TORUNLAR - Aidiyetin Yeni Coğrafyaları

Tarihler: 03 Eylül 2015 Perşembe ~ 01 Kasım 2015 Pazar

Yer: DEPO / Tütün Deposu

Adres: Lüleci Hendek Cad. No:12 Tophane Beyoğlu İstanbul

Telefon: 02122923956

Web: http://http://www.depoistanbul.net

E Posta: depo@depoistanbul.net

Paylaş:

Yorumlar:

istanbul.net.tr Eyl 3, 2015 ~ Kas 1, 2015

Mobilitenin ve sanal dünyanın, ulus, etnik grup ya da din temelli özdeşleşmelere meydan okuduğu küresel bağlamda, Ermeniler uzun, kozmopolit ve küreselleşmiş tarihe sahip grupların iyi bir örneği olarak kabul edilebilir.TORUNLAR Aidiyetin yeni coğrafyaları sergisi, Ermeni ulus aşırı toplumunda kişisel ve ortak bağlantılara, diaspora kimliklerini güçlendiren ve besleyen mekanizmalara ve bunların temsil şekillerine daha yakından bakmayı amaçlıyor.

Ermenilerin bugünkü diaspora gerçekliği farklı tarihsel olayların sonucunda ortaya çıkmış olsa da, bunların hiçbiri Ermenilerin yaşamını, 1915 Jön Türk Rejimi esnasındaki, yok edilişleri ve tehcirleriyle şekillenentrajik akibetleri kadar etkilememiştir.

2006’dan bu yana, sanatçıların farklı yapılar içinde iş birliği yapmasına, sanal görsel diyalogları izleyen sergiler, sempozyum ve toplantılar şeklinde gerçekleşen ortaklıklar kurmalarına imkân veren bir manzara ortaya çıktı. Çok çeşitli etkinlikler sırasında gelişen tartışmalar, ulusal sınırlar, gelenekler ve dillerin ötesinde kimlikler inşa etme potansiyeline odaklandı. Yeni medyanın farklı yakınlıkları ele alan deneylere açık bir saha, sanatın yeni eğilimlerin dışa vurumu, dayanışmayı veya kolektifler oluşturma stratejilerini geliştirme imkânı olarak görülebileceği konuşuldu. Bu sanatçıların Ermenistan’a yaklaşımı, coğrafi ve genetik olarak tanımlanmış bir ulus fikrinin ötesine geçiyor. Kökleri yirminci yüzyılın başı ve sonuna dayanan bir yerinden edilme sürecinin sonucu olan şu anki gerçeklikleri, bir dizi paradoks arasındaki gerilimlerle çerçevelenmiş durumda: mevcudiyetler ve eksiklikler, çok dillilik ve kültürel çeşitliliğin sağladığı zenginlik ve fırsatlar ve “Ermeni” çağdaş sanatının kültürel mekânsızlığı, kültürün korunması gereği ve aynı zamanda yeni kültürel manzaralar şekillendirme ihtiyacının aciliyeti, farklılığın büyütüp geliştirdiği bir kimliğin şansları ve tuzakları.

Sanatçılar: Achot Achot (Erivan/Paris), Marian Bedoian (Buenos Aires), Talin Büyükkürkciyan(İstanbul), Hera Büyüktaşçıyan (İstanbul), Silvina Der-Meguerditchian (Buenos Aires/Berlin), Linda Ganjian (New York), Archi Galentz (Moskova/Berlin), Karine Matsakyan (Erivan) Mikayel Ohanjanyan (Erivan/Floransa), Ani Setyan (İstanbul), Arman Tadevosyan (Gümrü/Nancy), Scout Tufankjian (New York), Marie Zolamian (Beyrut/Liege)

Konsept ve proje koordinasyon: Silvina Der-Meguerditchian

Destekleyenler:
Bu sergi Calouste Gulbenkian Vakfı, Anadolu Kültür, Goethe Institut ve Tarabya Kültür Akademisi’nin işbirliğiyle düzenlenmektedir.

istanbul.net.tr

Kare Kod (QR) Uygulaması

Sitemizde yer alan Mekan sahipleri ,etkinlik düzenleyenler, Kare (QR) kodunuzu oluşturun, bilgilerinizi mobil kullanıcılarla kolayca paylaşın. Oluşturduğunuz kare (QR) kodu yazıcınızdan basarak hemen kullanabilirsiniz.

Resime sağ tıklayıp jpg formatında farklı kaydedebilirsiniz.

Herhangi bir yorum yapılmadı ilk yorumlayan siz olun...
Yorumlar yaparak sesini duyur..!
Aile Eğlencesi Atölye Kurs Bale Çocuk Oyunları Dans Haberler Foto Galeri Video Galeri Daha Fazlasını Göster

SAYFAYI PAYLAŞIN

Facebook Twitter Google Pinterest Mesaj Email
KAPAT

HAKKIMIZDA

Hakkımızda iletisim Yasal Uyarı Reklam Android Apple
KAPAT