Van Sanal Şehir Turu

Tarihler: 27 Şubat 2021 Cumartesi ~ 27 Şubat 2021 Cumartesi 27 Şubat 2021 19:30

Yer: Online Etkinlikler

Ücret: 1. Kategori - 105.00 TL

Nereden Alınır: Biletix Çağrı Merkezi: 0216 556 98 00 Biletix Satış Noktaları,www.biletix.com ve Mekan gişe

Adres: Çeşitli Mekanlar İstanbul

Paylaş:

Yorumlar:

istanbul.net.tr Şub 27, 2021 ~ Şub 27, 2021
Gölü, Kalesi, Kiliseleri, Camileri, Yazıtlarıyla VAN Sanal Şehir Turu, online platformda...

Van ile ilgili merak ettiğiniz her şeyi bir çırpıda Tarihçi Dr. T. Cengiz Göncü’den dinleyin ve sanal gezide Van’ı keşfedinDr. T. Cengiz Göncü birçok kez gittiği Van-Doğu Bayezid ile ilgili tüm merak ettiğini yanıtlamak üzere bu sanal şehir turunu hazırladı. Bu konferansta Doğu Anadolu Bölgesi’nin en önemli tarihi ve kültürel merkezlerinden olan Van ve Doğu Bayezid gezilecek. Doğu Anadolu’da tarihin ilk merkezi krallığını kuran, açtıkları baraj ve kanallarla adeta bölgede bir su imparatorluğu tesis eden Urartu medeniyeti mercek altına alınıyor. MÖ IX. Yy ile MÖ VII. YYY arasında yaklaşık 200 yıl tarih sahnesinde kalan bu krallığın geride bıraktığı kale-sarayları, çiviyazılı anıtlarının izinde bir Demirçağ medeniyeti olan Urartu’ları tanıyoruz. Yaklaşık 430 km’lik çevre uzunluğuna sahip Van Gölü’nü tanırken ülkemizin Yavaş Kentlerinden olan Ahlat’ı Selçuklu mezarları ve kümbetleri eşliğinde geziyoruz. Bitlis-Tatvan’da bulunan Nemrut Dağı zirvesine yakın bir noktadaki Nemrut Krater Gölü’nü oluşum özellikleri ile tanıyoruz. Ardından Ermeni ortaçağ sanatının en erken örneği sayılan MS X. yy başlarında (MS. 915-921) inşa olunan Ahtamar Kilisesini hem iç hem de dış cephesini sanal ortamda geziyoruz. Ayrıca Van-Gürpınar yolu üzerinde bulunan ve 16. yy’dan bugüne uzanan tarihi ile adeta bir kartal yuvasını andıran, dönemin bölge beyinin sarayı olan Hoşap Kalesi’ni de sanal ortamda ziyaret ediyoruz.Van’ın en önemli değerleri arasında yer alan Van Kahvaltısı, Van Çöreği, İnci Kefali, Van peyniri ve balı gibi lezzetlerden bahsediyoruz.Sunumumuz slaytlar ve 360 derecelik sanal tur eşliğinde gerçekleştirilecektir.

Konuşmacı: Dr. T. Cengiz Göncü

Bu sanal  şehir turuna neden katılmalısın?
● Doğu Anadolu’da ilk merkezi krallığı kuran Urartu’ların başkentini, ülkemizin en önemli doğal ve kültürel merkezlerinden biri olan
Van ve Doğu Bayezid’i yakından tanımak için bu sanal şehir turuna katılmanızı öneriyoruz.

Bu sanal  şehir turunda neler öğreneceksin?
● Kaleleri, yazıtları, arkeolojik bulguları ile Urartu Medeniyeti
● Krater göllerinin oluşumu ve Nemrut Krater (Kaldera) Gölü
● Ahlat Büyük Selçuklu Mezarlığı ve kümbetler ekseninde eski Türklerde öte dünya inancı ve defin gelenekleri
● Van’ın lezzet durakları ve Van kedisinin özellikleri
● Ahtamar Kilisesi örneğinde Ermenilerin Hıristiyanlığa girişleri ve Doğu Kiliselerinin oluşum süreci

Eğitim Seviyesi

Herkes için

Sanal Şehir Turlarımız Hakkında Genel Bilgilendirme
● Bu SANAL GEZİ bilgisayar ya da telefonunuzdan görüntülü olarak gerçekleşmektedir.
● Sanal Geziler profesyonel rehber eşliğinde yapılmaktadır.
● Görüntüler verilirken rehber müzede eserler, olaylar ve görüntüde olan yapı/müze hakkında yorum ve anlatım yapmaktadır.
● Sanal gezi sırasında anlatım sürerken rehbere yazılı olarak soru sormak ya da notlar iletmek mümkündür.
● Sanal gezi 2 saat sürmektedir. Her gezi sonrasında 30 dakikalık soru / sohbet bölümü vardır.
● Canlı yayın Zoom üzerinden gerçekleşecektir. Yayının gerçekleşeceği Zoom bağlantısı, kayıt yaptıranlara 24 ile 48 saat öncesinden e-posta yöntemi ile paylaşılacaktır.
● Canlı yayına katılabilmek için bu deneyime kayıt yaptırmanız gerekmektedir. 
● Sanal gezimizde katılımcı sayısı 75 kişi ile sınırlıdır.
● Program öngörülemeyen durumlar nedeniyle değişiklik gösterebilir.
● Antonina Online Mektep etkinliğin akışında değişiklik yapma hakkını saklı tutar.
● Geziyi kaçıranlar için telafi gezi yapılmayacaktır.
● Sanal gezinin süresi 2 saattir. Her gezinin sonunda soru ve yanıtlar için 30 dakikalık süre olacaktır

