Cimri

Tarihler: 08 Nisan 2014 Salı ~ 08 Nisan 2014 Salı 20:00

Yer: Sabancı Üniversitesi Gösteri Merkezi

Ücret: Tam 22.00 TL Öğrenci 17.00 TL

Nereden Alınır: Biletix Çağrı Merkezi: 0216 556 98 00 Biletix Satış Noktaları,www.biletix.com ve Mekan gişe

Adres: Sabancı Üniversitesi Gösteri Merkezi Orta Mahalle Üniversite Cad. No:27 Orhanlı 34956 Tuzla İstanbul

Telefon: 0216 483 90 00

Faks: 0216 483 90 13

Web: http://http://sgm.sabanciuniv.edu

E Posta: sgm@sabanciuniv.edu

Paylaş:

Yorumlar:

istanbul.net.tr Nis 8, 2014 ~ Nis 8, 2014

Paradan başka hiçbir şeye önem vermeyen Harpagon'un hayatını anlatan Cimri, 8 Nisan'da Sabancı Gösteri Merkezi'nde sizlerle...

Yazan
: Moliére
Çeviren: Sabahattin Eyüboğlu
Uyarlayan ve Yöneten: Kenan Işık
Oynayanlar: Mehmet Ali Kaptanlar, Zeynep Erkekli, Ömer Hüsnü Turat, Enver Necmettin Amaç, Ferdi Atuner, Eylem Server Ünüvar, Simel Keçecioğlu, Onur Ertaman, Gökay Müftüoğlu, Yeliz Şatıroğlu, Tarkan Koç, Belma Şahin, Can Kurşunlu, İsmail Kırca, Çağrı Kodamanoğlu.

Molière, bundan 400 yıl önce yazdığı bu oyunla sizlere şöyle sesleniyor: “Haysiyet, şeref ve onur da paranın içinde, parayla olan ilişkide.”

Oyunda; paradan başka hiçbir şeye değer vermeyen, çok zengin olmasına rağmen hastalık derecesinde cimri bir adam olan Harpagon’un kişiliğine uygun kusurlu davranışları, trajikomik şekilde sergilenmekte.

Para’nın odağında insan, aile ve toplumsal ilişkileri irdeleyen Türkiye’de olduğu gibi 400 yıldır dünya tiyatrolarının da repertuvarlarında sürekli yer alarak sahnelenmiş olan bu trajikomik oyun; edebiyat ve tiyatro çevreleri tarafından klasik bir başyapıt olarak değerlendirilmektedir.

Tanzimat’la birlikte başlayan batı edebiyatı çevirileri içinde Moliere oyunları; Osmanlıca üzerine incelemeler yapmış, lugat hazırlamış, Tahran ve Paris’te büyükelçilik, maarif nazırlığı, Meclis-i Mebusan Başkanlığı ve iki kez sadrazamlık (başbakan) yapmış olan Ahmet Vefik Paşa tarafından tercüme edildi ya da uyarlandı. İlk kez 1875 yılında Teodor Kasap tarafından Pinti Hamit adı ile uyarlanan Cimri, o günden bugüne defalarca sahnelenerek Türkiye’de en çok oynanan oyun oldu.

Cimri

istanbul.net.tr

Kare Kod (QR) Uygulaması

Sitemizde yer alan Mekan sahipleri ,etkinlik düzenleyenler, Kare (QR) kodunuzu oluşturun, bilgilerinizi mobil kullanıcılarla kolayca paylaşın. Oluşturduğunuz kare (QR) kodu yazıcınızdan basarak hemen kullanabilirsiniz.

Resime sağ tıklayıp jpg formatında farklı kaydedebilirsiniz.

Herhangi bir yorum yapılmadı ilk yorumlayan siz olun...
Yorumlar yaparak sesini duyur..!
Aile Eğlencesi Atölye Kurs Bale Çocuk Oyunları Devlet Tiyatroları Haberler Foto Galeri Video Galeri Daha Fazlasını Göster

SAYFAYI PAYLAŞIN

Facebook Twitter Google Pinterest Mesaj Email
KAPAT

HAKKIMIZDA

Hakkımızda iletisim Yasal Uyarı Reklam Android Apple
KAPAT