Zeynep Kayan - Geçici Aynılık

Zeynep Kayan - Geçici Aynılık

Etkinlik Sergi Zeynep Kayan - Geçici Aynılık

Tarihler: 16 Şubat 2019 Cumartesi ~ 04 Mayıs 2019 Cumartesi

Yer: Zilberman Gallery

Adres: İstiklal Cad. Mısır Apt. No:163 K.3 D.10 Beyoğlu İstanbul

Telefon: 0212 251 12 14

Faks: 0212 251 42 88

Web: http://www.galerizilberman.com

E Posta: zilberman@galerizilberman.com

Paylaş:

Yorumlar:

istanbul.net.tr Şub 16, 2019 ~ May 4, 2019

Zeynep Kayan'ın sanatsal pratiği, portre ve performansla bağlantılı olarak fotoğraf, video ve ses çalışmalarıyla oluşturduğu tekrara dayalı bir yapısal kurgunun varyasyonlarını araştırmaya odaklanır. Önceki çalışmalarında görüntünün yüzeyine uyguladığı müdahaleler ile üretim sürecindeki değişimi ve hareket arzusunu görünür kılar. “Geçici Aynılık” için ürettiği çalışmalarında ise sanatçı, bedene herhangi bir malzeme olarak yaklaşmayı deneyerek süreçteki hareketleri bu kez görüntünün yüzeyinden “içeri”sine taşıyor.

Sergide yer alan video çalışmaları ve bu çalışmaların ekran görüntülerinden oluşan fotoğraflar, birbirlerini tamamlayarak malzemenin ve hareketin olasılıklarını tüketmeyi deniyor. Kayan, kameraya bir ayna gibi yaklaşarak hareket denemeleri sırasında bedenini izliyor; kayıt altına alınan geçici deneme-yanılma süreçlerinde spontane unsurlar ile kurulan koreografiler iç içe geçiyor. İzleyici, videolarda Kayan'ın o anda aldığı kararlarla karşılaşırken, ekran görüntüleri sürecin seçilmiş anlarını temsil ediyor ve görüntünün kendisini tekrar edilen, parçalanan, bölünen bir malzemeye dönüştürüyor.

Performatif bir tavrı barındıran videolarında kullandığı boru, ayna, makas, yalıtıcı gibi nesnelerle etkileşim halinde olan Kayan, bazen onları taklit ediyor, oluşturdukları boşluklara sığmaya çalışıyor, kimi zamansa arkalarına gizleniyor. Kendisini çevresindeki nesnelerle tanımlayan ve hareketin kaynağı olan beden, Kayan'ın bir otoportresi değil, kimliksiz, ifadesiz ve nötr bir figür olarak karşımıza çıkıyor. Boş mekanlardaki hareket denemeleri sırasında nesne işlevini yitirip salt maddeye dönüşürken, postür ister istemez kullanılan malzemeye uyum sağlıyor. Bedenin tam olarak nerede konumlandığının belli olmadığı videolarda, izleyicinin mekan algısıyla oynuyor: beden bir köşeye mi sıkışıyor, tepetaklak mı duruyor, yatıyor mu yoksa ayakta mı duruyor?

istanbul.net.tr

Kare Kod (QR) Uygulaması

Sitemizde yer alan Mekan sahipleri ,etkinlik düzenleyenler, Kare (QR) kodunuzu oluşturun, bilgilerinizi mobil kullanıcılarla kolayca paylaşın. Oluşturduğunuz kare (QR) kodu yazıcınızdan basarak hemen kullanabilirsiniz.

Resime sağ tıklayıp jpg formatında farklı kaydedebilirsiniz.

Herhangi bir yorum yapılmadı ilk yorumlayan siz olun...
Yorumlar yaparak sesini duyur..!

İlginizi Çekebilir

Aile Eğlencesi Atölye Kurs Bale Çocuk Oyunları Festival Haberler Foto Galeri Video Galeri Daha Fazlasını Göster

SAYFAYI PAYLAŞIN

Facebook Twitter Pinterest Mesaj Email
KAPAT

HAKKIMIZDA

Hakkımızda iletisim Yasal Uyarı Reklam Android Apple
KAPAT