500 Yıllık Işık Yuvası Şahkulu Sultan Dergahı Yenileniyor

İstanbul İl Özel İdaresi tarafından Şahkulu Sultan Dergahı’nda başlatılan yenileme çalışmalarının 2012 yılında tamamlanması planlanıyor.
28.10.2011

Paylaş:

Yorumlar:

istanbul.net.tr Ekim 28, 2011

İstanbul İl Özel İdaresi tarafından Şahkulu Sultan Dergahı’nda başlatılan yenileme çalışmalarının 2012 yılında tamamlanması planlanıyor.

İstanbul, Göztepe Merdivenköy'de bulunan "Şahkulu Sultan Dergahı’nda" İstanbul İl Özel İdaresi tarafından onarım ve yenileme çalışması yapılıyor.

Geniş kapsamlı onarımın yapıldığı dergahta; kapı, pencere, demir korkulukların, köşk binasının dış cephesinin lambrilerinin, yağmur giderlerinin yenilenmesi, mezarların düzenlenmesi, dış cephe sıvasının gerekirse yeniden yapılması, tesisatın daha uygun hale getirilmesi, yarım olan fırının inşasının tamamlanması, gezi alanlarının yapılandırılması, peyzaj uygulaması, havuz ve şelale tesisatlarının yapılması ve çatının onarılması planlanıyor.

Yenileme çalışmalarının 2012 yılında tamamlanması hedefleniyor.

500 Yıllık Işık Yuvası

"Şahkulu Sultan Dergahı" Osmanlı döneminde İstanbul'da kurulu 14 dergahtan sadece biridir. Şahkulu Sultan Dergahı'nın tarihi, Osmanlı'nın ilk dönemlerine dek uzanır. Burası ilk kez Sultan Orhan zamanında Türklerle tanışır. İznik'e akın eden Osmanlı kuvvetleriyle Bizans İmparatoru Genç Andronikes'in ordusu arasındaki barış görüşmeleri, Göztepe Şahkulu Sultan Dergahı'nda gerçekleşmiştir.

Fatih Sultan Mehmet'in İstanbul'u almasında, Anadolu ve Rumeli Hisarı'nın yapımında Şahkulu Sultan Dergahı'nın yapımında Şahkulu Sultan Dergahı'nın maddi ve manevi yararları dokunmuştur.

Şahkulu sultan dergahı; Osmanlı döneminde halkı aydınlatan bir "Işık Yuvası" olarak yaklaşık 500 yıl varlığını sürdürmüştür. Orada gün olmuş 500'ü aşkın derviş barınmıştır. Hacı Bektaş Veli'nin aydınlık yolunda yürüyerek muhipleri eğitmiştir.

Düşünce ve kültür hayatımıza Edip Harabi, Neyzen Tevfik, Mehmet Ali Hilmi Dedebaba gibi "batın" ve "zahir" biliminde yetkin kişiler kazandırmıştır.

Dergah, 1. Dünya Savaşı'nda da önemli görevler için kullanılmıştır.

Dergahın son dönem postnişinlerinden biri olan Mehmet Ali Hilmi Dedebaba (1842-1907), külliyeyi restore etmiş, müritlerinin maddi ve manevi yardımlarıyla dergahı geliştirmiş, bir dizi ev, bahçe, arazi, ipekböcekçiliği için dutluk, meyve ve sebzecilik için yer sağlanmıştır.

Bugün sekiz dönüm arazi üstünde, cemevi, aşevi, konferans salonu, kütüphanesi, idari büroları ve Dedebaba Konağı ile komple bir dergah ortaya çıkmıştır. Geleneksel Alevi töresine göre her gün kazanı kaynayan dergahta Pazar günleri canları, dedeler eşliğinde yapılan cem, konferans ve bağlama dinletileriyle lokmalar karşılamaktadır.

28.10.2011

istanbul.net.tr

Kare Kod (QR) Uygulaması

Sitemizde yer alan Mekan sahipleri ,etkinlik düzenleyenler, Kare (QR) kodunuzu oluşturun, bilgilerinizi mobil kullanıcılarla kolayca paylaşın. Oluşturduğunuz kare (QR) kodu yazıcınızdan basarak hemen kullanabilirsiniz.

Herhangi bir yorum yapılmadı ilk yorumlayan siz olun...
Yorumlar yaparak sesini duyur..!

SAYFAYI PAYLAŞIN

Facebook Twitter Google Pinterest Mesaj Email
KAPAT

HAKKIMIZDA

Hakkımızda iletisim Yasal Uyarı Reklam Android Apple
KAPAT