Türkiye Tatili Yolu ve Otoban Hikâyeleri

Türkiye Tatili Yolu ve Otoban Hikâyeleri

Tarihler: 04 Mart 2017 Cumartesi ~ 02 Nisan 2017 Pazar

Yer: DEPO / Tütün Deposu

Adres: Lüleci Hendek Cad. No:12 Tophane Beyoğlu İstanbul

Telefon: 02122923956

Web: http://www.depoistanbul.net

E Posta: depo@depoistanbul.net

Paylaş:

Yorumlar:

istanbul.net.tr Mar 4, 2017 ~ Nis 2, 2017

SILA YOLU, “Autoput”, “ölüm yolu” ya da “memleket yolu” – Almanya ve Türkiye arasındaki bir zamanların meşhur E-5 yolu birçok farklı isimle anılır. Bu güzergâh her nesilden göçmen işçi için Batı Avrupa ve memleketleri arasında ana bağlantı olarak işlev görmüştür. Bugün hala bir zamanların “misafir işçi rotası”, tatilciler, gezginler ve yeni dönem göçmenler için önemli bir yol olma niteliğini korumakta ve sanatçılar Malve Lippmann ile Can Sungu (bi’bak) da son beş senedir her yaz sıla yoluna koyularak Türkiye’ye gitmekteler.

Diğer bir yandan sıla yolu “aksi istikamet”te düşünüldüğünde Batı Balkan göç rotasına işaret etmektedir ve bu rota son yıllarda Batı ve Kuzey Avrupa’ya ulaşmaya çalışan sayısız mülteci tarafından kullanılmıştır, hala da kullanılmaktadır. Bu rota –doğuya, batıya, güneye veya kuzeye doğru fark etmeksizin– memleket(ler)e dair anılarla yaşanmışlıkların iç içe geçtiği ve bunların geleceğe yönelik umutlarla da harmanlanarak her şeyin üst üste yığıldığı devasa bir mekân olarak görülebilir. Geçmiş ve geleceğin şimdiki zamanda buluştuğu bu nokta, otobandaki transit alanı, duyguların, arzuların ve beklenmedik sınır-geçişlerinin birbirine girdiği kendine özgü bir “durum” haline getiriyor.

Yolculuklar sırasında sanatçıların – gerek Türkiye’ye gidiş, gerekse Türkiye’den dönüş yolunda – eski veya yeni rotayı kullanan birçok yolcu ile sayısız sohbetleri oldu. Geçmişe ve bugüne dair görsel ve yazılı materyaller toplamaya ve kaydetmeye başladılar ve bir yandan da yolda karşılaştıkları aile babaları, otoban müdavimleri ve piknik uzmanları ile röportajlar yaptılar. Bu esnada birçok şeye tanık oldular, birçok şeyi de otoban uzmanlarından öğrendiler: güzergâhları, eski ve yeni Avrupa’yı, sınırları ve engelleri ve yolun yıllar içerisindeki değişimini. Sanatçı ve araştırmacı olarak bu süreçte sadece gözlemci değil, aynı zamanda yolun kendisini tecrübe eden failler olmak önemliydi iki sanatçı için.

“SILA YOLU: Türkiye Tatili Yolu ve Otoban Hikâyeleri” sergisinin odağında, bireysel ve kolektif bir yol arayışı, varış ve çıkış noktalarının keşfi, mesafelerin kat edilmesi, bunlara anlamlar yüklenmesi ve yolcuların beraberinde getirdikleri beklentiler, fanteziler, anılar ve eşyalar var. Sergi sadece iki yer arasındaki fiziksel mekânı değil aynı zamanda kültürlerin, kimliklerin ve toplulukların kendi aralarında salındıkları (gidip geldikleri) ama bazen de sabit görüşlere inatla bağlı kalan karmaşık duygu-mekânı ele alıyor.

85 Model bir Ford Transit’in içinde inşa ettiğimiz bir görsel-işitsel yerleştirmeyle Berlin’de farklı duraklara uğrayarak Almanya-Türkiye arasındaki güzergâhın duygu-mekânını deneyimletmek istendi. Berlin’deki sergiyi takiben serginin İstanbul ayağını Depo’da gerçekleştirmek üzere sanatçılar tekrar sıla yoluna çıkacaklar.

Berlin ve İstanbul’da gerçekleşen sergi sebebiyle bir de kitap yayımlandı. Kitapta özenle seçilmiş metinler ve görseller bir araya geliyor. Çeşitli disiplinlerden gelen akademisyenlerin yazıları Türkiye tatili yolu ve yolculuğuna dair farklı bakış açıları sunuyor. Sergi kitabı DEPO’dan ya da info@bi-bak.de adresinden temin edilebilir. Proje hakkında daha detaylı bilgiye http://silayolu.bi-bak.de adresinden ulaşabilirsiniz.

Bu proje, bi’bak ile DOMiD - Almanya'ya Göçün Dokümantasyon Merkezi ve Müzesi ortaklığıyla, Goethe-Institut İstanbul ve Berlin Senatosu Kültürel İşler Birimi’nin desteğiyle gerçekleşmektedir.

istanbul.net.tr

Kare Kod (QR) Uygulaması

Sitemizde yer alan Mekan sahipleri ,etkinlik düzenleyenler, Kare (QR) kodunuzu oluşturun, bilgilerinizi mobil kullanıcılarla kolayca paylaşın. Oluşturduğunuz kare (QR) kodu yazıcınızdan basarak hemen kullanabilirsiniz.

Resime sağ tıklayıp jpg formatında farklı kaydedebilirsiniz.

Herhangi bir yorum yapılmadı ilk yorumlayan siz olun...
Yorumlar yaparak sesini duyur..!
Aile Eğlencesi Atölye Kurs Bale Çocuk Oyunları Dans Haberler Foto Galeri Video Galeri Daha Fazlasını Göster

SAYFAYI PAYLAŞIN

Facebook Twitter Google Pinterest Mesaj Email
KAPAT

HAKKIMIZDA

Hakkımızda iletisim Yasal Uyarı Reklam Android Apple
KAPAT