Viyadük Altındaki Rüyalar Sergisi

Viyadük Altındaki Rüyalar Sergisi

Tarihler: 02 Kasım 2022 Çarşamba ~ 31 Ocak 2023 Salı

Yer: İGART Sanat

Paylaş:

Yorumlar:

istanbul.net.tr Kas 2, 2022 ~ Oca 31, 2023

Dünyanın en önemli küresel aktarma merkezi olma özelliğinin yanı sıra, evrensel sanat için de bir merkez olma vizyonuyla yola çıkan İGA İstanbul Havalimanı, kültür ve sanat alanında yaptığı tüm çalışmaları İGART çatısı altında topladı. İGART kapsamında gerçekleştirilen İGART Sanat Projeleri Yarışmaları’nın birinci fazı kapsamında finale kalan 13 eser sanatseverle buluştu.

İGA İstanbul Havalimanı, ulaşım merkezi olmanın yanı sıra, kültürlerin de karşılaştığı bir alan olarak; İGART Sanat Projeleri Yarışması ile birlikte, İstanbul’un kültür ve sanatla harmanlanmış kimliğiyle Anadolu coğrafyasının kültürel hafızasını, farklı kültürlerle buluşturmayı amaçlıyor. Dünyanın en büyük havalimanı ve küresel aktarma merkezi olma özelliğinin yanı sıra, evrensel sanat için de bir merkez olma vizyonuyla yola çıkan İGA İstanbul Havalimanı, bu vesileyle küratörlüğünü İGART Yürütme Kurulu Üyesi Prof. Dr. Marcus Graf’ın yaptığı ve İGART galerinin ilk sergisi olan “Visions Under the Viaduct | Viyadük Altındaki Rüyalar”ı, 27 Ekim’de ziyaretçilere açtı.

Galeri mekânı, havalimanın dokusuna uygun kendine has bir yapı olarak mimar Murat Tabanlıoğlu tarafından tasarlandı. Galerinin ilk sergisi, İGART Sanat Projeleri Yarışmaları’nın birinci fazı kapsamında finale kalan 13 eserin projelerinden oluşuyor. “Visions Under the Viaduct | Viyadük Altındaki Rüyalar”, sergisi, İGART Sanat Projeleri Yarışmasının şeffaf ve disiplinler arası yaklaşımının bir göstergesi niteliğini de taşıyor.

En önemli misyonlarından birisi insanları buluşturmak, kavuşturmak ve yeni hikayelere olanak sunmak olan İGA İstanbul Havalimanı böylece, Türk kültürünün ve sanatının dünya vatandaşlarına tanıtılması görevini de üstlenmiş oldu.

İGART Sanat Projeleri Yarışması genç yeteneklere fırsat sağladı…
İGART bünyesinde, 35 yaş altı Türk ve yabancı genç sanatçı ve gruplara yönelik başlatılan 2021 Eylül ayında duyurulan İGART Sanat Projeleri Yarışmaları serisinin ilkine, 221 proje ile genç yetenekler katılım sağladı. İGART Yürütme Kurulu Başkanı Hüsamettin Koçan, İGART Yürütme Kurulu üyelerinden Deniz Odabaş, Prof. Dr. Gülveli Kaya, Prof. Dr. Marcus Graf, Mehmet Ali Güveli, Murat Tabanlıoğlu ve Nazlı Pektaş’ın yanı sıra heykeltıraş Seyhun Topuz ve heykeltıraş Seçkin Pirim’in yer aldığı jürinin değerlendirmesinin ardından öncelikle finalistler açıklandı. Sıkı bir eleme sonrasında yarışmanın birincisi İGA İstanbul Havalimanı’nda gerçekleşen törenle duyuruldu ve Türkiye’de kültür sanat alanında bugüne kadar verilen en büyük meblağ olan 1 milyon TL’lik büyük ödül, geçtiğimiz Mart ayında “Saya’nın Sesi” adlı eserle sahibi Betül Kotil’e takdim edildi.

“İGA İstanbul Havalimanı, evrensel sanatın da merkezi olacak”
İGART galerisinin ilk sergisinde, İstanbul’un kültür ve sanatla harmanlanmış kimliğiyle Anadolu coğrafyasının kültürel hafızasını, farklı kültürlerle buluşturmayı amaçladıklarını dile getiren İGA İstanbul Havalimanı CEO’su Kadri Samsunlu, sanatın sınırlarının kaldırılması için önemli bir amaç üstlendiklerini dile getirdi. Samsunlu sözlerine şöyle sürdürdü: “İGA İstanbul Havalimanı’nı yalnızca varılacak bir merhale değil, ziyaretçilerin bir kez daha gelmek isteyecekleri yaşayan bir merkez haline getirmek için var gücümüzle çalışıyoruz. Kültür sanat çalışmaları da bu çalışmalarımızın en önemli ayaklarından birini oluşturuyor. İGART Sanat Projeleri Yarışması ile birlikte, İstanbul’umuzun kültür ve sanatla harmanlanmış kimliğiyle Anadolu coğrafyasının kültürel hafızasını, farklı kültürlerle buluşturmayı amaçlamıştık. Şimdiyse bu amaç doğrultusunda “Dreams Under the Viaduct | Viyadük Altındaki Rüyalar” ile ilk sergimizi sanatseverle buluşturmanın heyecanı içerisindeyiz. Şu ana kadar ülkemizin vizyon projesi olan İGA İstanbul Havalimanı’nı tanımlarken, “Türkiye’nin dünyaya açılan kapısı” vurgusunu sık sık dile getirdiğimize şahit olmuşsunuzdur. Bugün artık bunun yanında diyebiliyoruz ki, evrensel sanat için de bir merkez olma vizyonuyla yola çıkan İGA İstanbul Havalimanı, Türkiye’nin kültür ve sanatta da dünyaya açılan kapısı olacak…”

Sergi 2023 Ocak ayı sonuna kadar İGA İstanbul Havalimanı Dış Hatlar A-B Knuckle’da ziyaret edilebilecek.

istanbul.net.tr

Kare Kod (QR) Uygulaması

Sitemizde yer alan Mekan sahipleri ,etkinlik düzenleyenler, Kare (QR) kodunuzu oluşturun, bilgilerinizi mobil kullanıcılarla kolayca paylaşın. Oluşturduğunuz kare (QR) kodu yazıcınızdan basarak hemen kullanabilirsiniz.

Resime sağ tıklayıp jpg formatında farklı kaydedebilirsiniz.

Herhangi bir yorum yapılmadı ilk yorumlayan siz olun...
Yorumlar yaparak sesini duyur..!

İlginizi Çekebilir

Aile Eğlencesi Atölye Kurs Çocuk Oyunları Dans Devlet Tiyatroları Haberler Foto Galeri Video Galeri Daha Fazlasını Göster

SAYFAYI PAYLAŞIN

Facebook Twitter İnstagram Pinterest Mesaj Email
KAPAT

HAKKIMIZDA

Hakkımızda iletisim Yasal Uyarı Reklam Android Apple
KAPAT