Etel Adnan: Yazıyla Bir Ömür

Etel Adnan: Yazıyla Bir Ömür

Tarihler: 07 Temmuz 2021 Çarşamba ~ 07 Temmuz 2021 Çarşamba 07 Temmuz 19:00

Yer: Institut Français

Ücret: Ücretsiz

Adres: İstiklal Cad. NO:4 Taksim Beyoğlu İstanbul

Telefon: 0212 393 81 11

Web: http://www.ifturquie.org/

Paylaş:

Yorumlar:

istanbul.net.tr Tem 7, 2021 ~ Tem 7, 2021
Filozof Yves Michaud ve Everest Yayınları yayın yönetmeni Saadet Özen, serginin eş küratörü Serhan Ada moderatörlüğünde Etel Adnan'ın yazılarını ve yazı ile resim arasında kurduğu ilişkiyi odağına alan bir çevrimiçi sohbet gerçekleştiriyor.

Etel Adnan'ın Pera Müzesi'ndeki “İmkânsız Eve Dönüş” sergisi kapsamında, filozof Yves Michaud ve Everest Yayınları yayın yönetmeni Saadet Özen, serginin eş küratörü Serhan Ada moderatörlüğünde Etel Adnan'ın yazılarını ve yazı ile resim arasında kurduğu ilişkiyi odağına alan bir çevrimiçi sohbet gerçekleştiriyor.

Zoom uygulaması üzerinden 7 Temmuz Çarşamba günü saat 19.00’da gerçekleşecek bu söyleşi, Institut français Türkiye tarafından sunulan Salon Bilgi konferans serisinin ikincisi olacak.

Yaşadığı Paris’te, halen yazmaya ve çizmeye devam eden Etel Adnan’ın, Serhan Ada editörlüğündeki sekiz düz yazı ve denemelerinden oluşan Türkçe derleme kitabı çok yakında Everest Yayınları’ndan okuyucularla buluşacak.

Konuşmacılar hakkında;

Fransız filozof Yves Michaud, Paris’teki École Normale Supérieure ve Sorbonne'da felsefe ve bilim okudu. Araştırmalarında politik şiddet ve empirizm’e yoğunlaşarak, John Locke ve David Hume‘ün çalışmaları üzerine doktorasını yaptı. 1989 yılından 1997'ye kadar Paris Güzel Sanatlar Okulu’nun direktörlüğünü yaptı. 2000 yılında, Michaud, Fransız hükümetinin bir girişimi olan bilim alanındaki gelişmelerin paylaşılması adına Université de tous les savoirs'ı (Tüm bilimlerin üniversitesi) Jean-Jacques Aillagon ortaklığında kurdu.

Saadet Özen, Notre Dame de Sion Fransız Lisesi ve İstanbul Üniversitesi Arkeoloji ve Sanat Tarihi Bölümü’nden mezun oldu. 1997’den itibaren yayıncılık hayatının içinde olan Özen editörlük, çevirmenlik ve yazarlık yaptı. Belgesel ve sinema alanında da araştırmacı ve metin yazarlığı çalışmaları yürüttü. Everest Yayınları’nda yayın yönetmeni olarak devam ederken Paris EHESS’te tarih alanında doktora çalışmalarını sürdürüyor.

Yazı, şiir ve çevirileri çeşitli dergi, gazete ve yayınevinde yayımlanan Serhan Ada, 1997-2010 arasında Radikal gazetesinde “İnce/Uzun” başlığıyla şiirle köşe yazısı arasındaki denemelerini paylaştı. Şiir kitapları İlan-ı Şiir ile Üç Fiiller Kitabı Yapı Kredi Yayınları’ndan çıktı. Etel Adnan’ın Arap Kıyameti’ni Fransızcadan, Raffaele Gianghian’ın Hodorçur, Vatanını Arayan Bir Gezginin Seyahati’ni İtalyancadan çevirdi. Everest Yayınları’nda ilk kitabı Geçen Yüzyılın Ortasında – Çocukluk Nesneleri, Kasım 2019’da, ikinci kitabı Dökmeden Sayılan Zaman Ocak 2020’de yayımlandı. “İmkânsız Eve Dönüş” sergisinin eş küratörlüğünü üstlenen Ada, santralistanbul’un kurucu direktörlüğünü yaptı.
24 yıldır İstanbul Bilgi Üniversitesi’nde çalışıyor; sanat kuramı, kültür politikası üzerine dersler veriyor.

Zoom uygulaması üzerinden gerçekleştirilecek etkinliğin dili Fransızcadır; Türkçe simültane çeviri yapılacaktır. Katılım için kayıt gereklidir.

Kayıt olmak için: https://forms.gle/bm67a7E7HJdqVfQK8

istanbul.net.tr

Kare Kod (QR) Uygulaması

Sitemizde yer alan Mekan sahipleri ,etkinlik düzenleyenler, Kare (QR) kodunuzu oluşturun, bilgilerinizi mobil kullanıcılarla kolayca paylaşın. Oluşturduğunuz kare (QR) kodu yazıcınızdan basarak hemen kullanabilirsiniz.

Resime sağ tıklayıp jpg formatında farklı kaydedebilirsiniz.

Herhangi bir yorum yapılmadı ilk yorumlayan siz olun...
Yorumlar yaparak sesini duyur..!

İlginizi Çekebilir

Aile Eğlencesi Atölye Kurs Bale Biletino Etkinlikleri Çocuk Oyunları Haberler Foto Galeri Video Galeri Daha Fazlasını Göster

SAYFAYI PAYLAŞIN

Facebook Twitter Pinterest Mesaj Email
KAPAT

HAKKIMIZDA

Hakkımızda iletisim Yasal Uyarı Reklam Android Apple
KAPAT