Kerem Gibi

Tarihler: 12 Ekim 2010 Salı ~ 12 Ekim 2010 Salı 12 Ekim Saat: 20.00 - Saat: 20:0

Yer: Koç Üniversitesi Rumelifeneri Kampüsü

Ücret: 20 TL

Nereden Alınır: Öğrenci Merkezi standı, ku.sgkm@gmail.com

Adres: Rumelifeneri Yolu 34450 Sarıyer İstanbul Sarıyer İstanbul

Telefon: 0212 338 10 00

Paylaş:

Yorumlar:

istanbul.net.tr Eki 12, 2010 ~ Eki 12, 2010

GENCO ERKAL’IN 35 YILLIK NÂZIM HİKMET SERÜVENİ KOÇ ÜNİVERSİTESİ SAHNESİNE TAŞINIYOR

Genco Erkal’ın yönetip, oynadığı, Nâzım Hikmet’in şiirlerinden oluşan tek kişilik oyunu “KEREM GİBİ” 12 Ekim 2010 Salı günü baştan sona belgesel bir film eşliğinde Koç Üniversitesi Sevgi Gönül Kültür Merkezi’nde izleyicisiyle buluşuyor.

Nâzım Hikmet’in hayat hikâyesi, fotoğrafları ve film görüntüleriyle sahneye taşınıyor. Selanik’ten Moskova’ya uzanan yaşamı ve memleket özlemi Nâzım’ın kendi dizeleriyle Genco Erkal tarafından tiyatro seyircisine aktarılıyor. Genco Erkal’ın yönetip, oynadığı, Nâzım Hikmet’in şiirlerinden oluşan tek kişilik oyunda, şairin gençlik yılları, mahkumiyeti, hapishane yılları, açlık grevi, zorunlu sürgünlüğü, vatan hasreti, tüm dünyayı kucaklayan insan sevgisi, dünya barışı için mücadelesi, Kurtuluş Savaşı izlenimleri, XX. yüzyılın dünya ölçüsünde en büyük ozanlarından birinin yaşamı belgesel bir filmle bütünleşerek şiirsel destana dönüşüyor. Oyun aynı zamanda 1975 yılında, ülkemizde ilk şiir-tiyatro deneyimini gerçekleştiren Genco Erkal’ın Nâzım Hikmet’le 35 yıllık yolculuğuna da tanıklık ediyor.

Genco Erkal Hakkında:
İstanbul Üniversitesi`nin Psikoloji bölümünü bitiren Genco Erkal 1959 yılından başlayarak Türkiye`nin önemli özel tiyatro topluluklarında oyuncu ve yönetmen olarak çalıştıktan sonra, 1969 yılında, bugün de sanat yönetmeni olduğu Dostlar Tiyatrosu`nu kurdu.
1975 yılında Nâzım Hikmet’in “Kerem Gibi” oyununu uyarladı. Genco Erkal’ın tiyatroda “Kerem Gibi”yle başlayan Nâzım çalışmaları, 1981’de “Her Gün Yeni Baştan” ve 1990’da “Merhaba” ile sürdü. Daha sonra Mehmet Ulusoy’la birlikte gerçekleştirdiği “Sevdalı Bulut” ve Genco Erkal’ın 17 yıldır sürekli oynadığı -Dostlar Tiyatrosu klasiği olan- “İnsanlarım” adlı oyunlar geldi. Arada İstanbul Tiyatro Festivali’nde Nazım’ın 100. doğum yılı için sahnelediği “Nazım’a Armağan” yer aldı. Genco Erkal’ın Nazım Hikmet çalışmaları, sadece Türkiye’de değil New York’tan Sydney’e, Toronto’dan Selanik’e, Berlin’e ve Paris’e uzandı. Türkçe dışında Fransızca ve İngilizce olarak sürdü. Nâzım Hikmet’in dizeleri ve Fazıl Say’ın müziği ile yaşam bulan Nazım Hikmet Oratoryosu’nda, Genco Erkal şiirleri anlatıcı olarak seslendirdi.

istanbul.net.tr

Kare Kod (QR) Uygulaması

Sitemizde yer alan Mekan sahipleri ,etkinlik düzenleyenler, Kare (QR) kodunuzu oluşturun, bilgilerinizi mobil kullanıcılarla kolayca paylaşın. Oluşturduğunuz kare (QR) kodu yazıcınızdan basarak hemen kullanabilirsiniz.

Herhangi bir yorum yapılmadı ilk yorumlayan siz olun...
Yorumlar yaparak sesini duyur..!
Aile Eğlencesi Atölye Kurs Bale Çocuk Oyunları Dans Haberler Foto Galeri Video Galeri Daha Fazlasını Göster

SAYFAYI PAYLAŞIN

Facebook Twitter Google Pinterest Mesaj Email
KAPAT

HAKKIMIZDA

Hakkımızda iletisim Yasal Uyarı Reklam Android Apple
KAPAT