Beyazıt Devlet Kütüphanesi Baştan Aşağı Yenileniyor

İstanbul İl Özel İdaresi; 1884’te açılan ilk milli kütüphanemiz olan Kütüphane-i Umumi-i Osmanî’deki, bugünkü adıyla Beyazıt Devlet Kütüphanesi’ndeki, yenileme çalışmalarını sürdürüyor.
22.02.2012

Paylaş:

Yorumlar:

istanbul.net.tr Şubat 22, 2012

İstanbul İl Özel İdaresi; 1884’te açılan ilk milli kütüphanemiz olan Kütüphane-i Umumi-i Osmanî’deki, bugünkü adıyla Beyazıt Devlet Kütüphanesi’ndeki, yenileme çalışmalarını sürdürüyor.

Geçtiğimiz yıl 125. yılını kutlayan Beyazıt Devlet Kütüphanesi`nde restorasyon çalışmaları devam ediyor.

İl Özel İdaresi’nin; 2009 yılında Beyazıt Devlet Kütüphanesi’nde başlattığı restorasyon çalışmaları, bugünkü yapılan çalışmalarla devam ediyor. Bu çalışma restorasyon çalışmalarının devamı ve tamamlama niteliğindedir. İstanbul Beyazıt Devlet Kütüphanesi İmaret Binası Restorasyonu ve Teşhir Tanzimi Yapılması İşi’ne, Kasım 2011’de başlandı. 4.234.040,83 TL bedelle sözleşmeye bağlanan işin, Ağustos 2012’de sonlandırılması planlanmaktadır.

Bugüne kadar yapı atıl durumundan arındırılmış, iç mekânlarda tesisat düzenlemelerine başlanmıştır. Fonksiyonuna ilişkin elektrik ve mekanik tesisatıyla ilgili uygulamalar devam etmektedir. Kütüphane ana mekânı olan okuma salonunda, kubbelerdeki kalemişi çalışmaları sürdürülmektedir.

Bu çalışmalarla birlikte; Türkiye’nin ilk devlet kütüphanesi olan Beyazıt Devlet Kütüphanesi’nin bahçesinin ve meydanın kullanım alanı, bulunduğu bölge göz önüne alınarak yeniden düzenlenmektedir.

1980’lerde ana yapıdan ayrı, bahçeye inşa edilmiş ve yemekhane olarak kullanılmış bina yıkılarak, depolama fonksiyonları ana bina içine kaydırılmıştır. Böylelikle özgün avlu yapısı, okuma avlusu olarak projesine göre yeniden düzenlenecektir.

Daha önce imarethane kısmı restore edilen kütüphanede kitap sergileme üniteleri, okuma salonu ve sergileme holleri ile özgün yapı değiştirilmeden yeniden düzenlenecek ve nadir eserler, iklimlendirilmiş vitrinlerin teşhir ve tanzimi ile korumaya alınarak sergilenecektir.

22.02.2012

Beyazıt Devlet Kütüphanesi Baştan Aşağı Yenileniyor

istanbul.net.tr

Kare Kod (QR) Uygulaması

Sitemizde yer alan Mekan sahipleri ,etkinlik düzenleyenler, Kare (QR) kodunuzu oluşturun, bilgilerinizi mobil kullanıcılarla kolayca paylaşın. Oluşturduğunuz kare (QR) kodu yazıcınızdan basarak hemen kullanabilirsiniz.

Herhangi bir yorum yapılmadı ilk yorumlayan siz olun...
Yorumlar yaparak sesini duyur..!

SAYFAYI PAYLAŞIN

Facebook Twitter Google Pinterest Mesaj Email
KAPAT

HAKKIMIZDA

Hakkımızda iletisim Yasal Uyarı Reklam Android Apple
KAPAT