Ayasofya`ya Dört Yandan Restorasyon

Ayasofya Müzesi`nin dört cephesi üstüne yapılan sıva ve boyalar temizlenip, tarihi yapı eski haline dönüştürülecek.
10.07.2012 istanbulajansi.com

Paylaş:

Yorumlar:

istanbul.net.tr Temmuz 10, 2012

İstanbul`un en önemli tarihi sembollerinden biri olan Ayasofya Müzesi`nin hava şartları ve çevre etkileri nedeniyle yaşadığı bozulmaları düzeltmek, deprem ve doğal afetlere karşı güçlendirmek amacıyla cephe restorasyon projesi hazırlanıyor. 2004`te kuzeybatı cephe restorasyon projesiyle ödül alan tarihi yapının tüm cephelerinin yeni teknolojiyle restorasyon projesi çıkarılacak. 1940`lı yıllarda ABD`li uzmanlar tarafından yenileme projesi hazırlanan Ayasofya Müzesi`nde, 70 yıl boyunca değişik dönemlerde temizleme ve restore çalışmaları yapıldı. Tarihi yapının orijinal duvarını korumak amacıyla yapılan sıva ve boyaların temizlenerek, eski haline dönüştürülmesi için yenileme çalışmalarına başlanacak.

Teknolojik ölçüm ve algılama cihazlarıyla yeniden cephe restorasyon projesi çıkarılacak. Proje kapsamında teknolojik cihazlarla dış cephe rölövesi çıkarılacak. Cephe zemininde bozulan ve yapının orijinaline ait olmayan kaplamalar temizlenecek. Hassas yüzey tarama aletleriyle cephedeki çökme ve kırılmalar tespit edilecek. Duvarın orijinal harcı ve taşlarıyla yapılacak yenileme sonrasında ilk yapıldığı renge geri döndürülecek. Dört cepheye ayrı ayrı hazırlanacak projenin batı cephesi etabı tamamlandı. Kuzey, güney ve doğu cephesi restorasyon projeleri hazırlanacak. İstanbul İl Özel İdaresi tarafından16 Temmuz 2012 tarihinde ihalesi yapılacak çalışmanın iş tesliminden itibaren 6 ay içinde tamamlanması planlanıyor.

10.07.2012 istanbulajansi.com

istanbul.net.tr

Kare Kod (QR) Uygulaması

Sitemizde yer alan Mekan sahipleri ,etkinlik düzenleyenler, Kare (QR) kodunuzu oluşturun, bilgilerinizi mobil kullanıcılarla kolayca paylaşın. Oluşturduğunuz kare (QR) kodu yazıcınızdan basarak hemen kullanabilirsiniz.

Herhangi bir yorum yapılmadı ilk yorumlayan siz olun...
Yorumlar yaparak sesini duyur..!

SAYFAYI PAYLAŞIN

Facebook Twitter Google Pinterest Mesaj Email
KAPAT

HAKKIMIZDA

Hakkımızda iletisim Yasal Uyarı Reklam Android Apple
KAPAT