Kel Şarkıcı

Kel Şarkıcı

Tarihler: 03 Mart 2020 Salı ~ 03 Mart 2020 Salı 20:00

Yer: Moda Sahnesi

Ücret: Tam 50.00 TL Öğrenci 35.00 TL

Nereden Alınır: Mekan Gişe

Adres: Caferağa Mah., Halil Etham Sok No:34 Kadıköy İstanbul

Telefon: 0216 330 58 01

Faks: 0216 330 58 02

Web: http://www.modasahnesi.com/

E Posta: bilgi@modasahnesi.com

Paylaş:

Yorumlar:

istanbul.net.tr Mar 3, 2020 ~ Mar 3, 2020

SAÇMANIN TİYATROSU
Yirminci yüzyılın en popüler ve öncü sanat hareketi absürt tiyatro olmuştur. Dadaistlerin ve sürrealistlerin geleneğini de devralan absürt tiyatroda Albert Camus ve Jean-Paul Sartre’ın varoluşçu teorilerinin izlerini de görebiliriz. Absürt tiyatro bütün kalıplara, alışılmış düzene karşı çıkar, mantık sınırlarını tanımaz, olaylar arasında bağ kurmaz, kahramanları genelde silik kişiliklerdir ve belli bir olay dizisi yoktur. Durumların saçmalığı kadar dilin kendisini yok etmesi de çarpıcıdır, anlamdan yoksun bir varoluş gösterilir ve içinde insanlığın kaybolduğu mantıksız bir dünya sahnededir.

KEL ŞARKICI
Kel Şarkıcı oyunu absürt tiyatronun en önemli yazarı Eugène Ionesco tarafından 1950’de yazılıp 1957’de tekrar ele alınmış, bu tarihten günümüze kadar dünyanın her yerinde her dönemde oynanmıştır. Oyun II. Dünya Savaşını izleyen yıllarda yeni arayışların içinden çıkan Anti Tiyatro’nun, yani geleneksel tiyatronun hiçbir unsurunu barındırmayan tiyatronun ilk örneğidir. Bu daha oyunun başlığıyla ortaya çıkar, başlık geleneksel tiyatronun aksine oyunla ilgili hiçbir bilgi vermez, oyunun içeriğiyle herhangi bir bağlantısı yoktur. Oyunun sonuna kadar hiçbir bağlamı olmadan, sadece bir yerde, bir kez geçer. Oyunda art arda gelen sahneler, bu sahnelerdeki boş konuşmalar, zaman kavramının olmayışı ne bir başlangıcı gösterir, ne de oyunu bir sonuca götürür. Konuşmalar klişe bir yabancı dil dersinde olduğu gibi tekrarlar üzerine kuruludur. Karakterler tek düzedir, seyircinin üzerinde hiçbir etki bırakmazlar.

ARTNİYET
Bugünkü Boğaziçi Üniversitesi çatısı altında 1870’lerden itibaren (o zamanlar Robert College Players adıyla) tiyatro yapıldığına dair kaynaklar bulunuyor. Bir konservatuvar olmamasına rağmen bu üniversitede tiyatro, her dönem çok verimli oldu ve önemli sanatçılar yetiştirdi. 1980’ler, 12 Eylül rejiminin tüm baskılarına rağmen Boğaziçi Üniversitesi Oyuncuları (BÜO) için oldukça başarılı yıllardı. Senede iki üç oyun çıkar, İzmir’e, Ankara’ya turneler yapılırdı. Hatta bugün halen sürmekte olan Istanbul Amatör Tiyatro Günleri adlı tiyatro şenliği, o dönemde, 1985 yılında BÜO tarafından başlatıldı. ArtNiyet 1980’li yıllarda BÜO’da tiyatro yapmış “gençlerin” yeniden bir araya gelip, Kel Şarkıcı’dan başlayarak tiyatronun modern klasiklerini oynamayı amaçlayan bir topluluk.

Yazan: Eugène Ionesco
Çeviren: Ülkü Tamer, Genco Erkal
Yöneten: Kerem Kurdoğlu
Oynayanlar: Aslıhan Eraltan, Aydın Soysal, Aygen Tezcan, Aykut Altın, Hasan Uzma, Özden Dilek Karakışla
Yapım Danışmanı: Naz Erayda
Dekor ve Kostüm Tasarımı: Maya Kurdoğlu
Afiş Tasarımı: Bülent Erkmen
Hareket Tasarım: Levent Soy
Müzik ve Ses Tasarımı: Çağdaş Yarman

Dramaturji: Şevki Evrendilek
Yönetmen Yardımcıları: Buse Soysal, Elifnaz Girgin
Dış Ses: Tilbe Saran

istanbul.net.tr

Kare Kod (QR) Uygulaması

Sitemizde yer alan Mekan sahipleri ,etkinlik düzenleyenler, Kare (QR) kodunuzu oluşturun, bilgilerinizi mobil kullanıcılarla kolayca paylaşın. Oluşturduğunuz kare (QR) kodu yazıcınızdan basarak hemen kullanabilirsiniz.

Resime sağ tıklayıp jpg formatında farklı kaydedebilirsiniz.

Herhangi bir yorum yapılmadı ilk yorumlayan siz olun...
Yorumlar yaparak sesini duyur..!

İlginizi Çekebilir

Aile Eğlencesi Atölye Kurs Bale Biletino Etkinlikleri Çocuk Oyunları Haberler Foto Galeri Video Galeri Daha Fazlasını Göster

SAYFAYI PAYLAŞIN

Facebook Twitter Pinterest Mesaj Email
KAPAT

HAKKIMIZDA

Hakkımızda iletisim Yasal Uyarı Reklam Android Apple
KAPAT