Cengiz Bektaş ile Mimari Üretimleri Üzerine Söyleşi

Cengiz Bektaş ile Mimari Üretimleri Üzerine Söyleşi

Tarihler: 13 Haziran 2020 Cumartesi ~ 30 Eylül 2020 Çarşamba

Yer: Online Medya

Paylaş:

Yorumlar:

istanbul.net.tr Haz 13, 2020 ~ Eyl 30, 2020

60 yıl boyunca kendi deyişiyle “ozan-mimar-yazar” ya da “yüksek mühendis-mimar” olarak üretim yapan Cengiz Bektaş (26.11.1934-20.03.2020), SALT Araştırma ve Programlar’dan Tuğçe Kaplan’ın sorularını cevaplıyor. Ekim 2019’dan Şubat 2020’ye uzanan, beş buluşmalık bu uzun sohbette, Bektaş’ın mimari projelerinden seçili bir kısmı, arşivcinin merak duygusuyla yeniden ele alınıyor. Mimarın pratiği, SALT Araştırma’daki arşivi üzerinden irdelenirken belgeler yeni yorumlamalara açılıyor. SALT’ın Haziran 2020’de PDF formatında erişime sunduğu yayın, Bektaş’ın 1980 öncesi ve sonrası üretimini karşılıklı okuma imkânı sağlarken nice coğrafyadan fotoğraf ve çizimlerle gerek yapıları gerekse mimariye yaklaşımını kapsamlı şekilde örneklendiriyor.

Konut, sanayi, ticari, turizm ve kamu yapılarıyla çevre düzenlemeleri gibi birçok mimari projesi bulunan Bektaş, şiir ve deneme türlerinde eserler ile eğitim ve araştırmaya yönelik yazılar kaleme aldı; mimari çalışmalarıyla kitap, makale ve söyleşilere konu oldu. Sanat tarihi, arkeoloji, sosyoloji, edebiyat disiplinlerinin mimarlıkla kesiştiği bir söylem alanı oluşturdu. Anadoluluk ve hümanizmin yanı sıra Osmanlı öncesi tarihleri gözeten üretimler gerçekleştirdi. Bektaş’ın, çalışmaları Kalebodur tarafından desteklenen SALT Araştırma Mimarlık ve Tasarım Arşivi bünyesinde incelemeye açılan; proje, çizim ve yazışmaların yanı sıra Mavi Yolculuk harita ve defterleri ile yurt içi ve yurt dışından muhtelif fotoğrafı içeren arşivini https://archives.saltresearch.org/handle/123456789/227 adresinden inceleyebilirsiniz.

istanbul.net.tr

Kare Kod (QR) Uygulaması

Sitemizde yer alan Mekan sahipleri ,etkinlik düzenleyenler, Kare (QR) kodunuzu oluşturun, bilgilerinizi mobil kullanıcılarla kolayca paylaşın. Oluşturduğunuz kare (QR) kodu yazıcınızdan basarak hemen kullanabilirsiniz.

Resime sağ tıklayıp jpg formatında farklı kaydedebilirsiniz.

Herhangi bir yorum yapılmadı ilk yorumlayan siz olun...
Yorumlar yaparak sesini duyur..!

İlginizi Çekebilir

Aile Eğlencesi Atölye Kurs Çocuk Oyunları Dans Devlet Tiyatroları Haberler Foto Galeri Video Galeri Daha Fazlasını Göster

SAYFAYI PAYLAŞIN

Facebook Twitter İnstagram Pinterest Mesaj Email
KAPAT

HAKKIMIZDA

Hakkımızda iletisim Yasal Uyarı Reklam Android Apple
KAPAT