BAŞBAKANIMIZIN KATILIMIYLA KADIKÖY-KARTAL METROSU’NDA TEST SÜRÜŞÜ

İBB’nin özverili çalışmalarıyla rekor bir sürede tünel kazıları tamamlanan Kadıköy-Kartal Metrosu’nda mutlu sona yaklaşılıyor. Başbakanımız Recep Tayyip Erdoğan ve Başkanımız Kadir Topbaş’ın katılımı ile gerçekleştirilecek programla, hatta test sürüşü yapılacak.
27.05.2011 İBB

Paylaş:

Yorumlar:

istanbul.net.tr Mayıs 27, 2011

İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin özverili çalışmalarıyla rekor bir sürede tünel kazıları tamamlanan Kadıköy-Kartal Metrosu’nda mutlu sona yaklaşılıyor. Başbakanımız Recep Tayyip Erdoğan ve Başkanımız Kadir Topbaş’ın katılımı ile gerçekleştirilecek programla, hatta test sürüşü yapılacak.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından çok kısa zamanda büyük mesafe kaydedilen Kadıköy – Kartal Metrosu’nda sona doğru yaklaşılıyor. Başbakanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın teşrifi ile yapılacak programla, Kadıköy-Kartal Metrosu’nda test sürüşü yapılacak.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından yapımı tamamlanmak üzere olan Kadıköy Kartal Metrosu’nda sona doğru yaklaşılıyor. 22 kilometre uzunluğa sahip Kadıköy-Kartal Metrosu’nda 16 istasyon bulunuyor. Kartal’dan Pendik Kaynarca’ya kadar uzatılan hattın inşaatında, şehir içinde açılan dünyanın en hızlı tünel çalışması yapıldı. Günde 150 m.yi bulan rekor tünel kazı hızları elde edildi. Şu anda 15 istasyonda elektromekanik ve ince işler başladı. Kozyatağı-Kartal arasında ray döşenmesi tamamlandı. Günde 250 m. ray montajı yapıldı. Hattın toplam ray uzunluğu 48 bin 572 metreyi bulacak.

Son Teknoloji Ürünü Vagonlar

Hat için temin edilen vagon sayısı, hattın Kaynarca’ya uzatılması sebebiyle 120’den 144’e çıkarıldı. Ocak ayında başlayan sevkiyat sürecinde bugüne kadar 16 vagon sahaya geldi.

Vagonların Yolcu Kapasitesi:

4’lü tren dizisinde toplam : 1.084 yolcu 8’li tren dizisinde toplam : 2.168 yolcu Daha yüksek kapasiteli vagonlarla daha fazla yolcu taşıma imkanı sağlandı.

Vagonlardaki Konfor Farkları:

* Tüm araçlar, sürücüsüz kullanım özeliğine uygun. Bu sayede geceleri parklanma, tamir-bakım atölyesine intikal gibi operasyonlar, kontrol merkezindeki bir operatör vasıtasıyla ve sürücüsüz yapılacak. Bu işletmeye ekonomi ve esneklik sağlayacak.
* Vagonlar arasında birbirine geçiş imkanı sağlayan ara geçiş yolları mevcut olup, yolcuların 4 vagondan oluşan bir tren içerisinde homojen dağılımı mümkün olacak.
* Tüm vagonlarda ısıtma, soğutma ve havalandırma mevcut.
* Yolcu güvenliği için araç içi ve dışı kapalı devre kamera sistemi ile izlenecek.
* Aracın dışında hangi yöne gittiğini gösteren dijital göstergeler olacak.
* Vagon içinde kapı üstlerinde aracın hangi istasyona doğru gittiğini, hangi istasyonları geride bıraktığını, hattan aldığı on-line bilgi ile yolculara farklı ışıklarla gösteren “Dinamik Yol Haritası” vardır Ayrıca bu yol haritası üzerinde diğer ulaşım sistemlerine aktarma noktalarının gösterimi mevcut.
* Her araçta yolcuları bilgilendirmek ve reklam amaçlı kullanılmak üzere 8 adet yolcu bilgilendirme ekranı (LCD ekran) var.
* Araç içinde, araç istasyona geldiğinde hangi yöndeki kapıların açılacağını gösteren dijital “OK” göstergesi olacak.
* Tüm vagonlar tam otomatik sürüş sağlayan son sistem bilgisayarlara sahip.
* Yolcular ile makinist arasında aktif iletişim sağlanabilecek.
* Konforlu bir yolculuk için titreşim ve ses izolasyonu ile yangın izolatörleri olacak.

Yolculuk Süreleri:

Kadıköy-Kartal metro hattını tamamladığımızda (ve Marmaray, Yenikapı-Hacıosman, Otogar-Bağcılar-İkitelli hatları gibi yapımı devam eden diğer hatlar tamamlandığında)

Kartal’dan metroya binen bir yolcu için yolculuk süreleri;
Kadıkök: 29 dk
Üsküdar: 35 dk
Yenikapı: 47 dk
Taksim: 55 dk
Otogar: 66 dk
Hacıosman: 79 dk
Havalimanın: 79 dk
Olimpiyat stadı: 89 dk

27.05.2011 İBB

BAŞBAKANIMIZIN KATILIMIYLA KADIKÖY-KARTAL METROSU’NDA TEST SÜRÜŞÜ

istanbul.net.tr

Kare Kod (QR) Uygulaması

Sitemizde yer alan Mekan sahipleri ,etkinlik düzenleyenler, Kare (QR) kodunuzu oluşturun, bilgilerinizi mobil kullanıcılarla kolayca paylaşın. Oluşturduğunuz kare (QR) kodu yazıcınızdan basarak hemen kullanabilirsiniz.

Herhangi bir yorum yapılmadı ilk yorumlayan siz olun...
Yorumlar yaparak sesini duyur..!

SAYFAYI PAYLAŞIN

Facebook Twitter Google Pinterest Mesaj Email
KAPAT

HAKKIMIZDA

Hakkımızda iletisim Yasal Uyarı Reklam Android Apple
KAPAT