Yağlı Güreş 648 Yıllık Gelenek

Tarihler: 03 Temmuz 2009 Cuma ~ 29 Ağustos 2009 Cumartesi

Yer: Fransız Kültür Merkezi

Adres: İstiklal Caddesi N:4 Taksim İstanbul

Telefon: 0212.393.81.11

Paylaş:

Yorumlar:

istanbul.net.tr Tem 3, 2009 ~ Ağu 29, 2009
İSTANBUL FRANSIZ KÜLTÜR MERKEZİ’NDE MUSTAFA ÖZER FOTOĞRAF SERGİSİ
açılış : 3 temmuz cuma, 18:30
3 temmuz - 29 ağustos 2009

“YAĞLI GÜREŞ”, 648 YILLIK GELENEK MUSTAFA ÖZER FOTOĞRAF SERGİSİ
İstanbul Fransız Kültür Merkezi, foto-muhabiri Mustafa ÖZER’in Kırkpınar Yağlı Güreşleri festivali sırasında görüntülediği sıradışı fotoğraflara ev sahipliği yapıyor. “YAĞLI GÜREŞ”, 648 YILLIK GELENEK isimli sergi, Agence France Presse için çalışan fotoğrafçının sıradışı bir teknikle tanıklık ettiği bu önemli geleneksel spora farklı bir bakış getirmekte. Ağustos ayı sonuna kadar ziyaret edilebilecek olan sergide yer alan siyah-beyaz fotoğrafların bir bölümü de Fransız Kültür Merkezi’nin İstiklal Caddesi’ne bakan dış duvarlarında sergilenecek.

Edirne’nin Osmanlılar tarafından fethinden beri her yıl düzenli olarak yapılan Kırkpınar Yağlı Güreşleri, bu yönüyle, dünyanın en eski güreş festivalidir. Festival her yıl Haziran ayının sonu ile Temmuz ayının ilk haftasında düzenlenmekte ve yedi gün sürmektedir. Yağlı güreşler dünyada sadece Türkiye`de ve Türkler tarafından yapılan bir spordur. Kırkpınar güreşlerini diğer güreş sporlarından ayıran özelliği, pehlivanların, birbirlerini kavramasını güçleştirmek amacıyla, yağlanarak güreşmesi ve bir minder yerine açık havada, bir çayırda yapılmasıdır.

Foto-muhabiri Mustafa Özer’in çalışmalarından oluşan bu sergi, festival sırasında iki ayrı tarihte çekilen fotoğraflardan oluşmaktadır. Çekim ve teknik tarzları nedeniyle bugüne kadar bu konuda yapılmış farklı çalışmalardan biridir.

1974 yılında Çorlu’da doğan Mustafa Özer, 11 yaşında trafik kazasında yardım ettiği bir aile tarafindan kendisine hediye edilen fotoğraf makinesi ile fotoğrafa başladı. Bu onun gelecekteki mesleğini de seçmesine neden oldu. 1989 yılında muhabirliğe başlayan Mustafa Özer, Türk basınında çeşitli gazetelerde polis-adliye muhabirliği yaptı. 1994 yılı itibari ile foto-muhabirliğine geçti. 1997 yılında uluslararası kuruluşlarla çalışmaya başlayan Özer, Nisan 2003’ten bu yana Agence France Presse haber ajansında fotoğrafçı olarak çalışmaktadır.

Sergi sırasında Lydia Mutschmann tarafından Kırkpınar Yağlı Güreşleri’nde çekilen görüntülerden oluşan bir video-art gösterimi de gerçekleşecektir.
www.infist.org
istanbul.net.tr

Kare Kod (QR) Uygulaması

Sitemizde yer alan Mekan sahipleri ,etkinlik düzenleyenler, Kare (QR) kodunuzu oluşturun, bilgilerinizi mobil kullanıcılarla kolayca paylaşın. Oluşturduğunuz kare (QR) kodu yazıcınızdan basarak hemen kullanabilirsiniz.

Herhangi bir yorum yapılmadı ilk yorumlayan siz olun...
Yorumlar yaparak sesini duyur..!
Aile Eğlencesi Atölye Kurs Bale Çocuk Oyunları Dans Haberler Foto Galeri Video Galeri Daha Fazlasını Göster

SAYFAYI PAYLAŞIN

Facebook Twitter Google Pinterest Mesaj Email
KAPAT

HAKKIMIZDA

Hakkımızda iletisim Yasal Uyarı Reklam Android Apple
KAPAT