İmparatorluk Kuranlar yahut Şümürz

İmparatorluk Kuranlar yahut Şümürz

Tarihler: 28 Mart 2016 Pazartesi ~ 28 Mart 2016 Pazartesi 28 Mart 2016 20:00

Yer: Hayal Perdesi Beyoğlu

Ücret: - Tam 56.50 TL, Öğrenci 46.50 TL

Nereden Alınır: Biletix Çağrı Merkezi: 0216 556 98 00 Biletix Satış Noktaları,www.biletix.com ve Mekan gişe

Adres: Meşelik Sokak. No:10 Taksim Beyoğlu İstanbul

Telefon: 0212 245 10 48

Faks: 0212 245 63 13

Web: http://www.hayalkahvesibeyoglu.com

E Posta: info@hayalkahvesibeyoglu.com

Paylaş:

Yorumlar:

istanbul.net.tr Mar 28, 2016 ~ Mar 28, 2016
"İmparatorluk Kuranlar Yahut Şümürz" Boris Vian'ın Son Eseri, Edinburgh Fringe Festivali'nden Sonra Ünlü Makedon Yönetmen Aleksandar Popovski’nin Yenilenen Rejisiyle Sahnelenmeye Devam Ediyor!

2016 Milano 'Il Teatro Nudo Teresa Pomodoro' Uluslararasası Ödül Adayı
2015 Afife Tiyatro Ödülleri – "Yılın En Başarılı Yönetmeni" – Aleksandar Popovski
2015 Yeni Tiyatro Dergisi Emek ve Başarı Ödülleri – "Yılın Kadın Oyuncusu" – Selin İşcan
2015 Türkan Kahramankaptan Özel Ödülleri – "En İyi Yapım" – İmparatorluk Kuranlar yahut Şümürz 

Bizi rahatsız eden nedir? Hayatımızda neyi kabul ya da inkâr ederiz; ihtiraslarımız bizi nereye götürür, ne ararız… Boris Vian'ın son oyunu, alaycı trajedi İmparatorluk Kuranlar Yahut Şümürz, işte bu ve benzeri sorularla başlar.Tanımlayamadıkları bir korkunun (sesin) etkisi altındaki Dupont ailesi her seferinde daha yukarıdaki bir daireye, onları gitgide daha fazla sıkıstıran bir durumun içine çekilir. Durmaksızın kaçarlarkendünyaları gittikçe daralır ve nereye giderlerlese gitsinler, gizemli bir kadın, Şümürz, itip kaktıkları, yerden yere vurdukları halde inatla, sebatla onları beklemekte, onlarla yüzlesmektedir. Dupont'lar Şümürz'e ne kadar kötü davranırlarsa davransınlar varlıgını asla inkar edemezler. Şümürz adım attıkları her mekanda, nefes aldıkları her anda onları bekler ve Şümürz asla ölmez...

Hayal Perdesi sanat yönetmeni Selin İşcan ve Avrupa'nın önemli yönetmenlerinden Aleksandar Popovski önderliğinde hayata geçen, Hayal Perdesi'nin ilk yapımı İmparatorluk Kuranlar yahut Şümürz, prömiyerini Bursa Nilüfer Belediyesi "Tiyatro"nun katkılarıyla 19. İstanbul Tiyatro Festivali'nde gerçekleştirdi. Boris Vian'ın en şöhretli ve son oyunu olan İmparatorluk Kuranlar yahut Şümürz, sekiz aylık bir ön çalışmanın ardından Türk, Makedon ve Hırvat sanatçıların bir araya gelmesi sonucu sahneye taşındı. Tiyatro alanında ülkemizde eşine az rastlanır çok kültürlü bir buluşmanın ürünü olan yapım, 2014 - 2015 sezonunda Bursa ve İstanbul'da seyirciyle buluştu. 2014 Uluslararası Üsküp Tiyatro Festivali, 68. Edinburgh Fringe Festivali ve 13. Kıbrıs Tiyatro Festivali'ne katıldı. "İmparatorluk Kuranlar yahut Şümürz", Milano'da Cumhurbaşkanlığı himayesinde ve Dışişleri Bakanlığı'nın desteğiyle, NO'HMA Vakfı ve Milano Şehri tarafından düzenlenen Il Teatro Nudo di Teresa Pomodoro Uluslararası Ödülü'ne aday gösterildi.

