Hayal Perdesinde Yunus Emre

Tarihler: 22 Mart 2019 Cuma ~ 22 Mart 2019 Cuma 22 Mart 2019 19:00

Yer: CRR Konser Salonu

Ücret: - Tam 36.50 TL İndirimli 26.50 TL

Nereden Alınır: Biletix Çağrı Merkezi: 0216 556 98 00 Biletix Satış Noktaları,www.biletix.com ve Mekan gişe

Adres: Darülbedayi Caddesi Harbiye 80200 Şişli İstanbul

Telefon: 0212 232 98 30

Faks: 0212 231 54 97

Web: http://www.crrkonsersalonu.org/

E Posta: info@crrkonsersalonu.org

Paylaş:

Yorumlar:

istanbul.net.tr Mar 22, 2019 ~ Mar 22, 2019
Alpay Ekler'in yazdığı Hayal Perdesinde Yunus Emre oyunu, CRR Konser Salonu'nda sizlerle...

Yazan ve Oynatan
: Alpay Ekler
Özgün Müzik ve Canlı İcra: Levent Çelik

"Somut Olmayan Kültürel Mirasımız Karagöz sanatının günümüzde niteliğinin ve sanatçı sayısının yükselmesi milli kültürümüz açısından büyük gururdur. Çoğu kez yardımcısız (yardaksız) ve Ramazan’dan Ramazan’a kendine yer bulup bir noktaya gelmiş olan Karagöz, günümüzde Cumhuriyet'in ilk dönemleri ile karşılaştırıldığında büyük bir yükseliş yaşamaktadır. Yine de, geçmişte haiz olduğu olanaklara ulaşmakta zorlandığından, bugün küçük perdelerle alışılmış metinlerin güncellenmesiyle yoluna devam etmektedir. Yazılan yeni oyunlar da bu olanaklar çerçevesinde gerçekleşmektedir. Oysa icrası tek bir kişi ile yapılmasına rağmen, Karagöz'ün olmazsa olmazı musiki, geçmişte kalabalık bir sazendeler topluluğu ile yapılmaktaydı. Salt bir güldürü olarak değil, Ferhat ile Şirin, Leyla ile Mecnun ve benzeri gibi destansı hikâyelerin anlatıldığı oyunlar da mevcuttu. İşte bu eski günlerindeki görkemine yakışır şekilde bir icra ve prodüksiyon amacıyla, Yunus Emre’nin hayatı bir drama metni olarak,  karagöz sanatçısı, Alpay Ekler tarafından yeniden kaleme alınmış, kendi şiirleri ile bezeli bir tarihi anlatıma dönüştürülmüştür. Metaforik, felsefi ve soyut sahneler ve metafizik olaylar için, daha önce bestelenmemiş nefesler, Levent Çelik tarafından bu oyun için bestelenmiştir.

Osmanlı’nın, Selçukludan sancak alması; mehter gülbankları ve Anadolu’nun, o tarihlerde yaşadığı çalkantı Yunus’un, manevi tekâmül safhalarında seyirci ile buluşmaktadır."

- Oyun başladıktan sonra gelen misafirlerimiz balkon kısmına alınacaktır.- 7 yaş ve üzeri bilete tabidir. 7 yaş altı salona alınmaz.- İndirimli Biletler: Öğrenci, Öğretmen, Basın Kartı Sahipleri, Engelliler, 60 yaş üstü, Gaziler, Şehit Dul ve Yetimleri için geçerlidir.

istanbul.net.tr

Kare Kod (QR) Uygulaması

Sitemizde yer alan Mekan sahipleri ,etkinlik düzenleyenler, Kare (QR) kodunuzu oluşturun, bilgilerinizi mobil kullanıcılarla kolayca paylaşın. Oluşturduğunuz kare (QR) kodu yazıcınızdan basarak hemen kullanabilirsiniz.

Resime sağ tıklayıp jpg formatında farklı kaydedebilirsiniz.

Herhangi bir yorum yapılmadı ilk yorumlayan siz olun...
Yorumlar yaparak sesini duyur..!

İlginizi Çekebilir

Aile Eğlencesi Atölye Kurs Bale Çocuk Oyunları Dans Haberler Foto Galeri Video Galeri Daha Fazlasını Göster

SAYFAYI PAYLAŞIN

Facebook Twitter Google Pinterest Mesaj Email
KAPAT

HAKKIMIZDA

Hakkımızda iletisim Yasal Uyarı Reklam Android Apple
KAPAT