Sanal Şehir Turu Programı
● Van merkezde Urartu Kalesi 
● Urartu Çavuştepe Kalesi 
● Hoşab Kalesi
● Van Gölü
● Lezzetler (Van Kahvaltısı, Van Otlu Peyniri, İnci Kefali, Kahvaltıcılar Sokağı vb) 
● Van Kedi Evi 
● Nemrut Kaldera Gölü (Büyük Göl ve Ilı Göl)
● Ahlat Büyük Selçuklu Mezarlığı, Ulu Kümbet, Emir Bayındır Kümbeti, 
● Ahtamar Kilisesi, 
● Halime Hatun Kümbeti
● Ağrı Dağı
● Tendürek Dağları
● El Eman Kervansarayı
● Mem u Zin’in yazarı Ahmed-i Hani

REHBER
DR. T.CENGİZ GÖNCÜ

1967 İstanbul doğumlu T. Cengiz Göncü, Pertevniyal Lisesi’nden sonra Marmara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi’nden mezun oldu. 2000 yılında Marmara Üniversitesi’nde Arap Dili ve Belagati Anabilim Dalı’nda ilk Yüksek Lisansını ve 2006 yılında İstanbul Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Tarih Anabilim Dalı’nda ikinci Yüksek Lisansını ve aynı enstitüde 2015 yılında (Dolmabahçe Sarayı’nın İnşa Süreci, Mekan ve Teşkilat konulu) doktorasını tamamladı. Doktora tezi Temmuz 2019’da İstanbul Araştırmaları Enstitüsü Suna & İnan Kıraç Vakfı tarafından yayınlandı. 
T. Cengiz Göncü 1986 yılında TBMM Milli Saraylarda “rehber” olarak başladı; daha sonra aynı kurumda Milli Saraylar Osmanlı Arşivi Sorumlusu (2004-2010), Beylerbeyi Sarayı Müdür Yardımcısı (2010-2012) ve Dolmabahçe Sarayı Müdürü (2012-2016) gibi idari görevlerde de bulundu.
Cengiz Göncü’nün 2011 yılında TBMM Milli Saraylar tarafından yayınlanan “Harem ve Cariyelik” isimli bir kitabı da var. Kendisinin diğer akademik çalışmalarına academia.edu isimli siteden ulaşılabilir.
1993 yılında Profesyonel rehberlik lisansını da alan T. Cengiz Göncü, 2014 yılından bu yana Antonina Turizm kadrosunda rehber olarak görev yapmaktadır. İstanbul ve yurtiçinde turların yanında yurtdışında da Mısır ve Kudüs turlarını gerçekleştirmektedir.

- Etkinlik video konferans yazılımı üzerinden gerçekleştirilecektir.- Etkinlik linki ve şifresinin size iletilebilmesi için biletinizi satın aldıktan sonra güncel e-mail adresinizden Biletix işlem referans numaranızı, satın almış olduğunuz etkinliğin adını ve tarihini antonina@antoninaturizm.com adresine mail atmanız gerekmektedir.- Belirtilen bilgilerin tüketici tarafından doğru olarak verilmemesi nedeniyle katılım linki ve şifresinin size iletilememesi ve buna bağlı olarak seminere katılamamanız halinde Biletix'in veya organizasyon firmasının sorumlululuğu bulunmamaktadır.- Tüketicinin elektrik, internet kesintisi veya kişisel sebeplerle eğitime zamanında katılamaması, bu sebeplerle eğitimin bir kısmını veya tamamını almaması organizasyon firmasının veya Biletix'in sorumluluğunda değildir. Bu tür durumlarda iade veya değişiklik hakkı sağlanmayacaktır.

istanbul.net.tr

Kare Kod (QR) Uygulaması

Sitemizde yer alan Mekan sahipleri ,etkinlik düzenleyenler, Kare (QR) kodunuzu oluşturun, bilgilerinizi mobil kullanıcılarla kolayca paylaşın. Oluşturduğunuz kare (QR) kodu yazıcınızdan basarak hemen kullanabilirsiniz.

Resime sağ tıklayıp jpg formatında farklı kaydedebilirsiniz.

Herhangi bir yorum yapılmadı ilk yorumlayan siz olun...
Yorumlar yaparak sesini duyur..!

İlginizi Çekebilir

Aile Eğlencesi Atölye Kurs Çocuk Oyunları Dans Devlet Tiyatroları Haberler Foto Galeri Video Galeri Daha Fazlasını Göster

SAYFAYI PAYLAŞIN

Facebook Twitter İnstagram Pinterest Mesaj Email
KAPAT

HAKKIMIZDA

Hakkımızda iletisim Yasal Uyarı Reklam Android Apple
KAPAT