Mahya Tasarım Yarışması Başladı

Tarihler: 20 Temmuz 2010 Salı ~ 05 Ekim 2010 Salı

Yer: Avrupa Kültür Başkenti Ajansı

Paylaş:

Yorumlar:

istanbul.net.tr Tem 20, 2010 ~ Eki 5, 2010

İstanbul 2010 Avrupa Kültür Başkenti Ajansı Geleneksel Sanatlar Yönetmenliği tarafından düzenlenen “Mahya Tasarım Yarışması” İstanbul`da 400 yıldan beri kesintisiz yaşayan bir gelenek olan mahyayı çağdaş dünyanın bir tasarım nesnesi olarak yeniden gündeme getirmeyi, geleneksel ve yeni açılımlar içeren öneriler elde etmeyi amaçlıyor. İstanbul Vakıflar Bölge Müdürlüğü, Grafikerler Meslek Kuruluşu (GMK), Bilgi Üniversitesi Tasarım Kültürü ve Yönetimi Sertifika Programı`nca desteklenen yarışmaya başvurular 20 Temmuz Salı günü başladı.

Grafik, görsel sanatlar, mimarlık ve benzeri tasarım disiplinlerinden gelen öğrenciler, profesyoneller ve ilgililer, 5 Ekim Salı gününe kadar İstanbul 2010 Avrupa Kültür Başkenti Ajansı’na başvuru yapabilecekler.

İstanbul 2010 Avrupa Kültür Başkenti Ajansı Geleneksel Sanatlar Yönetmenliği tarafından düzenlenen Mahya Tasarım Yarışması, zaman içinde kullanılagelen formların sınırlı kalması ve uygulamacılarının azalması nedeniyle unutulmaya yüz tutan mahyacılığı çağdaş tasarımla buluşturmayı amaçlıyor ve tasarımcıları yarışmaya davet ediyor.

Tasarımlar, aday projelerin mahyayı bir tasarım nesnesi olarak değerlendirerek çağdaş tasarım örnekleri sunması, bugüne kadar kullanılagelen formların yanı sıra kamusal alanda görünür olabilecek yepyeni ifade ve biçimler önermesi ve önerilen projenin uygulanabilirliğine ilişkin teknik olarak çözümlenebilir olması gibi kriterlere bakılarak değerlendirilecek.

Beşir Ayvazoğlu, Yeşim Demir, Zeynep Fadıllıoğlu, Prof. Dr. İsmail Kara, Komet, Nevzat Sayın, Ömer Faruk Şerifoğlu ve Kahraman Yıldız’dan oluşan Seçici Kurul tarafından değerlendirilecek tasarımlar sonucunda belirlenen 5 projenin her birine 5.000 TL para ödülü verilecek.

Yarışma üniversitelerin güzel sanatlar, mimarlık ve mühendislik fakülteleri mezunlarına veya halen bu fakültelere bağlı programlara kayıtlı öğrencilere ve konuyla ilgili kişilere açıktır.

Yarışma sonuçları 20 Ekim 2010 tarihinde duyurulacak ve başvurular arasından seçilen tasarımlar Kasım ayında bir sergi ve katalog ile kamuoyuna sunulacaktır.

Mahya Nedir?
Mahya, Ramazan gecelerinde, kandillerde, bayram ve özel günlerde camilerin minareleri arasına eskiden kandillerle, günümüzde elektrik ampulleriyle kurulan yazı ya da resimlerden oluşan aydınlatma düzenidir.

istanbul.net.tr

Kare Kod (QR) Uygulaması

Sitemizde yer alan Mekan sahipleri ,etkinlik düzenleyenler, Kare (QR) kodunuzu oluşturun, bilgilerinizi mobil kullanıcılarla kolayca paylaşın. Oluşturduğunuz kare (QR) kodu yazıcınızdan basarak hemen kullanabilirsiniz.

Herhangi bir yorum yapılmadı ilk yorumlayan siz olun...
Yorumlar yaparak sesini duyur..!
Aile Eğlencesi Atölye Kurs Bale Çocuk Oyunları Dans Haberler Foto Galeri Video Galeri Daha Fazlasını Göster

SAYFAYI PAYLAŞIN

Facebook Twitter Google Pinterest Mesaj Email
KAPAT

HAKKIMIZDA

Hakkımızda iletisim Yasal Uyarı Reklam Android Apple
KAPAT