Karanlık Korkusu

Tarihler: 14 Nisan 2014 Pazartesi ~ 14 Nisan 2014 Pazartesi 14 Nisan Saat: 21:00

Yer: Studio Oyuncuları Sahnesi

Ücret: Tam 55.00 TL-Ögrenci 30.00 TL

Nereden Alınır: Biletix Çağrı Merkezi: 0216 556 98 00 Biletix Satış Noktaları,www.biletix.com ve Tiyatro gişe

Adres: Valikonağı Cad. Akkirman Sok. 30/38 Nişantaşı Şişli İstanbul

Telefon: 0212 246 77 25

Faks: 0212 246 77 25

Web: http://http://www.studiooyunculari.com

E Posta: bilgi@studiooyunculari.com

Paylaş:

Yorumlar:

istanbul.net.tr Nis 14, 2014 ~ Nis 14, 2014

Karanlık Korkusu
Studio Oyuncuları

Yazan/Yöneten: Şahika Tekand
Dekor ve Kostüm Tasarımı: Esat Tekand
Işık Konsepti ve Tasarımı: Şahika Tekand
Ses Konsepti ve Tasarımı: Şahika Tekand

Oyunda kullanılan müzik örnekleri Zeynep Gedizlioğlu bestelerinden alınmıştır.

Yönetmen Yardımcıları: Verda Habif, Ayşe Draz
Oyuncular: Şahika Tekand, Ahmet Sarıcan, Ridade Tuncel Sarıcan, Arda Kurşunoğlu, Tuluğ Ülgen, Naci Adıgüzel
Müzik - Işık - Sinyal: Nilgün Kurtar, Özgür Özcan, Selen Kartay

Oyun 21.00’de başlar, yaklaşık 1 saat sürer ve tek perdeliktir.

Karanlık Korkusu’na Dair

- Karanlıktan kaçarken ışığın içinde kör oluş...
- Her reddediş çabasının itaat edilmesi gereken bir komuta dönüşmesi...
- Her atılan adımın hemen ardından bunun sistem tarafından, sistemi işleten kurallardan biri haline getirilmesi...
- Olup biteni şimdiki zamanda (ve gerçek zamanda) yöneten ve giderek tanıdık olan ve bir süre sonra da onlarsız hareket dahi edilemeyen komutlar, kodlar, simgeler...
- Sistemin dili...
- Maruz kalış... öğreniş... dönüşüm...

Yazar ve Yönetmenin Notlarından

- “Karanlık Korkusu” çağdaş insanın, sistemi işleten bir oyun taşına dönüşmesini, oyuncuların gerçek zamanda maruz kaldıkları “oyun” kuralları ile şekillenen eğlenceli ama bir o kadar da zorlayıcı bir sahne aksiyonu içinde var olma mücadelesi verdikleri ve oyun alanının adeta bir simülasyon odasına dönüştüğü bir sahneleme düzeni içinde ifade eder.
- Oynanan oyunun ve kurallarının, gerçek zamanda öğrenilmesi süreci hem oyuncu hem de seyirci için eş zamanlı bir deneyim gerçekleştirir.
- Oyunun müziği, sahne aksiyonunun oluşum sürecine bağlı olarak kompoze edilmiş olmasına karşın, performans sırasında sahne aksiyonunu manipüle eder ve sahne aksiyonunun bizatihi kendisinin şimdiki zamandaki en temel varlık koşullarından biri haline gelir.
- Beş rol kişisi, aynı koşullarda farklı tepkiler vererek var olmaya çalışırlar. 
- Beş oyun kişisinin monologları belli bir matris düzeninde iç içe geçer. 
- Bu beş monologu hem simultane hem de süperpoze (hem yan yana hem de üst üste) var edecek şekilde örülmüş konuşma örgüsü, sistem içindeki çağdaş kentli insanı ifade eden bir tek ana karakterin monologunu oluşturur.
- Şahika Tekand’ın kendi yöntemine de ironik bir yaklaşım sergilediği Karanlık Korkusu, en doğal insan hareket ve tepkilerinden en soyut sonuca varmayı hedefleyen bir sahneleme düzeni içinde gerçekleşir.

Studio Oyuncuları

Şahika Tekand ve Esat Tekand, oyunculuk sanatında çağdaş olanın araştırılması ve uygulanması ilkesinden yola çıkarak 1988’de Studio Oyuncuları’nı kurdu. Topluluk bugüne kadar Samuel Beckett'in "Beş Kısa Oyun”, “Oyun Sonu” ve “Mutlu Günler”i, Harold Pinter’in “Git Gel Dolap”ı ile Şahika Tekand’ın yazıp yönettiği “Gergedanlaşma”, "(Oyun)Cu"; Sofokles üçlemesi "Oidipus Nerede?", "Oidipus Sürgünde", “Evridike’nin Çığlığı”, “Karanlık Korkusu” ve “10 Adımda Unutmak (Anti-Prometheus)” oyunlarını sahneye koydu.

Studio Oyuncuları Uluslararası İstanbul Tiyatro Festivali, MOT Uluslararası Tiyatro Festivali, Balkan Young Theatre Festival, Mladi Levi International Theatre Festival, Ankara Uluslararası Tiyatro Festivali, Uluslararası Antik Yunan Draması Buluşması, Japonya Shizuoka Tiyatro Festivali, Belçika 0090 Kunstfestival ve Atina-Hellenic Festival, Ruhr 2010 Avrupa Kültür Başkenti, Istanbul 2010 Avrupa Kültür Başkenti ortaklığında gerçekleştirilen Promethiade projesi gibi pek çok önemli organizasyona katıldı. Studio Oyuncuları, 4. Tiyatro Olimpiyatları kapanış oyunu olan “Evridike’nin Çığlığı” DANI Magazin'in Cesur Yeni Dünya Ödülü'nü aldı.

Şahika Tekand’ın yazıp yönettiği "Karanlık Korkusu", Şubat 2009’da 0090 Festivali kapsamında Antwerp, Brüksel ve Rotterdam’da, Aralık 2009’da İstanbul Kültür Sanat Vakfı ile Cultures France`in ortaklaşa yürüttükleri “Fransa`da Türk Mevsimi” kapsamında Paris’te Théâtre du Gymnase’de ve 2010 sezonunda hem IKSV Salon’da hem de Studio Oyuncuları'nın kendi sahnesinde sahnelendi. "Karanlık Korkusu" 2013 sezonunda Enka Kültür ve Sanat Etkinlikleri kapsamında sahnelendikten sonra Mart ayı itibariyle her Pazartesi Studio Oyuncuları’nın kendi sahnesinde izlenebilir.   

istanbul.net.tr

Kare Kod (QR) Uygulaması

Sitemizde yer alan Mekan sahipleri ,etkinlik düzenleyenler, Kare (QR) kodunuzu oluşturun, bilgilerinizi mobil kullanıcılarla kolayca paylaşın. Oluşturduğunuz kare (QR) kodu yazıcınızdan basarak hemen kullanabilirsiniz.

Resime sağ tıklayıp jpg formatında farklı kaydedebilirsiniz.

Herhangi bir yorum yapılmadı ilk yorumlayan siz olun...
Yorumlar yaparak sesini duyur..!
Aile Eğlencesi Atölye Kurs Bale Çocuk Oyunları Dans Haberler Foto Galeri Video Galeri Daha Fazlasını Göster

SAYFAYI PAYLAŞIN

Facebook Twitter Google Pinterest Mesaj Email
KAPAT

HAKKIMIZDA

Hakkımızda iletisim Yasal Uyarı Reklam Android Apple
KAPAT