Agos: Hrant Dink’in izlerinde

Agos: Hrant Dink’in izlerinde

Tarihler: 05 Mart 2019 Salı ~ 05 Mart 2019 Salı 19.15

Yer: Fransız Kültür Merkezi

Ücret: Ücretsiz

Nereden Alınır: Mekan Gişe

Adres: İstiklal Cad. NO:4 Taksim Beyoğlu İstanbul

Telefon: 0212 393 81 11

Web: http://www.ifturquie.org/

Paylaş:

Yorumlar:

istanbul.net.tr Mar 5, 2019 ~ Mar 5, 2019

Renaudot ödüllü “Le Sillon” (Agos) eserinin yazarı Valérie Manteau ve Boğaziçi Üniversitesi Matematik bölümü profesörü Betül Tanbay, “Agos: Hrant Dink’in izlerinde” konusu hakkında söyleşecekler.

Genç bir kadın, sevgilisi ile buluşmak üzere İstanbul’a gelir. Valerie Manteau, bu kadının izlediği yoldan bizleri, bir aşk hikayesinin ve kentin kaosunun iç içe geçtiği, durağan bir kasırgaya sürükler. Kurmaca ve belgesel arasında salınan bu eserde, İstanbul sokaklarında dolaşarak kentte yaşanan gelişmeleri yansıtan anlatıcı, Hrant Dink’in hikayesini ama aynı zamanda onun cesaret, birlikte yaşamak ve çok kültürlülük gibi düşüncelerine hayranlığını anlatır.

Her şeyin çöküşte olduğu bir dönemde, hangi kaderi seçmeli ? Bir şehir, Doğu ve Batı arasındaki çekişme noktası haline geldiğinde, göz yummak mümkün mü ? Anlatıcı, İstanbul’da araştırmasını yaparken bu metropolde kendi izlerini de derinleştiriyor.

Yayıncı ve köşe yazarı Valérie Manteau, 2008 – 20013 yılları arasında mizah dergisi Charlie Hebdo’nun ekibinde yer aldı. Calme et tranquille (2016, Le Tripode) ve Fransa’nın en prestijli edebiyat ödüllerinden Renaudot’ya layık görülen Le Sillon (2018, La Tripode) kitaplarının yazarıdır. Halen İstanbul ve Marsilya şehirleri arasında yaşamaktadır.

Matematikçi, araştırmacı ve Boğaziçi Üniversitesi Matematik bölümü profesörlerinden Betül Tanbay, Türk Matematik Derneği’nin ilk kadın başkanı (2010-2016) ünvanına sahip. Avrupa Matematik Topluluğu’na (EMS) kabul edilen ilk Türk bilimci ve aynı kurumun Ocak 2019’dan bu yana da başkan yardımcılığını yürütmektedir. Betül Tanbay, Hrant Dink Vakfı ve Taksim platformu ile yaptığı çalışmalarla, yaşadığı bölgenin ve şehrin tarihi ve bugünü ile yakından ilgileniyor.

istanbul.net.tr

Kare Kod (QR) Uygulaması

Sitemizde yer alan Mekan sahipleri ,etkinlik düzenleyenler, Kare (QR) kodunuzu oluşturun, bilgilerinizi mobil kullanıcılarla kolayca paylaşın. Oluşturduğunuz kare (QR) kodu yazıcınızdan basarak hemen kullanabilirsiniz.

Resime sağ tıklayıp jpg formatında farklı kaydedebilirsiniz.

Herhangi bir yorum yapılmadı ilk yorumlayan siz olun...
Yorumlar yaparak sesini duyur..!
Aile Eğlencesi Atölye Kurs Bale Çocuk Oyunları Dans Haberler Foto Galeri Video Galeri Daha Fazlasını Göster

SAYFAYI PAYLAŞIN

Facebook Twitter Google Pinterest Mesaj Email
KAPAT

HAKKIMIZDA

Hakkımızda iletisim Yasal Uyarı Reklam Android Apple
KAPAT