Beylikdüzü Hattı ile Günde 1 Milyon Yolcu Taşınacak

Avcılar-Söğütlüçeşme arasında günde ortalama 700 bin kişiye hizmet veren metrobüs hattı uzuyor.
18.07.2012 istanbulajansi.com

Paylaş:

Yorumlar:

istanbul.net.tr Temmuz 18, 2012

İstanbul trafiğine soluk aldıran metrobüs hattının Beylikdüzü`ne uzatılması çalışmalarındaki gecikme rekora koşuyor. İhalesi 2011 yılı Ocak ayında yapılan ve temeli 15 Mart`ta atılan hattın çalışmaları 16 aydır devam ediyor. Temel atma töreninde, 29 Ekim 2011`de devreye gireceği söylenen, daha sonra bitiş tarihi aralık ayına ertelenen, o tarihten de 2012 yılı Şubat`ına ertelenen hat temmuz ayının ortalarına gelinmesine rağmen tam anlamıyla bitirilemedi. İstanbul Büyükşehir Belediyesi, pazartesi günü başlatacağını duyurduğu Avcılar-Beylikdüzü metrobüs hattı ilk deneme seferini 1 işçinin öldüğü kaza sebebiyle perşembe gününe erteledi.

Büyükşehir Belediyesi`nin 2007 yılında yapımına başladığı ve ilk 3 etabını verilen sürelerde hızla tamamladığı metrobüs hattının Beylikdüzü etabında işler istendiği gibi gitmedi. Hattın açılışı için verilen tarihin üzerinden 8 aylık süre geçmesine rağmen işler bir türlü bitirilemedi. Hattın ulaşıma açılamaması sebebiyle Avcılar-Beylikdüzü üzerindeki trafik yoğunluğu vatandaşları çileden çıkarıyor.

78 milyon 780 bin TL ile hattın ihalesini kazanan Nas-Özyurt inşaatın sözleşmesi geçtiğimiz aylarda feshedilerek yeni bir firma ile anlaşma yapıldı. Beton ve asfalt işlemi tam bitmişken hattın altındaki kanalizasyon borularının hasar görmesi üzerine beton ve asfalt kırılarak yeni kanalizasyon boruları döşendi. Şubat ayının başında başlayan kanalizasyon borularının değiştirilme çalışması nedeniyle hattın açılışı uzadı. Hat üzerinde yürütülen çalışmaların yüzde 99`luk kısmı bitirildi. Son olarak Avcılar`da sadece metrobüsün kullandığı araç üstgeçidinin kaldırılmasına başlandı. Bunun yanında hattın 10 istasyonunda bulunan duraklarda çalışmalar da sona gelindi. İstanbul`un trafik problemine çözüm için geliştirilen metrobüs sisteminin çalışmalarına 2007 yılı Ocak ayında başlandı. Kentin en önemli ulaşım aksı E-5 üzerinde planlanan metrobüste 1. etap 18,6 kilometre uzunluğa ve 14 istasyona sahip Topkapı-Avcılar olarak hazırlandı. 8 ay gibi kısa bir sürede inşaat çalışmaları bitirilen hat 17 Eylül 2007`de açıldı. 67 dakikalık Topkapı-Avcılar arası mesafe 22 dakikaya indi. Hat yaklaşık 156 milyon TL`ye mal oldu. Bu maliyet, metrobüs hattı, yan yollar yapılması, D-100 Karayolu`nun düzenlenmesi, ek köprülerin yapılması, kavşakların düzenlenmesi, yaya üst geçitlerinin yapılması, aydınlatma, peyzaj, altyapı tesislerinin yapılması ve durakların yapılmasını içeriyor.

Bunun ardından hattın uzatılması kararlaştırıldı. Topkapı-Zincirlikuyu olarak 2. etap planlandı. 77 günlük rekor bir sürede tamamlanan metrobüs hattının 2. etabı 10,4 kilometre uzunluğunda ve 11 istasyona sahip. 8 Eylül 2008`de açılışı yapılan hat Avcılar-Zincirlikuyu arası mesafeyi 38 dakikaya indirdi. Hat 120 milyon TL`ye mal edildi. E-5 trafiğinde toplu ulaşımı kullanan vatandaşlara ciddi katkılar sağlayan hattın Avrupa`dan Asya yakasına geçişi için de yeni bir plan hazırlandı. Bu kapsamda Zincirlikuyu`dan 11 kilometrelik bir hatla sistem Söğütlüçeşme`ye uzatıldı. 7 istasyon bulunan ve Eylül 2008`de başlayan metrobüs hattının 3. etap çalışmaları 6 ay sürdü. 3 Mart 2009`da açılan Söğütlüçeşme hattının tüm işleri 90 milyon TL tuttu.

Rakamlarla metrobüs sistemi

Beylikdüzü-Söğütlüçeşme 50 km
Hattın toplam maliyeti 441 milyon TL
Toplam 43 istasyon
Yolculuk 83 dakika
Günlük 400 araç
Ortalama 4.400 sefer
Günlük taşınan yolcu 1 milyon
Topkapı-Avcılar inşaatı 8 ay
Topkapı-Zincirlikuyu inşaatı 77 gün
Zincirlikuyu-Söğütlüçeşme inşaatı 6 ay
Avcılar-Beylikdüzü hattının yapımı
16 aydır devam ediyor.

Beylikdüzü ile hat uzunluğu 50 km olacak.10 kilometre uzunluğundaki metrobüs yolu inşaatı kapsamında; 11 bin metre 2 şeritli metrobüs yolu, 11 bin metre 2x3 şeri

istanbul.net.tr

Kare Kod (QR) Uygulaması

Sitemizde yer alan Mekan sahipleri ,etkinlik düzenleyenler, Kare (QR) kodunuzu oluşturun, bilgilerinizi mobil kullanıcılarla kolayca paylaşın. Oluşturduğunuz kare (QR) kodu yazıcınızdan basarak hemen kullanabilirsiniz.

Herhangi bir yorum yapılmadı ilk yorumlayan siz olun...
Yorumlar yaparak sesini duyur..!

SAYFAYI PAYLAŞIN

Facebook Twitter Google Pinterest Mesaj Email
KAPAT

HAKKIMIZDA

Hakkımızda iletisim Yasal Uyarı Reklam Android Apple
KAPAT