Avrasya Tüneli, Sahil Yolunu 8 Şeride Çıkaracak

İstanbul Boğazı Karayolu Geçiş Projesi, Marmaray`ın 1,8 km paralelinde alternatif bir ulaşım imkânı sağlamak ve mevcut yoğunluğu hafifletmek için tasarlandı.
06.04.2012 istanbulajansi.com

Paylaş:

Yorumlar:

istanbul.net.tr Nisan 6, 2012

İstanbul Boğazı Karayolu Geçiş Projesi, Marmaray`ın 1,8 km paralelinde alternatif bir ulaşım imkânı sağlamak ve mevcut yoğunluğu hafifletmek için tasarlandı.

Projenin Boğaz geçişinde bulunan tünel, gidiş ve geliş yönleri farklı olmak üzere iki katlı olacak. Tünelin bağlantılı olduğu yollarda şerit sayısı ise 8`e çıkacak. Projenin 4 yıl 7 aylık sürede bitirilmesi hedefleniyor.

İstanbul`un ulaşım problemini çözmek amacıyla yürütülen yol yapım ve genişletme çalışmaları kapsamında Avrupa yakasında Yenikapı ile Ataköy arasındaki sahil yolu da genişletilecek. Anadolu yakasında ise Eyüp Aksoy Kavşağı`ndan Göztepe Kavşağı`na kadar olan bölgede şerit sayısı 8`e çıkarılacak. Yol genişletme çalışmaları, İstanbul`un Avrupa ve Asya yakasını karayolu ile bağlayacak olan İstanbul Boğazı Karayolu Tüneli Projesi (Avrasya Tüneli) kapsamında yürütülecek. Deniz tabanının altından geçen 5,4 km`lik iki katlı tünel İstanbul trafiğini rahatlatmak amacıyla Kazlıçeşme ve Göztepe arasına inşa edilecek. Proje, Boğaz`ı geçen tünele ek olarak mevcut yolların tünel girişlerini sağlamak üzere her iki yakada toplam 9 km boyunca genişletilmesi ve iyileştirilmesini içeriyor.

Tünel sayesinde Kazlıçeşme ile Göztepe arası seyahat süresi 100 dakikadan 15 dakikaya düşecek. Projenin biricini bölümünde Avrupa Yakası kısmında Kazlıçeşme`den Sarayburnu`na devam eden Kennedy Caddesi üzerinde 5 U dönüşü noktası ve 7 yaya köprüsü inşa edilecek. Toplam uzunluğu 5,4 km olan çalışma kapsamında Kennedy Caddesi`nin 3x2 şeritten 2x4 şeride çıkarılacak.

Çalışmanın ikinci kısmında ise Anadolu yakasında D-100 üzerinde Eyüp Aksoy Kavşağı`ndan Göztepe Kavşağı`na kadar yaklaşık 3,8 km boyunca mevcut 2x3 şerite 4`üncü şerit eklenecek. Güzergahta 3 kavşakta düzenleme yapılacak ve 3 yaya köprüsü inşa edilecek. Bir ve ikinci kısımlarının tamamlanmasının ardından proje, İBB`ye devredilecek. Projenin Boğaz geçişi etabında ise hafif araçlara hizmet verecek 2x2 şeritli tüneller ile aç-kapa yapıları inşa edilecek.

06.04.2012 istanbulajansi.com

istanbul.net.tr

Kare Kod (QR) Uygulaması

Sitemizde yer alan Mekan sahipleri ,etkinlik düzenleyenler, Kare (QR) kodunuzu oluşturun, bilgilerinizi mobil kullanıcılarla kolayca paylaşın. Oluşturduğunuz kare (QR) kodu yazıcınızdan basarak hemen kullanabilirsiniz.

Herhangi bir yorum yapılmadı ilk yorumlayan siz olun...
Yorumlar yaparak sesini duyur..!

SAYFAYI PAYLAŞIN

Facebook Twitter Google Pinterest Mesaj Email
KAPAT

HAKKIMIZDA

Hakkımızda iletisim Yasal Uyarı Reklam Android Apple
KAPAT