Yeraltı Masalları

Tarihler: 24 Şubat 2011 Perşembe ~ 11 Mart 2011 Cuma

Yer: GaleriArtist LAB

Adres: Ayzamadere 4 Fulya İstanbul İstanbul

Telefon: 0212 227 68 52

Paylaş:

Yorumlar:

istanbul.net.tr Şub 24, 2011 ~ Mar 11, 2011

“Yeraltı Masalları” başlıklı bu sergi, yaşamın aksak hallerinden yola çıkmaktadır. Dış dünyanın mekanik ve katı gerçekliği, bireyin iç dünyasına yaptığı naif serüven ile kesişmektedir. Bu çatışkı, aslında bireyin oluşturmak zorunda olduğu iki farklı belleği tanımlamaktadır. Birincisi, içinde yaşadığımız hızlı ve kaotik çağ sayesinde, bizzat yaşam deneyimi oluşturduğumuz bellektir.

Bu bağlamda, toplumsal hafıza, çoğu zaman insan olmanın sınırlarını zorlayan bilgi ve görüntü yığınlarını, giderek doğadan uzaklaşan kent yaşamını, çoğu zaman parodileşen iletişim ve iletişimsizliği temsil etmektedir.

İkincisi ise dış dünyanın içindeki varlığımızı, biraz da olsa korumak için mekândan ve zamandan soyutlanarak oluşturduğumuz iç dünyanın melankolik ve çocuksu belleğidir. Söz konusu bu iki karşıt hafıza, her zaman monolog halindedir.

Bu nedenle bireyin bünyesinde var olan çelişkinin parçaları, kimi zaman birbirine uzak iki olgu gibi algılansa da, aslında tutarsızlığın giderek tutarlı hale gelmesine işaret etmektedir. “Yeraltı Masalları” sergisinde, 21. yüzyılın kendine özgü hicivli tavrı, bireyin şiirsel ama korunaklı hikayesi ile buluşmaktadır. Dolayısıyla bu sergi, arafta kalmış küçük anlatılardan oluşmaktadır.

1979 doğumlu Ayşe Işıksal Ankara’da yaşıyor ve üretiyor. Hacettepe Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Resim Bölümünde Araştırma Görevlisi olarak çalışmaktadır.

Katıldığı Sergilerden Bazıları
01/2011 “Evvel Mekan İçinde”, Küratör Seçkin Aydın, Ev sergisi, Diyarbakır
01/2011 “Ten Rengi”, Küratör Hüsnü Dokak, Ege Üniversitesi, AKM, İzmir
12/2010 “Kapalıyız”, Küratör Fırat Engin, Galeri Kara, Ankara
08/2010 “5. Uluslararası Mardin Sinema Festivali: Direnç: Genç Videoculardan Bir Seçki, Mardin
06/2010 “5. Uluslararası Öğrenci Trienali”, GSF, Marmara Ünv., İstanbul
04/2010 “Kim Ne Derse Desin Sen O Değilsin”, Küratör Ferhat Özgür, Galeri Artist, Ankara

Yeraltı Masalları

istanbul.net.tr

Kare Kod (QR) Uygulaması

Sitemizde yer alan Mekan sahipleri ,etkinlik düzenleyenler, Kare (QR) kodunuzu oluşturun, bilgilerinizi mobil kullanıcılarla kolayca paylaşın. Oluşturduğunuz kare (QR) kodu yazıcınızdan basarak hemen kullanabilirsiniz.

Herhangi bir yorum yapılmadı ilk yorumlayan siz olun...
Yorumlar yaparak sesini duyur..!
Aile Eğlencesi Atölye Kurs Bale Çocuk Oyunları Devlet Tiyatroları Haberler Foto Galeri Video Galeri Daha Fazlasını Göster

SAYFAYI PAYLAŞIN

Facebook Twitter Google Pinterest Mesaj Email
KAPAT

HAKKIMIZDA

Hakkımızda iletisim Yasal Uyarı Reklam Android Apple
KAPAT