Uvertür: Borusan Çağdaş Sanat Koleksiyonu’ndan Yeni Eserler

Uvertür: Borusan Çağdaş Sanat Koleksiyonu’ndan Yeni Eserler

Tarihler: 07 Mart 2017 Salı ~ 03 Eylül 2017 Pazar

Yer: Perili Köşk

Adres: Baltalimanı Hisar Cad. Perili Köşk No:5 Rumeli Hisarı Sarıyer İstanbul

Telefon: 0212 393 52 00

Web: http://www.borusancontemporary.com

E Posta: info@borusancontemporary.com

Paylaş:

Yorumlar:

istanbul.net.tr Mar 7, 2017 ~ Eyl 3, 2017

Küratörlüğünü Borusan Contemporary’nin genel sanat direktörü Kathleen Forde’un üstlendiği ve daha önce Kasım 2014 tarihinde ilki gerçekleşen “Uvertür” sergi dizisinin ikincisi yine Borusan Çağdaş Sanat Koleksiyonu’na yeni katılan ve daha önce Borusan Contemporary’de gösterilmemiş yapıtlardan oluşuyor. “Uvertür: Borusan Çağdaş Sanat Koleksiyonu’ndan Yeni Eserler” adlı bu sergide, Borusan’ın son dönemde koleksiyona yeni işler katarken gözettiği coğrafi, estetik ve türe dayalı yaklaşımı gözler önünde seriyor. “Uvertür”, Angela Bulloch, U-ram Choe, Chris Doyle, Kurt Hentschläger, Ali Kazma, Rachel Rossin, Christa Sommerer ve Laurent Mignonneu gibi sanatçıların dijitalleştirilmiş peyzajları ve yeni sipariş edilmiş videolarından sanal gerçeklik videoları ve interaktif portrelere uzanan bir çeşitlilik gösteriyor.

Video çalışmaların önemli bir yer tuttuğu sergide,Chris Doyle Kayıp Nesil adlı ve Course of Empire’a dayalı beş animasyonuk bir dizinin ikinci işi olan video çalışmasında bitkilerin ömrü, örüntü, süs, tasarım ve yapıya odaklanarak yaratıcı ve yok edici dürtüler arasındaki gerilimi ele alıyor.

Kurt Hentschläger’inÖlçü adlı videosu, 21. yüzyılda doğanın tasavvuru üzerine düşünmeye davet ediyor. İnsanlara dijital iletişim kanallarıyla ulaşan doğanın artık yeni normu belirlediğine işaret eden çalışma, doğanın doğrudan ve dolaylı deneyimi arasındaki sınırların nasıl giderek bulanıklaştığını gösteriyor.

Ali Kazma’nın Borusan Çağdaş Sanat Koleksiyonu’nun sipariş ettiği son çalışmasıYeraltı, enerji üretimi sürecinin izlerini sürerek insanların var olma potansiyeli ve hareket kabiliyetini mercek altına alıyor.

Rachel Rossin’in Meteliksiz Geldim, Meteliksiz Gidiyorum, 1. Döngüadlı çalışması, veri kodlamada kullanılan entropi teriminden yola çıkarak bilgi yitimini hayatımızın her anına ve yerine yayıyor ve kendi deyişiyle “gerçekle olan ilişkimizin sanal ve gerçek şeklinde ayrılmadığı ama bunların birbirine geçiştiğine” vurgu yapıyor.

Angela Bulloch çalışmalarında türlü türlü formlar kullansa da, hepsi sanatçının sistemler, örüntüler ve kurallara duyduğu ilgiyi yansıtır. Bu sergide yer alacak çalışmalardan biri olan Bakır İstifi onun işlerinde kullandığı en bilindik eleman olan piksel kutuları içeriyor yine. Malzemeleriyle minimalizme göz kırparken renkleriyle soyuta doğru uzanıyorlar.

Christa Sommerer ve Laurent Mignonneu’nün Anında Portre adlı interaktif bilgisayar enstalasyonu ploter baskıları olarak da mevcut. Kısa ömürlü etkileşim anları grafik çizimlerle ölümsüzleşiyor.

U-Ram Choe’nun Una Lumino Portentum adlı çalışması, sanatçının diğer tüm komplike kinetik heykellerinde olduğu gibi, zarif ve adeta bu dünyadan olmayan bir güzelliği makineler, motorlar ve çelikle buluşturuyor. Bu yapıtın da dahil olduğu dizide U-Ram, topluluklar halinde hareket eden ve hissetme özelliğine sahip mekanik yaratıkların yaratılış sürecini mercek altına alıyor.

istanbul.net.tr

Kare Kod (QR) Uygulaması

Sitemizde yer alan Mekan sahipleri ,etkinlik düzenleyenler, Kare (QR) kodunuzu oluşturun, bilgilerinizi mobil kullanıcılarla kolayca paylaşın. Oluşturduğunuz kare (QR) kodu yazıcınızdan basarak hemen kullanabilirsiniz.

Resime sağ tıklayıp jpg formatında farklı kaydedebilirsiniz.

Herhangi bir yorum yapılmadı ilk yorumlayan siz olun...
Yorumlar yaparak sesini duyur..!
Aile Eğlencesi Atölye Kurs Bale Çocuk Oyunları Festival Haberler Foto Galeri Video Galeri Daha Fazlasını Göster

SAYFAYI PAYLAŞIN

Facebook Twitter Google Pinterest Mesaj Email
KAPAT

HAKKIMIZDA

Hakkımızda iletisim Yasal Uyarı Reklam Android Apple
KAPAT