Yılmaz Zenger - Arşiv Sergisi

Yılmaz Zenger - Arşiv Sergisi

Tarihler: 20 Kasım 2018 Salı ~ 15 Şubat 2019 Cuma

Yer: Studio-X İstanbul

Adres: Pürtelaş Hasan Efendi Mah., Meclis-i Mebusan Cad No:35 Beyoğlu İstanbul

Telefon: 0212 292 07 47

Web: http://www.studio-xistanbul.org/tr/

E Posta: studioxistanbul@columbia.edu

Paylaş:

Yorumlar:

istanbul.net.tr Kas 20, 2018 ~ Şub 15, 2019

Mimar, içmimar, mobilya-aksesuar-dekor tasarımcısı, endüstri ürünleri tasarımcısı ve sanatçı Yılmaz Zenger üzerine bir arşiv servisi Studio-X İstanbul’da ziyarete açtı.

Yılmaz Zenger’i birkaç sıfatla tanımlamak mümkün değil. O bir mimar, içmimar, mobilya-aksesuar-dekor tasarımcısı, endüstri ürünleri tasarımcısı, fotoğrafçı, sinemacı, ses ve görüntü uzmanı, ressam, heykeltıraş, eğitmen, yazar. Bilim ve teknoloji takipçisi, kullanıcısı, geliştiricisi. Kompozit malzemeyle ürün geliştiricisi, üretici. Kent hakkı, kentlilik hakkı savunucusu. Bilgisini paylaşma tutkunu, ona ait olsun veya olmasın tasarım geliştiricisi. Kimine göre “Sibernetik çağın Rönesans insanı”, kimine göre “dâhi”. O ise ona yakıştırılanlar arasında en çok “hayalci” sıfatını benimsedi; kendini en çok “problem çözücü” olarak tanımladı. Tüm bu özellikleriyle Yılmaz Zenger, bir benzerine daha rastlaması zor, üretken bir yaşam sürdü. Bu yaşamdan kesitler sunan ve Pelin Derviş küratörlüğünde oluşturulan Yılmaz Zenger arşiv sergisi, Studio-X İstanbul’da ziyarete açıldı.

Sergi ve paralelindeki arşiv çalışması; Yılmaz Zenger’in dünyasına girmek için atılmış bir adım olarak ele alındı. Bu çalışma onunla birlikte başladı. Onun işaret ettiği kişilerin katkılarıyla gelişti; yol arkadaşları onun üretimini ve düşünce dünyasını yansıtan bireyler olarak devreye girdiler; sözleri, yazıları ve arşivleriyle dokümantasyon ve belgeme sürecine katkı verdiler. Yılmaz Zenger bir noktada işlerini bizlere emanet ederek aramızdan ayrıldı. Ürünleri, yapıtları, yazıları ve bu külliyatı içinde barındıran arşivine, onun da arzu ettiği üzere sahip çıkıldı. SALT Araştırma Mimarlık ve Tasarım Arşivi kapsamında yürütülen bu çalışma tamamlandığında Yılmaz Zenger Arşivi çevrimiçi erişime açılacak.

Sergi, belgeleme sürecine dair dokümanların yanı sıra Yılmaz Zenger’in mobilya, aydınlatma elemanı ve heykel gibi üretimlerinden oluşan bir seçkiden oluşuyor. Yılmaz Zenger’in işlerinden oluşan bir başka seçki de SALT Galata’da sergileniyor.

istanbul.net.tr

Kare Kod (QR) Uygulaması

Sitemizde yer alan Mekan sahipleri ,etkinlik düzenleyenler, Kare (QR) kodunuzu oluşturun, bilgilerinizi mobil kullanıcılarla kolayca paylaşın. Oluşturduğunuz kare (QR) kodu yazıcınızdan basarak hemen kullanabilirsiniz.

Resime sağ tıklayıp jpg formatında farklı kaydedebilirsiniz.

Herhangi bir yorum yapılmadı ilk yorumlayan siz olun...
Yorumlar yaparak sesini duyur..!
Aile Eğlencesi Atölye Kurs Bale Çocuk Oyunları Dans Haberler Foto Galeri Video Galeri Daha Fazlasını Göster

SAYFAYI PAYLAŞIN

Facebook Twitter Google Pinterest Mesaj Email
KAPAT

HAKKIMIZDA

Hakkımızda iletisim Yasal Uyarı Reklam Android Apple
KAPAT