ADNAN MENDERES VE TURGUT ÖZAL`IN ANIT MEZARLARI AYDINLATILDI

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı tarafından eski başbakanlarımızdan Adnan Menderes ve Eski Cumhurbaşkanımız Turgut Özal’ın anıt mezarları restore edilip yeni teknoloji ile aydınlatıldı.
19.04.2011 İBB

Paylaş:

Yorumlar:

istanbul.net.tr Nisan 19, 2011

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı tarafından eski başbakanlarımızdan Adnan Menderes ve Eski Cumhurbaşkanımız Turgut Özal’ın anıt mezarları restore edilip yeni teknoloji ile aydınlatıldı.

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı, eski başbakanlarımızdan Adnan Menderes ve Eski Cumhurbaşkanımız Turgut Özal’ın anıt mezarlarını restore etti. Anıt mezarlar çevre düzenlemesiyle birlikte yeni teknoloji ile aydınlatıldı. İstanbul Büyükşehir Belediyesi Şehir Aydınlatma ve Enerji Müdürlüğü ile Yapı İşleri Müdürlüğü tarafından projelendirilen çalışma Heper-Moonlight ’ın ürün ve proje sponsorluğunda yapıldı.

ADNAN MENDERES ANIT MEZARI
Adnan Menderes Anıt Mezar’ının mimarisi 2 kısımda değerlendirilerek aydınlatma detaylarıyla bir bütün olarak ele alındı. Çatı kısımda dört adet pencere boşluğu tarzında açık bırakılan yüzeyler, demir parmaklıklarla kapatıldı. Şerit ledler parmaklıkların arkasında bırakılarak hem içeriye hem dışarıya olmak üzere farklı ışık yansımaları elde edildi. Dış mekandan bakıldığında arkadan gelen ışık sayesinde parmaklıklar mimari bir detay olarak vurgulandı.

Pencere boşluklarının denizliklerinden yararlanılarak, her boşluğa beş adet spot yerleştirildi. Bu spotların sağ ve soldan ikişer adet olmak üzere, dört tanesi lahitlere yönlendirilerek lahit ön plana çıkarıldı. Ortada kalan bir spot ise çatının parmaklıklarla sonlanmış detayına yönlendirildi. Çatı kısmının ortasında bulunan bu pencere detayı sayesinde hem lahitlere uygun ışık atışları yapıldı, hem de çatı kısmı aydınlatıldı. Işık kaynakları olabildiğince gizlenerek mimarinin bölgesel vurgularla ön plana çıkarılması sağlandı.

Lahitlerin bulunduğu kısmı çevreleyen eğimli duvarın üst bitişinde duran linear led aydınlatmalar sayesinde, hem yapının plan sınırları belirledi, hem de çatının iç yüzeyi aydınlatılarak bir bütünlük oluşturuldu.

TURGUT ÖZAL ANIT MEZARI
İstanbul Büyükşehir Belediyesi Şehir Aydınlatma Müdürlüğü Enerji Müdürlüğü ile Yapı İşleri Müdürlüğü’nün ortak projesi Turgut Özal Anıt Mezarı’nda da uygulandı. Mimari aydınlatma tasarımını Planlux’ün yaptığı projesi için gerekli malzeme tedariki de Moonlight+Heper firması tarafından sağlandı. Montaj, ekipman ve kablolama gibi uygulamaya yönelik işler ise Şehir Aydınlatma ve Enerji Müdürlüğü tarafından yapıldı.

Turgut Özal Anıt mezarı üç ana öğeden oluşuyor. Türbe kitlesi, mozole ve iki sekizgenin iç içe geçmesi ile oluşan döşeme kaplaması. Aydınlatma, LED sistemlerden ziyade teknik ve ışıksal davranışları net olarak bilinen HIT sistemler ile yapıldı.

Mevcut yapıya müdahale edilmemesi ilkesi doğrultusunda ayaklar ve bu ayakların taşıdığı küreyi aydınlatmak için plandaki yıldız şeklinin dış köşeleri tespit edildi.

Yıldızın merkeze yakın köşelerinde, toprak seviyesine yerleştirilen projektörler ile ayakların üst yarısına ışık atışları yapıldı. Bu ışık atışları bir yandan ayakları aydınlatıyor bir yandan da geceleri ayakların simgelediği çok sesliliğe destek oluyor. Projektörlerden çıkan ışık huzmeleri yapı ayaklarının üst bitişlerinden yansıyarak, yapının planında bulunan yıldız şeklini karanlık gökyüzünde - özellikle yoğun puslu havalarda – ışıkla tekrar oluşuyor. Bu kısımlarda dar açılı HIT projektörler kullanıldı. Ayakların alt yarısı karanlık bırakılarak yapı yerden kopartılmış ve yükseltilmiştir.

Yıldızın merkeze uzak olan köşelerinde, toprak seviyesine yerleştirilen projektörler ile ayaklara asılı küreye ışık atışları yapıldı. Bu grup projektörlerin ışığı ise ayakların arasından küreye ulaşıyor.

19.04.2011 İBB

istanbul.net.tr

Kare Kod (QR) Uygulaması

Sitemizde yer alan Mekan sahipleri ,etkinlik düzenleyenler, Kare (QR) kodunuzu oluşturun, bilgilerinizi mobil kullanıcılarla kolayca paylaşın. Oluşturduğunuz kare (QR) kodu yazıcınızdan basarak hemen kullanabilirsiniz.

Herhangi bir yorum yapılmadı ilk yorumlayan siz olun...
Yorumlar yaparak sesini duyur..!

SAYFAYI PAYLAŞIN

Facebook Twitter Google Pinterest Mesaj Email
KAPAT

HAKKIMIZDA

Hakkımızda iletisim Yasal Uyarı Reklam Android Apple
KAPAT