Beykoz`a 20 Bin Kitaplı `Dev` Kütüphane

Beykoz Belediyesi, gençlerin ve tüm ilçe sakinlerinin faydalanabileceği 20 bin eserli `Muhammed Osman Akfırat Kütüphanesi`ni hizmete açtı.
23.02.2012 istanbulajansi.com

Paylaş:

Yorumlar:

istanbul.net.tr Şubat 23, 2012

Beykoz Belediyesi, gençlerin ve tüm ilçe sakinlerinin faydalanabileceği 20 bin eserli `Muhammed Osman Akfırat Kütüphanesi`ni hizmete açtı.

Beykoz Belediyesi tarafından Anadolu Yakası’nın önemli kütüphanelerinden olması amacıyla kurulan mekândaki eserlerin niteliğiyle ilçe sakinlerinin kitap ihtiyacının karşılaması, kitap sevgisi ve okur sayısının artması hedefleniyor.

Prof. Dr. Necmettin Erbakan Kültür Merkezi’nde yer alan kütüphanede, kitaplar tasnif edilerek raflardaki yerlerini almaya başladı. On beş gün içinde okuyucu almaya başlayacak olan kütüphanenin resmi açılışı 26 Mart-1 Nisan tarihleri arasındaki Kütüphaneler Haftası’nda yapılacak.

Halk ve çocuk kütüphanesi niteliğinde kurulan kütüphanenin kitap seçimi çağdaş yazarlardan, klasiklere, araştırma-inceleme kitaplarından akademik eserlere, dini, felsefi ve hukuk kitaplarından öykü-denme-romana kadar geniş bir yelpaze gözetilerek yapıldı.

Ansiklopedi ve sözlüklerle zenginleşen kütüphanede 6 bin de çocuk kitabı bulunuyor.

Muhammed Osman Akfırat’ın Adını Aldı

Beykoz Belediye Meclisi’nde alınan karar doğrultusunda kütüphaneye, ilçenin geçmişteki manevi önderlerinden, halk arasında “Medineli Hacı Osman Efendi”olarak bilinen Muhammed Osman Akfırat’ın adı verildi. Ayrıca Osman Akfırat tarafından kaleme alınan eserler de kütüphanede yerini alacak.

Süreli Yayınlar Takip Edilebilecek

Üyelik sistemiyle hizmet verecek olan kütüphanede okurlara 15 günlük periyotlarla ödünç kitap verilecek. Bu süre okurların isteğine bağlı olarak uzatılabilecek. Araştırmacılar ve öğrenciler kütüphanede araştırma ve inceleme yapabilecekleri gibi süreli yayınları ve günlük gazeteleri de takip edilebilecek.

Okul Öncesi Çocuklar İçin Masal Saati

Beykozlulara kitapların zengin bir dünyasını aralayan kütüphanede okul öncesi çocuklara kitap sevgisi aşılayacak etkinlikler de hazırlandı. Gönüllü okuyucuların iştirak edebileceği “Masal Saati” etkinliğiyle çocukların kitapları sevmesi kitap ve kütüphane ortamıyla tanışması sağlanacak.

Görme Engelliler Kütüphanesi de Kurulacak

Mimarisi bedensel engelli vatandaşların ulaşımına uygun olarak tasarlanan binada görme engelli vatandaşlar için 5 bin kitaplık bir kütüphane ve bir de çocuk kitaplığı kurulması planlanıyor.

Beykoz üzerine yazılan kaynak eserlerin de bulunduğu kütüphaneye kitapseverlerin ellerin deki iyi durumdaki kitaplar bağış olarak kabul edilecek.

23.02.2012 istanbulajansi.com

istanbul.net.tr

Kare Kod (QR) Uygulaması

Sitemizde yer alan Mekan sahipleri ,etkinlik düzenleyenler, Kare (QR) kodunuzu oluşturun, bilgilerinizi mobil kullanıcılarla kolayca paylaşın. Oluşturduğunuz kare (QR) kodu yazıcınızdan basarak hemen kullanabilirsiniz.

Herhangi bir yorum yapılmadı ilk yorumlayan siz olun...
Yorumlar yaparak sesini duyur..!

SAYFAYI PAYLAŞIN

Facebook Twitter Google Pinterest Mesaj Email
KAPAT

HAKKIMIZDA

Hakkımızda iletisim Yasal Uyarı Reklam Android Apple
KAPAT