Hasret

Hasret

Tarihler: 16 Ocak 2017 Pazartesi ~ 16 Ocak 2017 Pazartesi 19:30

Yer: Fransız Kültür Merkezi

Ücret: Ücretsiz

Nereden Alınır: Mekan Gişe

Adres: İstiklal Cad. NO:4 Taksim Beyoğlu İstanbul

Telefon: 0212 393 81 11

Web: http://ifturquie.org

Paylaş:

Yorumlar:

istanbul.net.tr Oca 16, 2017 ~ Oca 16, 2017

« Hasret » adlı oyun Nazım Hikmet’in 23 şiirinden ve bir tane de Bedri Rahmi Eyüboğlu’nun şarkı şeklinde seslendirilecek şiirinden oluşmaktadır. Şükrü Muni tarafından şairlere göre değerli olan hayat, ölüm, savaş, barış, aşk, sürgün, hasret gibi çeşitli temalara göre seçilmiştir.

Nazım’ın hasreti geçmiş zamana bağlı bir melankoli değildir, tüm insanlık için daha iyi bir yaşam umudu içeren bir nostaljidir, özgür, eşit, onurlu ve kardeşlik.

Nâzim Hikmet hayata, aşka, insana aşık ve tüm haksızlılara düşman olan derin hümanist devrimci bir şairdir.

Asrının en büyük Türk şairi olan, yaşarken kendi ülkesinde tanınmayan, eserlerinin yayınlanması yasak olan fakat yurt dışında anılan Nâzim Hikmet, hayatının yarısını Türk hapishanelerinde ve hayatının geri kalan kısmı ise sürgün olarak Moskova’da ya da dünya çapında seyahat ederek geçirir.

Türk vatandaşlığından çıkarılan Nazım Hikmet, Polonya vatandaşı olarak Moskova’da hayatını kaybeder. Suçu, her ne olursa olsun, komünist olarak herkesin onurlu bir şekilde yaşayabileceği yeni bir dünyanın oluşumuna katkıda bulunabileceğine inanmaktan vazgeçmemesidir.

Süre : 1.10
Fransızca ve Türkçe yorum
Fransızca ve Türkçe üstyazı

istanbul.net.tr

Kare Kod (QR) Uygulaması

Sitemizde yer alan Mekan sahipleri ,etkinlik düzenleyenler, Kare (QR) kodunuzu oluşturun, bilgilerinizi mobil kullanıcılarla kolayca paylaşın. Oluşturduğunuz kare (QR) kodu yazıcınızdan basarak hemen kullanabilirsiniz.

Resime sağ tıklayıp jpg formatında farklı kaydedebilirsiniz.

Herhangi bir yorum yapılmadı ilk yorumlayan siz olun...
Yorumlar yaparak sesini duyur..!
Aile Eğlencesi Atölye Kurs Bale Çocuk Oyunları Devlet Tiyatroları Haberler Foto Galeri Video Galeri Daha Fazlasını Göster

SAYFAYI PAYLAŞIN

Facebook Twitter Google Pinterest Mesaj Email
KAPAT

HAKKIMIZDA

Hakkımızda iletisim Yasal Uyarı Reklam Android Apple
KAPAT