Kirli Çıkı İstanbul

Tarihler: 28 Nisan 2010 Çarşamba ~ 28 Nisan 2010 Çarşamba 28 Nisan Saat: 20.45 - Saat: 20:45

Yer: Duru Tiyatro

Ücret: 17.00 TL

Adres: Caferağa Mah. Dr. Esat Işık Cad. No: 84 (Kadıköy Anadolu Lisesi) Moda Kadıköy İstanbul Kadıköy İstanbul

Telefon: 0216 338 56 36

Paylaş:

Yorumlar:

istanbul.net.tr Nis 28, 2010 ~ Nis 28, 2010

İLK OYUNLARDA ÖZEL FİYAT 17,00 TL...

İstanbul`un dününden bugününe uzanan bir yolculuk bizimkisi.

Birinci perdede Osmanlı`dayız. Viyana kapılarına dayanan koca imparatorluğun kuşatması çözülünce, kendisi de çözülür. Reformlarını tamamlamış, birleşik ve zinde Avrupa yükselişte, Osmanlı çöküştedir. Padişahın köpekçibaşısı Hayret Ağa sadrazamlığa getirilmiştir. Devlet adamlığından bihaber Hayret Ağa`nın icraatlarını izleriz.

Ne ilginçtir ki o zamanda da; Güneydoğu illerinde kargaşa, yokluk, yoksulluk ve açlık hüküm sürmektedir. Şeyhülislamın rica ve fetvaları önceliklidir. Şeyhülislam kadınların çarşıya, pazara çıkmasını yasaklar. Silahtar ağanın eşi dostu imtiyazlıdır. Dara düşen esnaf kovulur, aşağılanır. Dış politikada Fransızlara ayrıcalıklar (Kapitülasyon) tanınır. Sonunda yeniçerilerin kazan kaldırması ve sadrazamın devrilmesiyle sonlanan bir kesitini görürüz Osmanlı`nın. Ve o günlerle günümüz arasındaki paralelliği acı acı gülerek fark ederiz.

Derken ikinci perdede cumhuriyet Türkiye`sinde cumhurun arasında dolaşırız. Değişik insan manzaraları sahne alır.
Kredi kartı batağındaki Salim`den, kadri bilinmeyen Kadriye`ye, evlenmek için hesaplarını bir türlü tutturamayıp hayallerle yaşamaya razı olan Oktay ve Aysel`in hikayesine. Beyoğlu`nda gezeriz, başımıza gelmeyen kalmadan... Aşklar, aşıklar görürüz her yaş ve her sınıftan.
Anlarız elde kalan yozlaşmayla, aşklar satılır olmuştur afişlerde. Alkolü bol gecelerden uyanılır pişmanlığa. Ve gecekondulardan geçip, Tekel işçilerinin grevinde bitiririz oyunu.

Tiyatro Martı sizleri bu politik güldürüyle, olup biteni birlikte kavramaya ve tavır almaya çağırmakta.

Tiyatro Martı
Kirli Çıkı İstanbul

istanbul.net.tr

Kare Kod (QR) Uygulaması

Sitemizde yer alan Mekan sahipleri ,etkinlik düzenleyenler, Kare (QR) kodunuzu oluşturun, bilgilerinizi mobil kullanıcılarla kolayca paylaşın. Oluşturduğunuz kare (QR) kodu yazıcınızdan basarak hemen kullanabilirsiniz.

Herhangi bir yorum yapılmadı ilk yorumlayan siz olun...
Yorumlar yaparak sesini duyur..!
Aile Eğlencesi Atölye Kurs Bale Çocuk Oyunları Devlet Tiyatroları Haberler Foto Galeri Video Galeri Daha Fazlasını Göster

SAYFAYI PAYLAŞIN

Facebook Twitter Google Pinterest Mesaj Email
KAPAT

HAKKIMIZDA

Hakkımızda iletisim Yasal Uyarı Reklam Android Apple
KAPAT