Walid Siti - Yeni Babil

Tarihler: 12 Kasım 2014 Çarşamba ~ 10 Ocak 2015 Cumartesi

Yer: Galeri Zilberman

Adres: İstiklal Cad. Mısır Apt. No:163 K.3 D.10 Beyoğlu İstanbul

Telefon: 0212 251 12 14

Faks: 0212 251 42 88

Web: http://http://www.galerizilberman.com

E Posta: zilberman@galerizilberman.com

Paylaş:

Yorumlar:

istanbul.net.tr Kas 12, 2014 ~ Oca 10, 2015

Galeri Zilberman Walid Siti’nin Istanbul’da gerçekleşecek ilk kişisel sergisini sunmaktan mutluluk duyar. Aslen Irak Kürdistan’ından olan ve Londra’da yaşayan sanatçının, son dönemlerde üretilmiş ve ilk kez gösterilecek desen, heykel ve yerleştirmelerden oluşan Yeni Babil isimli sergisi 11 Kasım saat 18:30’da açılıyor.

Orta Doğu’nun savaşa bağlı olarak değişen ve dönüşen yüzü, sanatçının yaşamını olduğu kadar sanatını da doğrudan şekillendirerek, tüm çalışmalarının ortak hareket noktasını oluşturuyor. Siti, çalışmalarında mecazi dağları, geniş boşluklarıyla coğrafya ve insanın bu coğrafya ile kurduğu doğal bağı, biçimsel olduğu kadar şiirsel bir dizi çözümleme önerileri sunuyor.

Dağların, nehirlerin ve geniş boşlukların şekillendirdiği sanatsal pratiği, son dönemlerde insanoğlunun bu doğayla kurduğu, inşa ettiği yapılar ve bu yapılara atfettikleriyle bir başka boyuta evriliyor. Piramitler, ziguratlar ve kulelerle insan ürünü yapıların ortak bileşeni tırmanma, daha yukarıya erişme fikri, en temel yapısal eleman olan merdivenlerle birarada tutunarak belirginleşerek devingen, sonsuz bir edime dönüşüyor.

Walid Siti, Yeni Babil’de doğduğu ve büyüdüğü topraklardaki bu yapılara yeniden bakıyor; bu yapıların duyumsal anlamlarını görselleştirmenin yollarını arıyor. Değişen güç yapıları, aceleci gelişme anlayışı özellikle Orta Doğu toplumlarını hoyratça yerinden –hala- ederken; bu kitlelerin kırılgan ve belirsiz geleceği, sanatçının kendine has, mecazlarla dolu, yalın ama şiirsel bir dille birbirine çattığı çubuklarla hem göğe hem de kendinden derinlere yansıyor.

Walid Siti’nin kendine has plastik dilinin görsel grameri, zamanı iç içe geçirerek, geçmiş ve geleceği birleştiriyor. Bu dertli toprakların yakıcı gerçeğiyle tezat oluşturan bu narin yapılar, güç, fetih ve zafer gibi yıkıcı ve istilacı tutkulara tezat, başka bir gerçekliğin, başka bir maneviyatın izini sürüyor. İzlediği dolambaçlı yollarla, insan ve onun tutkularına uzaktan ve örtük bir bakış gönderiyor. Özenle, sabırla ve ustalıkla birbirine çatılmış yeni kuleler gökyüzüne doğru cılız ama kararlı bir biçimde ilerlerken, bu dönüşme sırasında biçimsel olduğu kadar anlamsal yeni yapı kodları aracılığıyla en çok ihtiyaç duyulan bir zamanda bir umudu da bir arada tutuyor.

Yeni Babil Mısır Apartmanı’nın üçücüncü katındaki Galeri Zilberman’da 12 Kasım - 10 Ocak tarihlerinde görülebilir.

istanbul.net.tr

Kare Kod (QR) Uygulaması

Sitemizde yer alan Mekan sahipleri ,etkinlik düzenleyenler, Kare (QR) kodunuzu oluşturun, bilgilerinizi mobil kullanıcılarla kolayca paylaşın. Oluşturduğunuz kare (QR) kodu yazıcınızdan basarak hemen kullanabilirsiniz.

Resime sağ tıklayıp jpg formatında farklı kaydedebilirsiniz.

Herhangi bir yorum yapılmadı ilk yorumlayan siz olun...
Yorumlar yaparak sesini duyur..!
Aile Eğlencesi Atölye Kurs Bale Çocuk Oyunları Dans Haberler Foto Galeri Video Galeri Daha Fazlasını Göster

SAYFAYI PAYLAŞIN

Facebook Twitter Google Pinterest Mesaj Email
KAPAT

HAKKIMIZDA

Hakkımızda iletisim Yasal Uyarı Reklam Android Apple
KAPAT