Zamanın Tozu

Tarihler: 05 Eylül 2015 Cumartesi ~ 11 Ekim 2015 Pazar

Yer: Çukurcuma Depo

Adres: Çukurcuma Cad No : 20 Beyoğlu İstanbul

Paylaş:

Yorumlar:

istanbul.net.tr Eyl 5, 2015 ~ Eki 11, 2015

Çınar Eslek, Çağrı Saray, Maik Armstrong, Metehan Özcan, Nermin Er, Sırma Doruk, Uygur Yılmaz, Uygar Demoğlu

Küratör: Mehmet Kahraman

Çukurcuma Depo, 5 Eylül – 11 Ekim tarihleri arasında Mehmet Kahraman’ın küratörlüğünde ‘’ Zamanın Tozu’’ sergisine ev sahipliği yapıyor. Sergi video, yerleştirme, fotoğraf gibi birçok farklı disiplinden işi bir araya getiriyor.

Zamanın Tozu ‘’ sergisi Yunanlı yönetmen Theodoros Angelopoulos’un aynı isimli filminden etkilenerek her sınırda bir yol ayrımında bırakıldığımıza dair şiirsel bir dil eşliğinde yapılacak bir yolculuktur. Kollektif yaşam pratiklerinin azalması ile birlikte bireyin yeniyi aramaya başladığı distopik bir dünyada yaşamaktayız. İçinde yaşadığımız hayatın sınırları ile verdiğimiz kararlar birleşip eyleme dönüştüğünde yamalı haller almaktadır. Bireyselleşen yaşam biçimlerinin yoğunluğu insanları mecburiyetler olmadıkça birbirine temas etme isteğini azaltırken mevcut diyalogların kopmasına da zemin hazırlar.

Bu bağlamda Çınar Eslek’in fotoğraf ve yerleştirmesi değişim sonrasında mekanların yaşam biçimlerimizi nasıl etkilediğine dair yeni bir tanımlama önerirken, Uygur Yılmaz’ın mekan ve dil ilişkisi üzerinden yaptığı video performans çalışması sanatçının konumunu mekan içinde ironik bir şekilde görünür kılıyor. Çağrı Saray’ın desenleri ise mekanları dönüşüm sonrası tarihsel belleklerinden kopararak hayaletimsi imgelere dönüştürüyor. Maik Armstrong’un yerleştirmesi ise farklı tanımlamalar ile zihnimizde yer edinen objelerin müdahaleler ile yeni bir kimlik kazanmasıyla bilinen tanımlamaları dönüşüme uğratıyor. Nermin Er’in heykelleri ise zihnimizdeki hayali ve hüzünlü manzaraları hatırlatan şiirsel birer imgeye dönüşüyor.

Şehir değiştikçe yaşam alanlarının sınırları hareketlilik kazanırken kentin farklı noktalarında birer hayalet gibi yer ve koşullara bağlı olarak görünür oluyoruz.

Zamanın Tozu sergisi, bu noktada oluşturulmuş bu yeni çevrelerde değişen hayatlarımızı, yaşam biçimlerimizi ve verdiğimiz kararların yarattığı distopik anları görünür kılan bir yapı kuruyor.

Zamanın Tozu 5 Eylül – 11 Haziran tarihleri arasında Çukurcuma Depo’da.

Sergi Pazartesi hariç her gün Çukurcuma Depo’da görülebilir.

istanbul.net.tr

Kare Kod (QR) Uygulaması

Sitemizde yer alan Mekan sahipleri ,etkinlik düzenleyenler, Kare (QR) kodunuzu oluşturun, bilgilerinizi mobil kullanıcılarla kolayca paylaşın. Oluşturduğunuz kare (QR) kodu yazıcınızdan basarak hemen kullanabilirsiniz.

Resime sağ tıklayıp jpg formatında farklı kaydedebilirsiniz.

Herhangi bir yorum yapılmadı ilk yorumlayan siz olun...
Yorumlar yaparak sesini duyur..!
Aile Eğlencesi Atölye Kurs Bale Çocuk Oyunları Dans Haberler Foto Galeri Video Galeri Daha Fazlasını Göster

SAYFAYI PAYLAŞIN

Facebook Twitter Google Pinterest Mesaj Email
KAPAT

HAKKIMIZDA

Hakkımızda iletisim Yasal Uyarı Reklam Android Apple
KAPAT