Öfke

Tarihler: 29 Mart 2013 Cuma ~ 29 Mart 2013 Cuma 29 Mart Saat: 20:30

Yer: Tiyatro Karnaval Gönül Ülkü - Gazanfer Özcan Sahnesi

Ücret: 1. Kategori - 40.00 TL

Nereden Alınır: Biletix Çağrı Merkezi: 0216 556 98 00 Biletix Satış Noktaları,www.biletix.com ve Tiyatro gişe

Adres: Ortaklar Cad. Bahçeler Sok. No:20 Efehan Şişli İstanbul

Telefon: 0212 347 44 80

Web: http://http://www.tiyatrokarnaval.com

Paylaş:

Yorumlar:

istanbul.net.tr Mar 29, 2013 ~ Mar 29, 2013

John Osborne’nun Öfke’sinde “Öfkeli Genç Adam” Jimmy Porter

Oyunda mutsuz, ümitsiz ve hayal kırıklığına uğramış, sıkıntı, endişeleri olan, düzene ve düzenin temsil ettiklerine, özellikle burjuva sistemine ve burjuva ahlakına karşı gelen genç bir neslin resmi çizilir. 

Anahtar Kelimeler: Savaş sonrası, John Osborne, Öfkeli genç kuşak.

John Osborne’nun "Öfke" adlı oyunu, ilk sahne gösteriminden sonra oldukça ateşli tartışmalara neden olmuştur. Oyunla ilgili dile getirilen tüm olumlu ya da olumsuz eleştirilerin bile ortak bir noktası vardır: Bir ay içerisinde yazılan bu oyunun İngiliz sahnesinde yeni bir dönemin habercisi olması. "Öfke" oyununun yeni bir toplumsal bilinci sahneye taşımasına ek olarak, ’’öfkeli genç adamlar’’ diye anılan akıma öncülük ettiğini söylemek gerekir.

Bir eleştirmene göre, Osborne’nun kahramanı Jimmy Porter, dinmek bilmeyen öfkesiyle öfkeli tiyatroyu başlatmıştır.   Jimmy işçi sınıfından gelen,ü niversite mezunu olduğu halde arkadaşı Cliff ile semt pazarında şeker satan zeki, öfkeli ağzı son derece kalabalık, yirmi beş yaşlarında genç bir adamdır. İngiltere’nin iç kısımlarında, tek odalı, çatı katı bir dairede, üst sınıfa mensup bir ailenin kızı olan karısı Alison ile yaşamaktadır.

Osborne’nun,zamanın toplumsal, siyasi ve ekonomik yapısını tiyatroyu bir araç olarak kullanarak hicvettiği "Öfke" oyununda, baş kahramanı Jimmy Porter için, ne etrafındaki dünyada, ne de kendi içinde tutunacak bir anlam kalmamıştır. Öfke içinde geçmişe bakarken, düşünebileceği olumlu ve yapıcı hiçbir şey göremez. 


info@tiyatroari.com

Öfke

istanbul.net.tr

Kare Kod (QR) Uygulaması

Sitemizde yer alan Mekan sahipleri ,etkinlik düzenleyenler, Kare (QR) kodunuzu oluşturun, bilgilerinizi mobil kullanıcılarla kolayca paylaşın. Oluşturduğunuz kare (QR) kodu yazıcınızdan basarak hemen kullanabilirsiniz.

Resime sağ tıklayıp jpg formatında farklı kaydedebilirsiniz.

Herhangi bir yorum yapılmadı ilk yorumlayan siz olun...
Yorumlar yaparak sesini duyur..!
Aile Eğlencesi Atölye Kurs Bale Çocuk Oyunları Devlet Tiyatroları Haberler Foto Galeri Video Galeri Daha Fazlasını Göster

SAYFAYI PAYLAŞIN

Facebook Twitter Google Pinterest Mesaj Email
KAPAT

HAKKIMIZDA

Hakkımızda iletisim Yasal Uyarı Reklam Android Apple
KAPAT