Üç Kitaplı Kentler: 19. Yüzyıl Fotoğraflarında Kudüs ve Kutsal Topraklar

Tarihler: 10 Eylül 2008 Çarşamba ~ 19 Ekim 2008 Pazar

Yer: İstanbul Araştırmaları Enstitüsü

Adres: Meşrutiyet Caddesi No: 47 34443 Tepebaşı / Beyoğlu İstanbul

Telefon: 0212 334 0900

Paylaş:

Yorumlar:

istanbul.net.tr Eyl 10, 2008 ~ Eki 19, 2008
“ÜÇ KİTAPLI KENTLER
19. Yüzyıl Fotoğraflarında Kudüs ve Kutsal Topraklar”

sergisi İstanbul Araştırmaları Enstitüsü’nde…

Suna ve İnan Kıraç Vakfı İstanbul Araştırmaları Enstitüsü, 19. yüzyıl sonuna tarihlenen ve Kudüs ve Kutsal Topraklar’ı betimleyen, Sadrazam Kıbrıslı Mehmed Kâmil Paşa’ya ait albümdeki fotoğraflardan oluşan bir sergiye ev sahipliği yapıyor.
Küratörlüğünü Ekrem Işın’ın, danışmanlığını M. Baha Tanman’ın üstlendiği, “Üç Kitaplı Kentler: 19. Yüzyıl Fotoğraflarında Kudüs ve Kutsal Topraklar” başlıklı sergide 19. Yüzyıl sonlarında Kudüs ve Gazze sancaklarında bulunan belli başlı yerleşim birimlerindeki yapıların fotoğrafları yer alıyor.

Fotoğraflar, hem Kudüs ve çevresinin ortaçağdan kalma tarihsel yapılarını, hem de 19. yüzyıl modernleşmesinin bölge mimarisindeki etkilerini yansıtmakta. Bir kısmı Garabed Kirikoryan tarafından çekilen bu görüntülerde “Kutsal Topraklar”ın zaman içinde geçirdiği dönüşümü izlemek mümkün. Ayrıca sergide yer alan fotoğraflar aracılığıyla, bölgede yeni bir meslek kolu olarak gelişen yerel fotoğrafçılığın tarihine de bir kapı aralanıyor.

Osmanlı döneminin sonlarında inanç ve tutku coğrafyası “Kutsal Topraklar”daki yerleşim yerleri, hıristiyan, yahudi ve islami dini yapıları ile Osmanlı resmi yapıları, gayrimüslim hastaneleri, mektepleri, su mimarisi, konaklama tesisleri, askeri tesisleri ve köprüleri yansıtan fotoğraflarının bulunduğu albüm Suna ve İnan Kıraç Vakfı İstanbul Araştırmaları Enstitüsü na ait.
Sergi 10 Eylül 2008’den itibaren 19 Ekim 2008 tarihine kadar ücretsiz olarak gezilebilir.
www.iae.org.tr

istanbul.net.tr

Kare Kod (QR) Uygulaması

Sitemizde yer alan Mekan sahipleri ,etkinlik düzenleyenler, Kare (QR) kodunuzu oluşturun, bilgilerinizi mobil kullanıcılarla kolayca paylaşın. Oluşturduğunuz kare (QR) kodu yazıcınızdan basarak hemen kullanabilirsiniz.

Herhangi bir yorum yapılmadı ilk yorumlayan siz olun...
Yorumlar yaparak sesini duyur..!
Aile Eğlencesi Atölye Kurs Bale Çocuk Oyunları Dans Haberler Foto Galeri Video Galeri Daha Fazlasını Göster

SAYFAYI PAYLAŞIN

Facebook Twitter Google Pinterest Mesaj Email
KAPAT

HAKKIMIZDA

Hakkımızda iletisim Yasal Uyarı Reklam Android Apple
KAPAT