BUZ MÜZESİ, SULTANAHMET VE BEYOĞLU’NA DA GİDECEK

Türkiye’nin ilk buz müzesini açan Norveçli Lofoten Trading, yeni yerler için hazırlanıyor.
12.09.2011 İstanbulajansi.com

Paylaş:

Yorumlar:

istanbul.net.tr Eylül 12, 2011

Türkiye’nin ilk buz müzesini açan Norveçli Lofoten Trading, yeni yerler için hazırlanıyor.

İstanbul’da Sultanahmet ve İstiklal Caddesi’nde yer almak için arayışı olan Lofoten Trading, rotasını Kuveyt ve Dubai’ye de çevirdi. Lofoten Trading Genel Müdürü Odd Roar Olsen, Türkiye’de ortaklık görüşmeleri yapmak istediklerini söyledi. FORUM İstanbul’da 2010 yılında Magic Ice Buz Müzesi’ni açarak, sıcak iklimde buzun sergilenebileceğini kanıtlayan Norveçli Lofoten Trading, Türkiye’nin ilk buz müzesini açmakla kalmadı, ‘buzdan’ bir sektör yarattı.

Buzun reklam mecralarında kullanılması ve buzdan otel odaları açılması gibi çalışmalarda firmalara teknik destek sağlayan Lofoten Trading, bunun yanında ana faaliyet alanı olan buz müzesiyle ilgili yeni planları da ihmal etmiyor. İstanbul’da Sultanahmet ve İstiklal Caddesi’nde de yer almak için hazırlıklarda bulunurken, rotasını Kuveyt ve Dubai’ye de çevirdi. Lofoten Trading Genel Müdürü Odd Roar Olsen, buz müzesinin yanında 6 odalı bir buz otel, buz bar ve restorandan oluşan bir konsept oluşturduklarını belirtirken, Sultanahmet’e Türk konseptini taşıyan bir müze ile girmeye hazırlandıklarını söyledi.

Sultanahmet’te Türkleşecek

Müze, otel, restoran ve barın içiçe olduğu konsept için İstanbul Sultanahmet’te de yer aradıklarını anlatan Olsen, “Kültür Girişim Belgesi sahibiyiz. Kültür Bakanlığı’nın desteği ve yardımıyla daha ‘Türkleştirilmiş’ bir konseptle Sultanahmet ile çok güzel kaynaşabileceğimizi düşünüyorum. Türkiye’ye gelen tüm turistler neredeyse oradan geçiyor. Arazi için görüştüğümüz 3-4 tane yer var.

Sultanahmet’te planlanan restoran, bar, odalar dâhil olduğunda 3.5 milyon Euro’ya mal edebiliriz. İstiklal Caddesi’nde de bir yer bakıyoruz. Ancak İstiklal Caddesi’nde daha küçük bir konsept olacak. Çünkü orada bu konsepti sığdırabileceğimiz bir alan yok. Şu an planlama aşamasındayız. Türkiye’de hâlihazırda ortaklık görüşmeleri yapıyoruz. Türkiye’de sağlam bir ortağınızın olması dünyanın herhangi bir yerinde bir ortak sahibi olmanızdan çok daha iyi” diye konuştu.

Bir Yılda 500 Bin Kişi Gezdi

Nisan 2010’da açılan Magic Ice Buz Müzesi’ni bir yıllık zaman diliminde 500 bin kişi gezdi. Hafta içi 600-650 ziyaretçi çeken müzede bu rakam 1500’ü buluyor. Buz müzesi 370 ton buzdan oluşuyor. Buz müzesinde gezi önce eskimo kıyafetlerini giyerek başlıyor. Müzede vikinglerin yaşam öyküleri, İstanbul’a olan seyahatleri ve buz heykellerin nasıl yapıldığı görülebiliyor. Müzenin içindeki buz barda günde en az 1000 adet buz bardağa ihtiyaç oluyor.

12.09.2011 İstanbulajansi.com

BUZ MÜZESİ, SULTANAHMET VE BEYOĞLU’NA DA GİDECEK

istanbul.net.tr

Kare Kod (QR) Uygulaması

Sitemizde yer alan Mekan sahipleri ,etkinlik düzenleyenler, Kare (QR) kodunuzu oluşturun, bilgilerinizi mobil kullanıcılarla kolayca paylaşın. Oluşturduğunuz kare (QR) kodu yazıcınızdan basarak hemen kullanabilirsiniz.

Herhangi bir yorum yapılmadı ilk yorumlayan siz olun...
Yorumlar yaparak sesini duyur..!

SAYFAYI PAYLAŞIN

Facebook Twitter Google Pinterest Mesaj Email
KAPAT

HAKKIMIZDA

Hakkımızda iletisim Yasal Uyarı Reklam Android Apple
KAPAT