40. İstanbul Müzik Festivali

İstanbul Kültür Sanat Vakfı`nın (İKSV) ilk festivali olan İstanbul Müzik Festivali, 2012`de 40. yılını kutluyor. İstanbul Müzik Festivali 40. yılında sanatseverleri özel programıyla karşılıyor.
25.01.2012 İstanbul Ajansı

Paylaş:

Yorumlar:

istanbul.net.tr Ocak 25, 2012

İstanbul Müzik Festivali 40. yılında sanatseverleri özel programıyla karşılıyor.

İstanbul Kültür Sanat Vakfı`nın (İKSV) ilk festivali olan İstanbul Müzik Festivali, 2012`de 40. yılını kutluyor. Bugüne kadar 3 bine yakın gösteriyle, Türkiye`den ve yurt dışından 40 bini aşkın sanatçıyı ağırlayan İstanbul Müzik Festivali`nin 40. yılına özel hazırlanan programı, bir basın toplantısıyla açıklandı.

2006 yılından beri sponsorluğunu Borusan Holding`in üstlendiği 40. İstanbul Müzik Festivali, 31 Mayıs–29 Haziran tarihleri arasında 750`nin üzerinde yerli ve yabancı sanatçıyı İstanbul`da ağırlayarak klasik müzikseverlere yine dopdolu bir Haziran ayı yaşatacak.

40. İstanbul Müzik Festivali, Hélène Grimaud`dan Anne-Sophie Mutter`e, Miloš`tan Gidon Kremer`e, Viyana-Berlin Oda Orkestrası`ndan Varşova Filarmoni Korosu`na, klasik müziğin birçok yıldızını İstanbul`da ağırlarken Avrupa`nın önde gelen koreograflarından Heinz Spoerli`nin veda turnesi kapsamında Zürih Balesi`nin iki özel gösterisine de ev sahipliği yapacak. Festivalde konserlerin yanı sıra, söyleşiler, eğitim çalışmaları ve anlatılar da düzenlenecek.

İstanbul Müzik Festivali bu yıl dünyaca ünlü iki besteciye verdiği eser siparişleriyle de çağdaş müzik repertuarına katkıda bulunmaya devam edecek. Her konseriyle ayakta alkışlanan dâhi piyanist, çağımızın üretken bestecilerinden Fazıl Say ve çağdaş müzik dünyasının önde gelen isimlerinden Gürcü besteci Giya Kancheli`nin İstanbul Müzik Festivali tarafından sipariş edilmiş yeni eserlerinin dünya prömiyerleri Festival kapsamında gerçekleştirilecek.

Geçtiğimiz yıldan itibaren her sene programını bir tema üzerine kurgulamaya başlayan İstanbul Müzik Festivali`nin bu yılki teması "Umut ve Kahramanlar" olacak. Titiz bir repertuar taraması sonucunda oluşturulan festival programı, "kahramanlık ve umut" gibi iç içe geçmiş iki kavram etrafında seçilmiş eserler ve özel konser projeleri ile dinleyicilerin beğenisine sunuluyor. Konserlerin yanı sıra festivalde "İstanbul Müzik Festivali Genç Solistini Arıyor", "Genç Ustalar ve Kahramanları" ile Özel Karaköy Rum İlkokulu`nda yapılacak "Açık Konservatuvar" gibi özel projeler ve ustalık sınıfları da gerçekleştirilecek.

25.01.2012
İstanbul Ajansı

istanbul.net.tr

Kare Kod (QR) Uygulaması

Sitemizde yer alan Mekan sahipleri ,etkinlik düzenleyenler, Kare (QR) kodunuzu oluşturun, bilgilerinizi mobil kullanıcılarla kolayca paylaşın. Oluşturduğunuz kare (QR) kodu yazıcınızdan basarak hemen kullanabilirsiniz.

Herhangi bir yorum yapılmadı ilk yorumlayan siz olun...
Yorumlar yaparak sesini duyur..!

SAYFAYI PAYLAŞIN

Facebook Twitter Google Pinterest Mesaj Email
KAPAT

HAKKIMIZDA

Hakkımızda iletisim Yasal Uyarı Reklam Android Apple
KAPAT