Bir Kadını Öldürmek

Tarihler: 18 Ekim 2019 Cuma ~ 18 Ekim 2019 Cuma 18 Ekim 2019 20:30

Yer: Profilo KM Küçük Salon

Ücret: - Tam: 56.50 TL - Öğrenci: 36.50 TL

Nereden Alınır: Biletix Çağrı Merkezi: 0216 556 98 00 Biletix Satış Noktaları,www.biletix.com ve Mekan gişe

Adres: Cemal Sahir Cad. No: 33 Profilo Alışveriş Merkezi Zemin A Şişli İstanbul

Telefon: 0212 216 44 00

Faks: 0212 216 44 10

Paylaş:

Yorumlar:

istanbul.net.tr Eki 18, 2019 ~ Eki 18, 2019
Nihat Alpteki'nin yönettiği Bir Kadını Öldürmek oyunu, izleyicisiyle buluşuyor.

Kadınlar ne zaman ölürler? Bütün çabalarının bir hiç olduğunu öğrendikleri gün mü?

Bir Kadını Öldürmek adlı oyun kentli, iyi eğitimli ve çocuk sahibi bir kadının 10 yıllık evlilikten sonra kocasının baskılarıyla ve bencil yaklaşımıyla  nasıl yalnızlaştığını, nasıl sona yaklaştığını anlatıyor.  Oyunun yazarı, geçtiğimiz yıl bir çok ödüle aday olan ve 3 ödül kazanan Can Yeleği oyununun yazarı Gönül Kıvılcım.

Yazar Gönül Kıvılcım Bir kadını Öldürmek oyunu  hakkında şunları söylüyor: 

"Konu kentli kadın olsa da "erkek" aynı olunca, dertler ortaklaşıyor galiba. Bunun altını çizmeye çalıştım. Kentli kadın da kırsal kesimden gelen bir kadının yaşadığı şiddete maruz kalabiliyor. Oyunun başrolünde ürkek adımlarla da olsa kendi hayatını yaşamaya başlayan bir kadın birey var. Bu oyun anne-baba ve aile kavramlarının aslında nasıl baskıya dönüştüğünün ve buna rağmen kadın karakterimiz  Meltem’in nesne olmaktan çıkıp bir özneye dönüşme çabasının hikayesidir."

’Kadın Cinayetleri’’ olgusu son yıllarda toplumsal çözülmenin ve gerilimin yarattığı iç acıtıcı kavramlardan biri. Kırsalda  geleneksel düşünce yapısının getirdiği istismardan dolayı çokça olan kadın cinayetleri artık kentlerde, eğitimli kesimlerdeki ailelerde ve bireylerde de yaygın. Kadına yönelik şiddet bir insan hakkı ihlalidir ve dünyanın her yerinde olduğu gibi ülkemizde de ciddi bir toplumsal sorundur. Sorunlu ‘’cinsiyet’’ kavramı, yanlış algılar ve bunun bedelini canlarıyla ödeyen kadınlar. Geride umutlar ve  çocuklar  bırakarak… Bu algı nasıl değiştirilecek, kadın kendine biçilen suskun rolden nasıl kurtulacak ve kadın cinayetleri nasıl azalacak?

“Bir Kadın Öldürmek” oyununda, bir kadın karşımıza geçmiş elinde silah ve bize anlatıyor, hatırlıyor, silahı bize doğrultuyor, soru soruyor; ‘’Neden diye mi merak ediyorsunuz..? Neden çok. Tamam, her şey benim yüzümden… Yok yok hayır… Kendime haksızlık etmemeliyim. Başkaları da var. Ötekiler… Benim de bir insan olduğumu kabul ettiremediğim herkes!’ diyor.

Sorular ve yanıtlar; hepsinin toplamı bir hayat… Konuşuldukça açılan , kabul ettikçe kapanan yaralar… Ve yaşadığımız ama sakladığımız, gördüğümüz ama farkında olmadığımız her şeyi yüzümüze çarpan Tiyatro…

Yazan: Gönül Kıvılcım
Yöneten: Nihat Alpteki
Oyuncular: Sevim Erdoğan, Gürcen Yavuz, Şenay Aksoy, Ali Yıldırım, Emre Avşar, Dilara Yiğit, Başak Özel 
Yönetmen Yardımcısı: Ümit Müjdeci   
Yapım Sorumlusu: Aziz Çoban                                                     
Işık Tasarım: Atakan Talaş         
Sanat Yönetmeni: Salih Ertürk   
Afiş Tasarım: Özkan Ertürk

istanbul.net.tr

Kare Kod (QR) Uygulaması

Sitemizde yer alan Mekan sahipleri ,etkinlik düzenleyenler, Kare (QR) kodunuzu oluşturun, bilgilerinizi mobil kullanıcılarla kolayca paylaşın. Oluşturduğunuz kare (QR) kodu yazıcınızdan basarak hemen kullanabilirsiniz.

Resime sağ tıklayıp jpg formatında farklı kaydedebilirsiniz.

Herhangi bir yorum yapılmadı ilk yorumlayan siz olun...
Yorumlar yaparak sesini duyur..!

İlginizi Çekebilir

Aile Eğlencesi Atölye Kurs Bale Biletino Etkinlikleri Çocuk Oyunları Haberler Foto Galeri Video Galeri Daha Fazlasını Göster

SAYFAYI PAYLAŞIN

Facebook Twitter Pinterest Mesaj Email
KAPAT

HAKKIMIZDA

Hakkımızda iletisim Yasal Uyarı Reklam Android Apple
KAPAT