Kayıp Eşya Bürosu

Tarihler: 13 Şubat 2011 Pazar ~ 13 Şubat 2011 Pazar 13 Şubat Pazar Saat: 13:00 - Saat: 13:0

Yer: 2. Kat

Nereden Alınır: 2. Kat Gişe

Adres: İstiklal Caddesi, Olivio Çıkmazı, Olivio Han Beyoğlu İstanbul Beyoğlu İstanbul

Telefon: 0212 292 32 47

Paylaş:

Yorumlar:

istanbul.net.tr Şub 13, 2011 ~ Şub 13, 2011

Oyun, sahibi tarafından takside unutulan sardunya çiçeğinin kayıp eşya bürosuna gelmesiyle başlar. Kayıp eşya bürosunun sakinleri yeni gelmiş ve unutulmuş olmanın hüznünü yaşayan sardunyaya başta merak ve çekinceyle yaklaşırlar. Sardunya burada olmaktan hoşnut değildir, mutsuzdur , evine geri dönmek istiyordur.

Kayıp eşya bürosunun eskileri, ona kendi hikayelerini anlatırlar. Ve burada olmanın hiç de kötü bir şey olmadığına ikna etmeye çalışırlar sardunyayı. İhtişamli günlerini özleyen bir tiyatro kostümü, bulunduğu evin acı tatlı tüm anılarına ortak olmuş telefon, hayatı yollarda geçmiş eski bir valiz, dans pistlerine ait şık bir kadın ayakkabısı, üzerine yazı yazılmasını istemeyen kağıt, ıslanmaktan nezle olmuş bir şemsiye gibi sayısız obje hikayeleriyle Sarduya`yı yabancı olduğu bu kayıp eşya dünyasına alıştırmaya çalışırlar. Sardunya içinse bu alışma süreci hiç kolay değildir.

Unutulmuş olmanın acısına, ihtiyacı olan ışıktan yoksun karanlık büronun ortamı eklenince sardunyayı bir umutsuzluk sarar. Sardunya hiç tanımadığı bu yerde, yeni arkadaşlarının arasında mutlu olabilecek midir? Gece olup herkes uykuya daldığında Sardunya yalnız başına ağlar ve hiç uyuyamaz. Sabah olup güneş doğduğunda kayıp eşya bürosunun sakinlerini bir sürpriz beklemektedir.

Bir Obje Tiyatrosu Çalışması Olarak Kayıp Eşya Bürosu Çocuğun objeyle ilişkisi doğumun hemen ertesinde, dokunma duyusunun gelişimiyle başlar. Yine çocuk için iletişimsel becerilerin ve düş gücünün gelişmesinde objeler son derece önemlidir. Çoğu zaman çocuğun ilk ya da en değişmez oyuncakları gündelik nesnelerdir. Gündelik nesnelerin sahnede kendi özgün biçimlerini koruyarak canlandırıldığı `obje tiyatrosu` bu gün çağdaş çocuk tiyatrosunda önemli bir tür olarak kabul edilmektedir.

Tiyatro BeReZe`nin ikinci obje tiyatrosu çalışması olan Kayıp Eşya Bürosu`nda; sardunyanın yaşadıkları çocuklar için oldukça tanıdık bir eylem olan `gerçek bir nesneyi oynatma` yoluyla anlatılmaktadır. Bir başka deyişle Kayıp Eşya Bürosu`nun başrol oyuncuları nesnelerdir.

Çocuk edebiyatının tanınmış yazarlarından Sevim Ak`ın aynı adlı hikayesinden uyarlanan oyunda; çocukların okula başlarken yaşadığı ürkekliğin arkadaşlıklar kurarak dönüşüme uğraması, sardunyanın yeni yaşamına alışma çabasıyla benzerlik taşımaktadır.

Yazan: Sevim Ak
Oyunlaştıran: Elif Temuçin, Firuze Engin
Reji Asistanı ve Teknik: Eren Azak
Kostüm - Aksesuar Tasarım: Hilal Polat

Oynayanlar:

Güray Dinçol, Firuze Engin, Bilge Gültürk

Kayıp Eşya Bürosu

istanbul.net.tr

Kare Kod (QR) Uygulaması

Sitemizde yer alan Mekan sahipleri ,etkinlik düzenleyenler, Kare (QR) kodunuzu oluşturun, bilgilerinizi mobil kullanıcılarla kolayca paylaşın. Oluşturduğunuz kare (QR) kodu yazıcınızdan basarak hemen kullanabilirsiniz.

Herhangi bir yorum yapılmadı ilk yorumlayan siz olun...
Yorumlar yaparak sesini duyur..!
Aile Eğlencesi Atölye Kurs Bale Çocuk Oyunları Devlet Tiyatroları Haberler Foto Galeri Video Galeri Daha Fazlasını Göster

SAYFAYI PAYLAŞIN

Facebook Twitter Google Pinterest Mesaj Email
KAPAT

HAKKIMIZDA

Hakkımızda iletisim Yasal Uyarı Reklam Android Apple
KAPAT