Gelibolu

Gelibolu

Orjinal Adı: Gelibolu

Vizyon Tarihi: Bilinmeyen Tarih

Yönetmen: Tolga Örnek

Film Türü: Belgesel

Yapımcı: Hamdi Döker
Görüntü Yönetmeni: Volker Tittel
Araştırma Sorumlusu:Feza Toker
Yapım: 2005 Türkiye
Dağıtımcı: Özen Film

Orjinal Sitesi: http://www.canakkale-film.com/

Paylaş:

Yorumlar:

istanbul.net.tr Belirsiz..
Gösterime Giriş Tarihi: 18 Mart 2005
Çanakkale Savaşı, hem Türkiye hem dünya tarihi için özel önem taşır. Avustralya ve Yeni Zelanda’nın ulus olmalarını sağlamış, Sovyet devrimine zemin hazırlamıştır. Mustafa Kemal gibi bir lideri tarih sahnesine taşırken Wınston Churchill’i de II. Dünya Savaşı’na kadar tarih sahnesinden silmiştir. Tarihin en büyük ikinci kara çıkarma harekatı yapılmış, ilk kez kara, deniz, hava koordinasyonu yoğun olarak kullanılmıştır. Savaşan tarafların her yıl bir araya gelerek andığı bu savaş, insanoğlu’nun en kanlı çatışmalarının yanı sıra insanlığın en fazla yüceldiği anlara sahne olmuştur.
Bütün bu sebeplerle Çanakkale Savaşı`nı dünya hiç bir zaman unutamamış, bu konu bir çok şekilde defalarca işlenmiştir. Ama tarafsızlık ve çok yönlülük genellikle atlanmıştır. Bu film Türklerin çektiği acıları, gösterdikleri kahramanlıkları, bireysel dramlarını dünyaya anlatacak fakat bunu objektifliği bırakmadan savaşın tüm taraflarının askerleriyle birlikte ele alarak yapacaktır. Farklı uluslardan bir kaç askerin hikayeleri etrafında anlatılacak öyküyle bir taraftan savaşın genel hatlarını, tarihi önemini verirken, bir tarafta ülkesinden çok uzağa, hiç bilmediği bir düşmana karşı savaşmaya gelmiş askerleri, bir tarafta vatanını kaybetme tehlikesine karşı savaşan, ölüme yazgılı askerleri tanıyacağız. Ünlü aktörlerin seslendireceği mektuplar, anılar ve notlar sayesinde siperdeki askerin duyguları, derindeki endişesi, geride bıraktıklarına özlemleri verilecek, arşiv fotoğraf ve filmlerle, yeniden yaratılacak siper ve çadırlardaki canlandırma sahneleriyle kulakları sağır, gözleri kör eden bir bombardıman altında yaşadıkları hissettirilecektir. Zaman içinde tarafların bir kaç metre ötesindeki düşmanı tanımaya başlamaları, aynı acıları paylaşmalarıyla daha da ilginçleşen insan öyküleri filmin ana kahramanları ve konularıdır.
Yaklaşık 6 yıllık bir ön hazırlığa dayanan film için İngiltere, Almanya, Fransa, Rusya, Avustralya, Yeni Zelanda ve Türkiye arşivlerinde araştırma yapılmıştır.

istanbul.net.tr

Kare Kod (QR) Uygulaması

Sitemizde yer alan Mekan sahipleri ,etkinlik düzenleyenler, Kare (QR) kodunuzu oluşturun, bilgilerinizi mobil kullanıcılarla kolayca paylaşın. Oluşturduğunuz kare (QR) kodu yazıcınızdan basarak hemen kullanabilirsiniz.

Resime sağ tıklayıp jpg formatında farklı kaydedebilirsiniz.

Herhangi bir yorum yapılmadı ilk yorumlayan siz olun...
Yorumlar yaparak sesini duyur..!

İlginizi Çekebilir

En Yeniler Vizyondakiler Pek Yakında Sinema Salonları Top 10 Film Arşivi Daha Fazlasını Göster

SAYFAYI PAYLAŞIN

Facebook Twitter İnstagram Pinterest Mesaj Email
KAPAT

HAKKIMIZDA

Hakkımızda iletisim Yasal Uyarı Reklam Android Apple
KAPAT