Franz Kafka Babaya Mektup

Franz Kafka Babaya Mektup

Kitap Klasikler Franz Kafka Babaya Mektup
Franz Kafka Babaya Mektup - Franz Kafka

Kategori: Klasikler

Yazar: Franz Kafka

Kitap Türü: Roman

Yayınevi: Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları

Çevirmen: Regaip Minareci

Basım Yılı: 2016

Sayfa Sayısı: 72

Dil: Türkçe

Paylaş:

Yorumlar:

istanbul.net.tr Ağustos 26, 2016

Çağımızın en büyük yazarlarından Franz Kafka’nın 1919 yılında babası Hermann Kafka’ya yazdığı mektup, İş Bankası Kültür Yayınları Modern Klasikler dizisinin 82. kitabı olarak okurlara sunuluyor. Alıcısına hiçbir zaman ulaşmayan bu mektup, aynı zamanda 20. yüzyıl edebiyat tarihinin büyük itiraflarından biri sayılıyor.

Kafka, suçlayıcı bir tonla hafif bir ironinin birbirine karıştığı mektubunda babası tarafından kabul görme talebini dile getirir. Aslında babasıyla arasındaki yabancılaşma ve iletişimsizliği, yapıtlarının çoğunda kendine mesele edindiği daha geniş kapsamlı varoluşsal bir açmazın parçası olarak görüyordu. Yazar, evliliğe ve yetişkin bir erkek olmaya hazırlanan Georg Bendemann adlı karakterin babası tarafından ölüme mahkûm edildiği Yargı adlı öyküsünde olduğu gibi, evlenememesinden ve yetişkin olamamasından babasını sorumlu tutuyordu.

Başarılı bir işadamı olan Hermann Kafka’nın oğluyla ilişkisinde, işlerini devam ettirecek tek erkek evladına yönelik geleneksel beklentisi belirleyici olmuştu. Bu, yeni oluşmuş ataerkil Yahudi orta sınıfının yaşadığı tipik baba-oğul çatışmasının yaygın bir örneğiydi aslında.

Yazarın yapıtlarına ve esin dolu dünyasına adım atmak için mükemmel bir giriş metni olan Babaya Mektup, Regaip Minareci’nin özenli çevirisiyle dilimize kazandırıldı.

istanbul.net.tr

Kare Kod (QR) Uygulaması

Sitemizde yer alan Mekan sahipleri ,etkinlik düzenleyenler, Kare (QR) kodunuzu oluşturun, bilgilerinizi mobil kullanıcılarla kolayca paylaşın. Oluşturduğunuz kare (QR) kodu yazıcınızdan basarak hemen kullanabilirsiniz.

Resime sağ tıklayıp jpg formatında farklı kaydedebilirsiniz.

Herhangi bir yorum yapılmadı ilk yorumlayan siz olun...
Yorumlar yaparak sesini duyur..!

İlginizi Çekebilir

Kitaplar Yazarlar Yayınevleri Kitap Türleri En Yeniler E-Kitap Çok Okunanlar Daha Fazlasını Göster

SAYFAYI PAYLAŞIN

Facebook Twitter İnstagram Pinterest Mesaj Email
KAPAT

HAKKIMIZDA

Hakkımızda iletisim Yasal Uyarı Reklam Android Apple
KAPAT