AKM Yeni Yüzüyle 29 Ekim`de Açılacak

Haziran 2008’de kapılarını kapatan Atatürk Kültür Merkezi (AKM), hayata dönmeye hazırlanıyor.
13.02.2012 İstanbulajansi.com

Paylaş:

Yorumlar:

istanbul.net.tr Şubat 13, 2012

Haziran 2008’de kapılarını kapatan Atatürk Kültür Merkezi (AKM), hayata dönmeye hazırlanıyor.

Bir süre yıkım tartışmalarının da odağında olan AKM, bu ay yapılacak ihalenin ardından daha önce belirlenen bütçenin yarısıyla, silbaştan yenilenmeye çalışılacak.

Bu ay yapılacak ihaleyle yenilenecek AKM, en başta depreme karşı güçlendirilecek. Alt katlardaki ısıtma ve soğutma sistemleri değişecek. Oturma grupları, sahne yenilenecek. Fuaye değişecek. Bakanlıktan bir yetkili ayrılan bütçeyle AKM’yi yeniden sanat faaliyetlerine açmanın çok zor olacağını söylüyor. Daha önce 2010 Kültür Başkenti Ajansı AKM’nin yenilenmesi için 115 milyon lira ayırmıştı. Şimdi ise bunun yarı fiyatına geçici bir onarım yapılacak. Bakan Ertuğrul Günay AKM için titiz davranılmasını istiyor. Bakanlığın yetersiz kalacağı yerde sponsorluk devreye sokulacak.

Sponsor bulunduğu takdirde ilk projedeki gibi daha kapsamlı bir restorasyon yapılacak. Bakanlıktan yapılan açıklamada, “Tamirat, tadilat ve depreme karşı güçlendirme yapılacak. Bu ay sonunda ihaleye çıkılacak. 41 gün askıda kaldıktan sonra iki hafta içinde de değerlendirme süresi beklenecek. Çalışmalar 29 Ekim 2013’e kadar tamamlanacak” denildi.

AKM’yi yenileme projesi aslında yeni değil. İstanbul 2010 Avrupa Kültür Başkenti Ajansı ile Kültür ve Turizm Bakanlığı arasında AKM’nin yenilenmesi için 8 Ekim 2008’de işbirliği protokolü imzalanmıştı. AKM’nin ilk mimarı Hayati Tabanlıoğlu’nun oğlu mimar Murat Tabanlıoğlu’nun hazırladığı proje de 29 Mayıs 2009’da Koruma Kurulu’nca onaylanmıştı. Bu projenin yaklaşık maliyeti 115 milyon liraydı. 29 Haziran 2009 tarihinde ihale yapıldı.

Zor Açildi, Bir de Yangin Geçirdi

Mimar Feridun Kip ile mimar Rüknettin Güney tarafından projesi çizilen, 29 Mayıs 1946’da temeli atılan bina, ödenek yokluğuna takılınca 1953 yılında Bayındırlık Bakanlığı’na devredildi ve 1956’da mimar Hayati Tabanlıoğlu projesi ile inşaata devam edildi. 12 Nisan 1969’da ‘İstanbul Kültür Sarayı’ adıyla hizmete girdi. 27 Kasım 1970’te Arthur Miller’in ‘Cadı Kazanı’ adlı oyunu oynanırken yandı. Onarılıp 1978’de ikinci kez açıldı. AKM, 2008 yılı haziran ayında bu kez onarım için kapatıldı.

13.02.2012 İstanbulajansi.com

istanbul.net.tr

Kare Kod (QR) Uygulaması

Sitemizde yer alan Mekan sahipleri ,etkinlik düzenleyenler, Kare (QR) kodunuzu oluşturun, bilgilerinizi mobil kullanıcılarla kolayca paylaşın. Oluşturduğunuz kare (QR) kodu yazıcınızdan basarak hemen kullanabilirsiniz.

Herhangi bir yorum yapılmadı ilk yorumlayan siz olun...
Yorumlar yaparak sesini duyur..!

SAYFAYI PAYLAŞIN

Facebook Twitter Google Pinterest Mesaj Email
KAPAT

HAKKIMIZDA

Hakkımızda iletisim Yasal Uyarı Reklam Android Apple
KAPAT