Edinburgh Fringe Festivali'nde sahnelenen ilk Türkçe Oyun "İmparatorluk Kuranlar Yahut Şümürz"

Özellikle çağdaş gösteri sanatları için etkili bir platform olan 68.Edinburgh Fringe Festivali programına kabul edilen Hayal Perdesi, Türkiye Tiyatrosu adına heyecan verici bir ilke imza attı. "İmparatorluk Kuranlar Yahut Şümürz" İngilizce üst yazıyla Türkçe sahnelenen ilk oyun olarak festival tarihine geçti. Festivalin önemli yayınlarından dört yıldız alan oyundan, dünyaca ünlü gazeteler The Times ve Guardian'da da övgüyle bahsedilmişti. Kırk dokuz ülkeden tiyatroların katıldıgı festival süresince önemli basın yayın organları ve sanat otoritelerinden tam not alan oyun, Aleksandar Popovski'nin yaratıcı rejisi ve Sven Jonke’nin yenilikçi sahne tasarımıyla çarpıcı ve unutulmaz bir deneyim sunuyor. 

Oyunun kadrosunda ise ödüllü oyuncular Ayse Lebriz Berkem, Selin İşcan ve Nihat Alpteki'nin yanı sıra genç kuşağın dikkat çeken isimlerinden basarılı oyuncular Selin Tekman ve Tuba Karabey bulunuyor.

65' sürer; ara yoktur.

"Sözün özü: Hayal Perdesi, "İmparatorluk Kuranlar" yapımıyla on üzerinden on alıyor."                                                                 Üstün Akmen - Evrensel

"Her tiyatro severe ve özellikle Tiyatro Ödülleri Seçici Kurullar Üyeleri’ne içtenlikle önerilir."                                                         Robert Schild – T24

"Sezonun akılda ve ruhta iz bırakan ender oyunlarından..."
Ragıp Ertuğrul/ Türkiye Eleştirmenler Birliği Başkanı

"Hayal Perdesi’nin İmparatorluk Kuranlar prodüksüyonuna tesekkür etmeliyim..."                                                                      Mark Lawson - Guardian 

"Sarsılmaz bir performans!"  Broadwaybaby
"Bu yapım tarifsiz bir mükemmellik sunuyor" Three Weeks Edinburgh
"Teatro Nudo Türk Tiyatrosu Hayal Perdesi ile açılıyor." Krapp's Last Post - Milano
"Türklerin oyunculuğu Edinburgh Fringe Festivali'nde tarih yazıyor." Tim Cornwell – arts-press.co.uk

- 18 yaş sınırı vardır.- Organizasyon şirketi uygun görmediği kişileir bilet ücretni iade ederek etkinlik mekanına almama hakkına sahiptir.- Organizasyon şirketinin programda ve bilet fiyatlarında değişiklik yapma hakkı saklıdır.

istanbul.net.tr

Kare Kod (QR) Uygulaması

Sitemizde yer alan Mekan sahipleri ,etkinlik düzenleyenler, Kare (QR) kodunuzu oluşturun, bilgilerinizi mobil kullanıcılarla kolayca paylaşın. Oluşturduğunuz kare (QR) kodu yazıcınızdan basarak hemen kullanabilirsiniz.

Resime sağ tıklayıp jpg formatında farklı kaydedebilirsiniz.

Herhangi bir yorum yapılmadı ilk yorumlayan siz olun...
Yorumlar yaparak sesini duyur..!
Aile Eğlencesi Atölye Kurs Bale Çocuk Oyunları Dans Haberler Foto Galeri Video Galeri Daha Fazlasını Göster

SAYFAYI PAYLAŞIN

Facebook Twitter Google Pinterest Mesaj Email
KAPAT

HAKKIMIZDA

Hakkımızda iletisim Yasal Uyarı Reklam Android Apple
KAPAT