Babalar ve Oğullar

Babalar ve Oğullar

Tarihler: 27 Ocak 2023 Cuma ~ 29 Ocak 2023 Pazar 20:30

Yer: Tiyatro Pera/ Blackoutsisli #211

Ücret: TAM ₺224,00 İNDİRİMLİ ₺124,00

Nereden Alınır: Biletix Çağrı Merkezi: 0216 556 98 00 Biletix Satış Noktaları,www.biletix.com ve Mekan gişe

Adres: Abide-i Hürriyet Cad. No: 211, Black Out Alışveriş Merkezi C Blok Şişli İstanbul

Telefon: 0212 233 12 05

Faks: 0212 234 15 41

Web: http://www.blackoutsisli.com

E Posta: info@blackoutsisli.com

Paylaş:

Yorumlar:

istanbul.net.tr Oca 27, 2023 ~ Oca 29, 2023

Tiyatro Pera’da Turgenyev’in “Babalar ve Oğullar” Oyunu Sahneleniyor!

İvan Sergeyeviç Turgenyev’in yazdığı “Babalar ve Oğullar” romanını Nesrin Kazankaya çevirip, uyarladı ve yönetti. Oyunun dramaturgisini Şafak Eruyar, dekor ve kostümünü Cemre Bulak, video tasarımını İklim Üskent, ışığını Önder Ay yaptı. Ekim ayında prömiyer yapacak olan oyunda görev alan sanatçılar: Murat Göksu, Barış Yalçınsoy, Barış Çakmak, Bahar Karaoğlu, Mustafa Sevim, Burçin Özkaya, Beyza Baş, Ahmet Taşdemir

Arkadiy, okul arkadaşı Bazarov ile birlikte yaz tatili için baba evine döner. Baba, evin genç hizmetçisiyle birliktedir, üstelik ondan bir de çocuğu olmuştur. Nihilist düşünceyi benimseyen gençler, liberal görüşe sahip baba ve amcayla çatışırlar. Değişen Rusya’nın genç dinamikleri olan oğullar, var olan düzeni reddedip, toplumu, bilimi, gelenekleri sorgularlar; sanata ve aşka inanmazlar. Tek amaçları düzeni yıkıp, dünyayı yeniden oluşturmaktır. Arkadiy hedefini var olan koşullardan geliştirmeye çalışırken, Bazarov çevresiyle radikal bir çatışmaya girer. Aşkı reddetmelerine rağmen, her ikisi de tutkulu ilişkilerin pençesine düşerler. Çatışmalar, durgun taşra yaşamında, gizli aşklar, kıskançlıklar, inkar edilen özlemler içinde kaybolup gidecek; tüm karakterlere hiç düşünmedikleri bir son getirecektir.

Oyun, baba ve oğul karakterleri üzerinden dile gelen toplumdaki kuşak çatışmasıyla, Rusya’da yeni bir dönemin başlamakta olduğu haberini vermektedir. 19. yy Rusya’sında yükselen liberal ve nihilist akımlar arasındaki kültürel hizipçilik konu edilir. Her iki akım da batı kökenli sosyal arayış içindedir. Düzen karşıtı nihilist gençler bir bakıma ilk Bolşevikleri temsil ederler.

Günümüz dünyasına keskin göndermeleri olan bu çatışmalar ülkemiz gündeminde de yoğun bir biçimde yer almakta. İdealizmin pragmatizmle, uzlaşmacılıkla harmanlandığı bir düzende insanlığı nasıl bir gelecek bekliyor? Yeni bir gelecek için değişimden yana olanlarla, eskiyi savunan tutucular arasındaki çatışma nasıl bir evrim geçirecek? Kutsal aile kavramını, gelenekleri, insan ilişkilerini eleştirel ele almak cesareti, nasıl bir bedel ödetir?

Oyun, zamansız bir düzlemde, dramatik yapının video görselleriyle bütünleştiği bir yorumla sahnelenmekte. Bir platoya dönüştürülen sahnede seyirci de oyunun bir parçası olarak yerini alacak.

Oyuncular: Murat Göksu, Barış Yalçınsoy, Barış Çakmak, Bahar Karaoğlu, Mustafa Sevim, Burçin Özkaya, Beyza Baş, Ahmet Taşdemir
Yazar: İvan Sergeyeviç Turgenyev
Çevirmen / Uyarlayan / Yönetmen: Nesrin Kazankaya
Dramaturg: Şafak Eruyar
Dekor Tasarım / Kostüm Tasarım: Cemre Bulak
Video Tasarımı: İlkim Üskent
Işık Tasarımı: Önder Ay

istanbul.net.tr

Kare Kod (QR) Uygulaması

Sitemizde yer alan Mekan sahipleri ,etkinlik düzenleyenler, Kare (QR) kodunuzu oluşturun, bilgilerinizi mobil kullanıcılarla kolayca paylaşın. Oluşturduğunuz kare (QR) kodu yazıcınızdan basarak hemen kullanabilirsiniz.

Resime sağ tıklayıp jpg formatında farklı kaydedebilirsiniz.

Herhangi bir yorum yapılmadı ilk yorumlayan siz olun...
Yorumlar yaparak sesini duyur..!

İlginizi Çekebilir

Aile Eğlencesi Atölye Kurs Bale Çocuk Oyunları Dans Haberler Foto Galeri Video Galeri Daha Fazlasını Göster

SAYFAYI PAYLAŞIN

Facebook Twitter İnstagram Pinterest Mesaj Email
KAPAT

HAKKIMIZDA

Hakkımızda iletisim Yasal Uyarı Reklam Android Apple
KAPAT