Hayal Fanusu: Dr. Şükrü Bozluolçay Koleksiyonu

Hayal Fanusu: Dr. Şükrü Bozluolçay Koleksiyonu

Kitap En Yeniler Hayal Fanusu: Dr. Şükrü Bozluolçay Koleksiyonu
Hayal Fanusu: Dr. Şükrü Bozluolçay Koleksiyonu - Özlem İnay Erten

Kategori: En Yeniler

Yazar: Özlem İnay Erten

Kitap Türü: Sanat - Tasarım

Yayınevi: Bozlu Art Project

Basım Yılı: 2022

Sayfa Sayısı: 352

Dil: Türkçe

Paylaş:

Yorumlar:

istanbul.net.tr Ocak 18, 2022

Dr. Şükrü Bozluolçay’ınkırk yıla yaklaşan bir süreç içerisinde oluşturduğu sanat koleksiyonu, 19. yüzyıldan günümüze klasik, modern ve çağdaş sanat yapıtlarını içeriyor. Bozlu Sanat Yayınları’ndan çıkan, sanat tarihçisi Dr. Özlem İnay Erten’in kaleme aldığı “Hayal Fanusu: Dr. Şükrü Bozluolçay Koleksiyonu”isimli kitap, Türkiye sanatının kronolojik süreçteki gelişimini koleksiyondaki yapıtlar üzerinden ele alarak, sanat tarihimiz hakkında kapsamlı bir perspektif ortaya koyuyor.

Dr. Şükrü Bozluolçay koleksiyonu, Türkiye’de tuvalresminin ilk örneklerini veren Asker Ressamlar Kuşağı’ndan başlayıp, Meşrutiyet döneminden Cumhuriyet’e geçişte önemli bir varlık gösteren 1914 Kuşağı sanatçılarına, Müstakiller ve d grubu gibi ilk sanatçı örgütlenmelerine dek uzanıyor, ardından 50’li ve 60’lı yıllarda varlık gösteren Paris Okulu, 1968 Kuşağı sanatçıları gibi oluşumların izini sürerek günümüz sanatçılarının yapıtlarına kadar ilerliyor. Koleksiyonun çok yönlü yapısı, tarihsel süreçte yaşanan kültürel, sanatsal, sosyal değişimleri, yeni ifade biçimlerini ve düşünsel gelişmeleri yansıttığı kadar güncel sanat üretimlerine de yer vermesi dolayısıyla, geleceğin değerlerine de bir kapı açmayı olanaklı kılıyor. Tüm bu değişim ve dönüşümleri yansıtan yapıtlardan bir seçkinin yer aldığı Hayal Fanusu:Dr. Şükrü Bozluolçay Koleksiyonuisimli kitap 70’in üzerinde sanatçı ve 150’ye yakın eseri bir araya getiriyor.

Kitap dolayısıyla Bozlu Art Project Mongeri Binası 12 Ocak -26 Mart 2022tarihleri arasında “Hayal Fanusu: Dr. Şükrü Bozluolçay Koleksiyonu”isimli sergiye de ev sahipliği yapıyor. Türkiye’nin sanatına dair 19. yüzyıldan günümüze klasik, modern ve çağdaş sanat yapıtlarının bir arada görülebileceği sergide sanatseverler, sanat tarihimizde iz bırakan ikonik yapıtların yanı sıra Dr. Şükrü Bozluolçay’ın “Sanatçı Atölyeleri Koleksiyonu”ndan örnekler de görebilecekler.

istanbul.net.tr

Kare Kod (QR) Uygulaması

Sitemizde yer alan Mekan sahipleri ,etkinlik düzenleyenler, Kare (QR) kodunuzu oluşturun, bilgilerinizi mobil kullanıcılarla kolayca paylaşın. Oluşturduğunuz kare (QR) kodu yazıcınızdan basarak hemen kullanabilirsiniz.

Resime sağ tıklayıp jpg formatında farklı kaydedebilirsiniz.

Herhangi bir yorum yapılmadı ilk yorumlayan siz olun...
Yorumlar yaparak sesini duyur..!

İlginizi Çekebilir

Kitaplar Yazarlar Yayınevleri Kitap Türleri En Yeniler E-Kitap Çok Okunanlar Daha Fazlasını Göster

SAYFAYI PAYLAŞIN

Facebook Twitter İnstagram Pinterest Mesaj Email
KAPAT

HAKKIMIZDA

Hakkımızda iletisim Yasal Uyarı Reklam Android Apple
KAPAT