Zenciler

Tarihler: 26 Mayıs 2011 Perşembe ~ 26 Mayıs 2011 Perşembe 26 Mayıs Perşembe Saat: 20:30 - Saat: 20:30

Yer: Kumbaracı 50

Ücret: 23,00 TL

Nereden Alınır: Biletix Çağrı Merkezi: 0216 556 98 00 Biletix Satış Noktaları, www.biletix.com ve Kumbaracı50 gişe.

Adres: Kumbaracı Yokuşu No:50 Kat: 2 Taksim Beyoğlu İstanbul Beyoğlu İstanbul

Telefon: 0212 243 50 51

Paylaş:

Yorumlar:

istanbul.net.tr May 26, 2011 ~ May 26, 2011

Genet’ye bir gün bir oyuncu gelip ondan zencilerin oynayacağı bir oyun yazmasını ister. Genet ‘İyi ya…’, der, ‘…bir zenci nedir diye düşündüm. Her şeyden önce rengi nasıldır?’.

Yineliyorum soruyu “ ‘Zenci’ ne demektir? ”. Rengi siyah olan mı demektir yalnızca? Hele ki bugün. Zenciler sömürgeleştirilmiş topraklarda yaşamış olan insanla hayvan arası yaratıklardır.

Politik haklarından ve güçlü bir zorlayıcı sistem dolayısıyla zenginliklerin eşit bir biçimde yeniden dağılımından yoksun kalan insanlardır onlar. Dünyada liberal sistemin neo-liberallik boyutuna erdiği günümüzde saflar artık ikiye bölünmüş halde. Tam da bu noktada karşımıza zaten çoktan keşfedilmiş olan beyaz zencilik kavramı çıkıyor.

Gündelik sömürü sisteminde, ezilen, kullanılan, metalaştırılan, artı değere dönüştürülen, piramidin en altındaki o insanlar bugünün zencileridir. Ekonominin refah düzeyini sağlayan, az masraflı ucuz iş gücünü karşılayan insanlar… Renkleri her ne olursa olsun. Siyah, beyaz, mor, mavi, yeşil, kırmızı.

Bu oyun sömürüsüz bir dünya fantezisidir. Değerlerin alt üst olduğu günümüz dünyasında, ‘Zenciler’ güzel bir dünyaya ulaşmanın hayali paradoksunu sunuyor bizlere...
tek perde / 70 dak

Yazan: Jean Genet
Çeviren: Nami Başer
Yöneten: Nilay Erdönmez
Koreograf: Erdinç Anaz
Oynayanlar: Barış Çelikkol, Bedir Bedir, Can Yılmaz, Direnç Dedeoğlu, Emre Çakman, Hakan Dülger, Neslihan Arslan, Nilay Erdönmez, Yeşim Çapanoğlu, Tuğçe Tanış, Uğur Arslan

istanbul.net.tr

Kare Kod (QR) Uygulaması

Sitemizde yer alan Mekan sahipleri ,etkinlik düzenleyenler, Kare (QR) kodunuzu oluşturun, bilgilerinizi mobil kullanıcılarla kolayca paylaşın. Oluşturduğunuz kare (QR) kodu yazıcınızdan basarak hemen kullanabilirsiniz.

Herhangi bir yorum yapılmadı ilk yorumlayan siz olun...
Yorumlar yaparak sesini duyur..!
Aile Eğlencesi Atölye Kurs Bale Çocuk Oyunları Dans Haberler Foto Galeri Video Galeri Daha Fazlasını Göster

SAYFAYI PAYLAŞIN

Facebook Twitter Google Pinterest Mesaj Email
KAPAT

HAKKIMIZDA

Hakkımızda iletisim Yasal Uyarı Reklam Android Apple
KAPAT