Bakan Eroğlu: İstanbul`da Su Kesintisi Olmayacak

Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, `İstanbul`da su kesintisi olmayacak ve su sıkıntısı yaşatmayacağız. 2060 yılına kadar İstanbul`un suyunu planlıyoruz.` dedi.
19.01.2012 istanbulajansi.com

Paylaş:

Yorumlar:

istanbul.net.tr Ocak 19, 2012

Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, `İstanbul`da su kesintisi olmayacak ve su sıkıntısı yaşatmayacağız. 2060 yılına kadar İstanbul`un suyunu planlıyoruz.` dedi.

Bakan Eroğlu`nun başkanlığında İstanbul Büyükşehir Belediyesinin, Sütlüce`deki tanıtım çadırında düzenlenen toplantıda, İstanbul`a içme suyu temini çalışmalarının son durumu, Melen Projesi, barajlardaki su durumu ile 2012 yılında gerçekleştirilecek ağaçlandırma faaliyetleri ele alındı.

Toplantı öncesinde basın mensuplarına açıklamalarda bulunan Eroğlu, gerek Asya ve Avrupa yakasında, şu anda barajlarda ve yer altı suyu da dahil olmak üzere toplam biriktirme kapasitesi 1 milyar 453 milyon metreküp olduğunu belirtti.

İstanbul`da şu anda ortalama su kullanımı günde 2 milyon 250 bin metreküp olduğunu, yaz aylarında yaklaşık 2,5 milyon metreküpe çıktığını ifade eden Eroğlu, bu suyu nasıl temin ettiklerini anlattı. Yeşilçay sistemini devreye aldıklarını ve Ağva`daki suları Ömerli Barajı`na aktardıklarını, Yeşilçay`dan Ömerli Barajı`na yılda 145 milyon metreküp su verilebildiğini ifade eden Eroğlu, ``Bu, çok önemli sonra melen sistemi devreye alındı. özellikle Melen, İstanbul`un suyunun sigortasıdır. İstanbul bir tek havza. Yeşilçay, İstanbul için sigorta olmuştur`` dedi.

Eroğlu, daha sonra Melen sisteminin devreye alındığını ifade ederek, ``Melen, İstanbul`un suyunun sigortasıdır. Çünkü, İstanbul bir tek havza sayılabilir iklim açısından, ama Melen başka bir havzadır. İstanbul`da kuraklık olunca orada olmuyor. İstanbulda, 2 yıl, 3 yıl kuraklık olunca su kaynakları açısından sıkıntı olabilir. Bu nedenle, Melen İstanbul`un suyunun sigortasıdır`` diye konuştu.

Orman ve Su İşleri Bakanı Eroğlu, Yeşilçay ve Melen sistemleriyle kentte su kesintisi olmadığını belirterek, ``İstanbul`da su kesintisi olmayacak ve su sıkıntısı yaşatmayacağız. 2060 yılına kadar İstanbul`un suyunu planlıyoruz. Çünkü İstanbul her şeyin en güzeline layıktır`` dedi.

Bu yılın haziran ayı sonunda Melen sistemini, Avrupa yakasına, Kağıthane`ye kadar akıtacaklarını ifade eden Eroğlu, bugün itibariyle barajlarda yaklaşık 556 milyon metreküp su bulunduğunu, her an Yeşilçay ve Melen`den takviye yapabileceklerini söyledi.

Bakan Eroğlu, 2011 yılında da Yeşilçay ve Melen`den 110 milyon metreküp su verildiğini, bu sene de bu takviyenin yapılacağını kaydetti.

Geçen sene, barajlardaki su miktarının daha fazla olduğunu, geçen sene aynı tarihlerde barajlarda 739 milyon metreküp su olduğunu ifade eden Eroğlu, ``Bu sene biraz daha az, ama endişe edecek bir şey yok. Yağmurlar, karlar geliyor Allah`a şükür. Ayrıca Melen ve Yeşilçay`ı da devreye alacağız. Toplantıda su durumunu ve gelecekte yapılacakları topluca ele alacığız ve inşallah İstanbul`u susuz bırakmayacağız`` dedi.

19.01.2012 istanbulajansi.com

istanbul.net.tr

Kare Kod (QR) Uygulaması

Sitemizde yer alan Mekan sahipleri ,etkinlik düzenleyenler, Kare (QR) kodunuzu oluşturun, bilgilerinizi mobil kullanıcılarla kolayca paylaşın. Oluşturduğunuz kare (QR) kodu yazıcınızdan basarak hemen kullanabilirsiniz.

Herhangi bir yorum yapılmadı ilk yorumlayan siz olun...
Yorumlar yaparak sesini duyur..!

SAYFAYI PAYLAŞIN

Facebook Twitter Google Pinterest Mesaj Email
KAPAT

HAKKIMIZDA

Hakkımızda iletisim Yasal Uyarı Reklam Android Apple
KAPAT