Kreutzer Sonat

Kreutzer Sonat

Tarihler: 16 Ocak 2023 Pazartesi ~ 16 Ocak 2023 Pazartesi 21:00

Yer: DasDas

Ücret: Tam 165,00 ₺ Öğrenci 110,00 ₺

Nereden Alınır: www.mobilet.com internet sitesinden ulaşabilirsiniz.

Adres: Watergarden, Barbaros Mah., Sümbül Sok. Batı Ataşehir Ataşehir İstanbul

Web: https://www.dasdas.com.tr/

E Posta: dasdasgise@dasdas.com.tr

Paylaş:

Yorumlar:

istanbul.net.tr Oca 16, 2023 ~ Oca 16, 2023

Pozdnışev, uçarı bir gençlik döneminden sonra evlenir. İyi başlayan evlilik gitgide kötüleşmeye başlar. Şiddetlenen kavgalar, tartışmalar ile çekilmez bir hal alır. Çocuk sahibi olurlar, bir müddet işler yolunda gitse de doktorların Pozdnişev’in karısına bir kez daha hamile kalmasını yasaklaması evliliklerine kara bir bulut gibi çöker. Pozdnışev’in çocukluk arkadaşı Truhaçevskiy’nin beklenmedik bir günde gerçekleşen ziyaretiyle her şey değişir. Bu adam keman virtüözü bir müzisyendir, Paris’ten yeni dönmüştür. Pozdnışev’in eşinin piyanoya olan ilgisi ile bu ziyaret başka bir boyut alır. İlk tanışmadan sonra Pozdnişev’in desteğiyle ikisi müzik yapmaya başlar. İlerleyen günlerde de Truhaçevskiy müzik yapmak için sık sık Pozdnışev'in evine uğrar. Çalıştıkları ana parça ise Beethoven'in ünlü Kreutzer Sonat'ıdır. Bu arada esere adını veren Kreutzer Sonat, Ludwig Van Beethoven'ın la majör, 9 numaralı, op.47 keman ve piyano sonatının adıdır. Karısının kendisini bu müzisyenle aldattığını düşünen Pozdnışev sonunda bir kıskançlık krizine girerek karısını öldürür. Hapisten çıktıktan sonra evine dönerken başından geçen olayları tren yolculuğunda, orada bulunan yolculara anlatmaya başlar. Geçmişi anlatırken de müziği hatırlar, müziği hatırlayınca geçmişi anlatır, anlattıkça pişmanlığını dile getirip af diler.

Pozdnışev'in tek kişilik bir anlatı ile bütün evlilik sürecini gözden geçirdiği oyun müzik, kadın & erkek ilişkileri ve toplumun insan üzerindeki baskısını masaya yatırıyor. Oyun uyarlamamızda katil üzerinden bir anlatı kurup, erkek egemen sistemin erkeklik inşaası sürecindeki toplumsal baskısı ve bu baskı altında yaşayan bir erkeğin şiddeti kadına yöneltmesinin bir tür otopsisini yapmaya çalıştık. Tolstoy’un ana metnindeki müzik etkisini başat kılıp, ana karakter Pozdnişev’in toplum dışılığını görünür kılmaya ve bunu yaparken Tolstoy'un yarattığı karakterin deliliğinin dozunu biraz kısıp onu daha dinlenilebilir ve merak edilebilir bir hale getirmeyi amaçladık.

Yeni Tiyatro Dergisi 8. Emek ve Başarı Ödülleri

Tüm Bilet Fiyatları:

Tam 99.00 ₺

Tam 143.00 ₺

istanbul.net.tr

Kare Kod (QR) Uygulaması

Sitemizde yer alan Mekan sahipleri ,etkinlik düzenleyenler, Kare (QR) kodunuzu oluşturun, bilgilerinizi mobil kullanıcılarla kolayca paylaşın. Oluşturduğunuz kare (QR) kodu yazıcınızdan basarak hemen kullanabilirsiniz.

Resime sağ tıklayıp jpg formatında farklı kaydedebilirsiniz.

Herhangi bir yorum yapılmadı ilk yorumlayan siz olun...
Yorumlar yaparak sesini duyur..!

İlginizi Çekebilir

Aile Eğlencesi Atölye Kurs Bale Çocuk Oyunları Devlet Tiyatroları Haberler Foto Galeri Video Galeri Daha Fazlasını Göster

SAYFAYI PAYLAŞIN

Facebook Twitter İnstagram Pinterest Mesaj Email
KAPAT

HAKKIMIZDA

Hakkımızda iletisim Yasal Uyarı Reklam Android Apple
KAPAT