21. Yüzyılda Kent Gezginleri - Direnişin İzleri

21. Yüzyılda Kent Gezginleri - Direnişin İzleri

Tarihler: 06 Aralık 2018 Perşembe ~ 06 Aralık 2018 Perşembe 19.00

Yer: Goethe-İnstitut İstanbul

Ücret: Ücretsiz

Adres: Yeniçarşı Cad. No:32 Beyoğlu İstanbul

Telefon: 0212 249 20 09

Paylaş:

Yorumlar:

istanbul.net.tr Ara 6, 2018 ~ Ara 6, 2018

Moderasyon: Dr. Reimar Volker – Goethe-Institut Istanbul Müdürü
Genel sunum ve Flaneur Dergisi editörü Fabian Saul ile Söyleşi

Siyasal, estetik ve performatif direnişin çeşitli anlatıları, gezginlik tekniğine bir bakış sağlar. Gerçek ve kurgunun sınırında, bu fragmanlar kent görüntüsü içindeki bağlantıları ve çarpıtmaları açığa çıkarır - gezgin metropolün deneyimlerini bir araya getirir. Flaneur Magazin, yerel sanatçılar ve yazarlarla işbirliği içinde disiplinlerarası bir yaklaşım izleyerek her baskıda kendini farklı kentin farklı bir sokağına adar. Bu çalışmadan yola çıkarak yazarın kitap fikri doğmuştur, kitap her bir bölümünde - Flaneur Dergisi’nin de işlendiği gibi - "Direniş İzleri" başlığı altında Avrupa direniş tarihini farklı bir şehirde farklı bir sokağın örneğini kullanarak sergilemektedir. Kitabın bölümleri birbirini izledikçe, Avrupa'nın kurgusal bir haritası oluşur, Berlin'deki Kant Caddesi Roma'daki Porta Portese pazarının hemen yanına, Atina’nın büyük Stadiou’su ise Kiev'deki Majdan Meydanı'nın hemen köşesinde konumlandırılır. Öyküsel yaklaşım burada büyük anlatıyı desteklemeye hizmet etmez, ancak salt bir coğrafi konumun üstesinden gelebilen (estetik, politik, mekânsal ve performatif) direncin evrensel insani güce dönüştüğü, parçalı dinamikleri geliştirir.

istanbul.net.tr

Kare Kod (QR) Uygulaması

Sitemizde yer alan Mekan sahipleri ,etkinlik düzenleyenler, Kare (QR) kodunuzu oluşturun, bilgilerinizi mobil kullanıcılarla kolayca paylaşın. Oluşturduğunuz kare (QR) kodu yazıcınızdan basarak hemen kullanabilirsiniz.

Resime sağ tıklayıp jpg formatında farklı kaydedebilirsiniz.

Herhangi bir yorum yapılmadı ilk yorumlayan siz olun...
Yorumlar yaparak sesini duyur..!

İlginizi Çekebilir

Aile Eğlencesi Atölye Kurs Bale Biletino Etkinlikleri Çocuk Oyunları Haberler Foto Galeri Video Galeri Daha Fazlasını Göster

SAYFAYI PAYLAŞIN

Facebook Twitter Pinterest Mesaj Email
KAPAT

HAKKIMIZDA

Hakkımızda iletisim Yasal Uyarı Reklam Android Apple
KAPAT