Evliliğin Üç Hali: Başlarken - Yürütürken-Bitirirken

Evliliğin Üç Hali: Başlarken - Yürütürken-Bitirirken

Kitap En Yeniler Evliliğin Üç Hali: Başlarken - Yürütürken-Bitirirken
Evliliğin Üç Hali: Başlarken - Yürütürken-Bitirirken - Betül Ak Örnek

Kategori: En Yeniler

Yazar: Betül Ak Örnek

Kitap Türü: Kişisel Gelişim

Yayınevi: Destek Yayınları

Basım Yılı: 2022

Sayfa Sayısı: 184

Dil: Türkçe

Paylaş:

Yorumlar:

istanbul.net.tr Kasım 23, 2022

Eşinize Söylememeniz Gereken 5 Yanlış Cümle!

1. Saçmalama: Saçmalama demek karşınızdakine düşünce ve hislerinin değersiz olduğunu, anlaşılmadığını ve aşağılandığını hissettirir. Bunun yerine “Ben senin gibi dü- şünmüyorum, sana bu konuda katılmıyorum, bu konuda senin kadar hassas değilim” demeyi deneyebilirsiniz.

2. Abartma: Abartma da saçmalamanın bir versiyonudur. Abartma kişinin olaylara dair bakış açısının yanlış olduğu mesajını verir. Kişi kendini eleştirilmiş hisseder, bunun yerine “Tam olarak neden rahatsız olduğunu, ne hissettiğini biraz daha anlatır mısın?” diyerek empati kurmaya çalışmanız daha faydalı olacaktır.

3. Başkasının kocası/karısına bak: Bu cümle çok tehlikeli çünkü bu sözü sarf ettiğinizde ilişkinize üçüncü şahısları davet etmiş olursunuz. Eşinizi bir başkasının eşi ile kıyaslamak güvensizlik getirir. Başkasının eşi otomatik olarak örnek gösterdiğiniz özellikleriyle ilişkinizin ortasındadır artık, eşiniz sizin aklınızın o kişide olduğunu düşünebilir, kendini yetersiz hisseder, kıyaslanmak benlik bütünlüğüne zarar verir, sevilmediğini hisseder. Böyle kıyas ve benzetmeler yerine beklentiniz ne ise kimseyi işaret etmeden açıkça konuşmayı deneyin.

4. Sen anlamazsın: Bu cümle bir aşağılama sözüdür. Eşinizin kapasitesiyle dalga geçmiş onu küçümsemiş olursunuz. Eğer eşinizin o konuda sizi anlamayacağını düşünüyor ya da paylaşmak istemiyorsanız, “Bu konuda konuşmak istemiyorum, üstüne alınma ama bu konu bana kalsın istiyorum, bu konu senin ilgi alanında değil başka şeyler konuşalım” deyin ya da sadece o konuda hissettiğiniz duygularınızdan bahsetmek hem size iyi gelir hem eşinize kendini iyi hissettirir.

5. Oraya gitme, şununla konuşma, onu yapma, bunu giyme, bu şekilde konuşma, şunu getir, bunu götür: Unutmayın eşiniz sizin emir eriniz, çalışanınız ya da kontrolünüzde olan bir uzvunuz değil. İstemediğiniz, hoşlanmadığınız şeyleri ona saygı çerçevesinde birlikte istişare ederek belirtin. Emir cümleleri yerine rica cümleleri kurmayı deneyin

istanbul.net.tr

Kare Kod (QR) Uygulaması

Sitemizde yer alan Mekan sahipleri ,etkinlik düzenleyenler, Kare (QR) kodunuzu oluşturun, bilgilerinizi mobil kullanıcılarla kolayca paylaşın. Oluşturduğunuz kare (QR) kodu yazıcınızdan basarak hemen kullanabilirsiniz.

Resime sağ tıklayıp jpg formatında farklı kaydedebilirsiniz.

Herhangi bir yorum yapılmadı ilk yorumlayan siz olun...
Yorumlar yaparak sesini duyur..!

İlginizi Çekebilir

Kitaplar Yazarlar Yayınevleri Kitap Türleri En Yeniler E-Kitap Çok Okunanlar Daha Fazlasını Göster

SAYFAYI PAYLAŞIN

Facebook Twitter İnstagram Pinterest Mesaj Email
KAPAT

HAKKIMIZDA

Hakkımızda iletisim Yasal Uyarı Reklam Android Apple
KAPAT