Dantel - Berika

Tarihler: 16 Ekim 2015 Cuma ~ 16 Ekim 2015 Cuma 20:30

Yer: Kadıköy Theatron

Ücret: Tam 34.00 TL Öğrenci 29.00 TL

Nereden Alınır: Biletix Çağrı Merkezi: 0216 556 98 00 Biletix Satış Noktaları,www.biletix.com ve Mekan gişe

Adres: Söğütlüçeşme Caddesi, No: 64, Bulvar Çarşısı İçi - En Alt Kat Kadıköy İstanbul

Telefon: 0541 739 47 24

Web: http://http://kadikoytheatron.com/

E Posta: kadikoytheatron@gmail.com

Paylaş:

Yorumlar:

istanbul.net.tr Eki 16, 2015 ~ Eki 16, 2015

Berika'nın ilk yapımı "Dantel", ekim ayında Borusan Oto Dolmabahçe Sahne'de!

“Tehlikeliydi bu uğraş aslında ama, beni heyecanlandıran bir yanı da vardı: bendeki bana gösteriyordu.”

Evde zamanını geçiren kadınların kendilerini oyalama yöntemi, el emeği göz nuru olan dantelin hüzünlü bir yanı vardır. Saatlerce ince iş gerektiren bu uğraş vasıtasıyla işleyenin benliği parmak uçlarından ister istemez dantele akar.

Kadınların baskın olduğu bir çevrede yetişen; toplum, aile ve geçmiş üçgeninden sıyrılmak isteyen 20’lerindeki “pasif agresif” Deniz, sevmek-sevilmek, görmek-görünmek, gerçeklik-sahte, iç-dış gibi kavramları kendi işlediği Dantel’den yola çıkarak samimi bir dille seyirciyle paylaşıyor.

Tasarım / koreografi / metin / performans: Can Bora
Video: Alper Akçay
Modül tasarım: Utku Öğüt
Modül uygulama: Müge Küçükcigilli
Müzik: Jehan Barbur, Utku Öğüt
Işık: Çağrı Gürel

Tiyatro ve dans dışında, bünyesinde sinemada özel efektler yaratmak için kullanılan Blue Screen tekniğini barındıran ve çoklu disiplinli bir yapıya sahip olan Dantel; Akbank Sanat, İstanbul Fransız Kültür Merkezi ve Borusan ArtCenter tarafından desteklenmiştir. “Tiyatroda yeni bir soluk. Can Bora alışılageldik oyunlardan farklı bir anlatım tarzının peşinde.”
- Esra Açıkgöz, Cumhuriyet

“Farklı disiplinleri başarı ile birbirine bağlayan Can Bora, tiyatrodan videoya, Blue Box sistemiyle içinde bulunulan anın gerçekliğiyle oynayarak sinemadan çağdaş dansa hızlı ve kaygan geçişler yapıyor.”
- Çiğdem Artan, Sanat Blog

“Can Bora, Dantel ile sessiz ve derinden ilerliyor.”
- Nihan Bora, Touch Istanbul

“Sensual and homo-erotic. Bora gives his dance meaning, partly as a consequence of the theatrical setting but especially in itself - he dances with economy, doesn't show off, and generally the dance remains in service of the whole.”
- Nick Hobbs

Berika: Yıldırımın çatallarına verilen ad, yeryüzünü gökyüzüne saniyelik bağlayan ışık parıltısı

Kısa bir süreliğine de olsa insanın dikkatini "olana" çekmeyi ve algısını uyarmayı amaçlayan Berika, 2011'de Can Bora tarafından kurulan tiyatro ve dans kolektifidir.

Özgün metinler, yeni teknolojiler ve hareket aracılığıyla disiplinlerarası karma bir sahne estetiği yaratmayı ve hikaye anlatım biçemlerini yorumlamayı hedefler. İnsanın etten ve kemikten bedeni ve diğer mevcut tüm bedenleri arasındaki ilişki çalışmaların birincil çıkış noktasını oluştururur. Günümüz insanının düşünce ve fantezileri, toplumdan kaçma ve yok olma arzusu, duygu bağımlılığı gibi unsurlar mercek altına yatırılırken, tüm bu soyut kodlamaları görünür kılmayı amaçlar. Özbenlik kavramını, bilinç(altı) hareket ve dinamiklerini, zihin-beden-ruh ilişkisini irdeler. Çağımızdaki insanın varoluş biçimlerini araştırır. Performatif yorumcu (mover, interpreter) kavramını benimser. Sahtelik ve gerçeklik, yaşanmışlık, popüler kültür; işlerinde yer alan temalardandır.

- Etkinlikte 15 yaş sınırı vardır.

istanbul.net.tr

Kare Kod (QR) Uygulaması

Sitemizde yer alan Mekan sahipleri ,etkinlik düzenleyenler, Kare (QR) kodunuzu oluşturun, bilgilerinizi mobil kullanıcılarla kolayca paylaşın. Oluşturduğunuz kare (QR) kodu yazıcınızdan basarak hemen kullanabilirsiniz.

Resime sağ tıklayıp jpg formatında farklı kaydedebilirsiniz.

Herhangi bir yorum yapılmadı ilk yorumlayan siz olun...
Yorumlar yaparak sesini duyur..!
Aile Eğlencesi Atölye Kurs Bale Çocuk Oyunları Dans Haberler Foto Galeri Video Galeri Daha Fazlasını Göster

SAYFAYI PAYLAŞIN

Facebook Twitter Google Pinterest Mesaj Email
KAPAT

HAKKIMIZDA

Hakkımızda iletisim Yasal Uyarı Reklam Android Apple
KAPAT