ÇAĞLAYAN YENİ MEYDANINA KAVUŞTU

Yoğun bir çalışmayla 6 ay gibi kısa bir sürede tamamlanan Çağlayan Kavşağı ve Meydan Düzenlemesi, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ile Başkan Kadir Topbaş’ın katıldığı bir törenle hizmete açıldı.
31.05.2011 İBB

Paylaş:

Yorumlar:

istanbul.net.tr Mayıs 31, 2011

Yoğun bir çalışmayla 6 ay gibi kısa bir sürede tamamlanan Çağlayan Kavşağı ve Meydan Düzenlemesi, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ile Başkan Kadir Topbaş’ın katıldığı bir törenle hizmete açıldı.

121 MİLYONLUK YATIRIM 6 AYDA TAMAMLANDI
Çağlayan Kavşağı ve Meydan Düzenlemesi, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ile Başkan Kadir Topbaş’ın katıldığı bir törenle hizmete açıldı. Açılışta Erdoğan’ın oğlu Necmettin Bilal Erdoğan, Devlet Bakanı Hayati Yazıcı, Ulaştırma Bakanı Habip Soluk, Milli Eğitim Bakanı Nimet Çubukçu ve İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu ile çok sayıda İstanbullu da yer aldı.

Tören alanını dolduran coşkulu vatandaşlara hitap eden AK Parti Genel Başkanı ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Çağlayan Meydanı’nın İstanbul’un önemli merkezlerinden biri olduğunu, burada ciddi bir trafik yoğunluğu oluşmaya başladığını ifade ederek, 4 Mart’ta yine Çağlayan’da, sadece İstanbul’un değil, Türkiye’nin en prestijli binalarından biri olan Çağlayan Adalet Sarayı’nın açılışını gerçekleştirdiklerini hatırlattı.

22 BİN METRAKARE İLE İSTANBUL`UN EN BÜYÜK MAYDANI
“121 milyon liralık bir yatırımla inşa ettiğimiz bu hizmet, İstanbul’un ulaşım sorununun çözümü konusunda hayata geçirdiğimiz projelerin son halkası” diyen Başbakan Erdoğan, Çağlayan Adalet Sarayı’nın hizmete girmesiyle bölgedeki araç trafiğinin daha da artış gösterdiğini söyledi. Açılışını yaptıkları Çağlayan Kavşağı ile hem buradaki rutin trafiğin rahatlayacağını hem de Adalet Sarayı’nın Mecidiyeköy katılımına ve D-100 karayoluna entegrasyonunun sağlanacağını anlatan Erdoğan, trafiğin yer altına alınmasıyla, üst tarafın olduğu gibi yayaların hizmetine sunulduğunu belirtti.

Çağlayan’da Abide-i Hürriyet Parkı ile bütünlük oluşturacak şekilde, 22 bin metrekarelik alanı kapsayan bir meydan oluşturduklarını, burasının, İstanbul’un en büyük meydanı olduğunu vurgulayan Erdoğan, 121 milyon liralık bir yatırımla inşa ettikleri bu hizmetin İstanbul’un ulaşım sorununun çözümü konusunda hayata geçirdikleri projelerin son halkası olduğunu kaydetti.

İBB 231 KAVŞAK 800 KİLOMETRE YOL YAPTI
İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin son 7 yılda, 231 kavşak ve 800 kilometre uzunluğunda yeni yol inşa ettiğini dile getiren Erdoğan, sadece geçen Ocak ayında bir toplu açılış töreniyle 28 kavşağı, 2 metro istasyonunu ve 3 stad bağlantı tünelini İstanbul’a kazandırdıklarını hatırlattı. İstanbul’u dünya çapında marka şehir haline dönüştürecek sembol projelerinden biri olan Marmaray’ın inşaatının hızla ilerlediğini ve 2013 yılında hizmete gireceğini aktaran Erdoğan, sözlerini şöyle sürdürdü;

“Karayolu Tüp Geçiş Projesi’nin temelini geçtiğimiz Şubat ayında attık. Adına lastikli sistem denilen bu projeyi tamamladığımızda Kazlıçeşme’den girecek bir araç, denizin altından, tüp geçitten geçerek, Anadolu tarafında Göztepe Kavşağı’na ulaşacak. Böylece, bugün 1,5 saatten fazla süren Kazlıçeşme-Göztepe arası 15 dakikaya inecek. Bunları anlatın. Ama Kağıttepe sakinlerine değil, Kağıthane sakinlerine anlatın, nasıl olsa Kağıttepe diye bir şey yok. Yine, Ankara-İzmir otoyolu ve İzmit Körfez Geçişi Projesi’ni temelini geçtiğimiz Ekim ayında atmış, çalışmaları başlatmıştık. Aynı şekilde Ankara-İstanbul hızlı tren yolu hattının Ankara-Eskişehir bölümü tamamlandı, Eskişehir-İstanbul kısmında çalışmalar süratle devam ediyor. Elbette Kanalistanbul. Bu proje İstanbul’a olan aşkımızın, sevdamızın, İstanbul’u dünya kentleri içinde en üstlere çıkarma kararlılığımızın ürünü olan bu projenin müjdesini geçtiğimiz ay vermiştik. Kanalistanmbul’u unutmak mümkün değil. İnşallah hemen seçimlerden sonra proje çalışmalarına yoğunluşıyor ve projenin ardından dozerler çalışmaya başlayacak, inşallah en kısa zamanda Kanalistanbul Karadeniz’i Marmaray’a bağlayacak. Bu bir vizyon işi ve vizyonun gereğini yapıyoruz. Avrupa yakasında, Karadeniz ile Marmara Denizi arasında inşa edeceğimiz 45-50 kilometrelik bir kanal ile, Boğaz’daki gemi trafiği yükünü buraya yönlendirecek ve İstanbul’a derin bir nefes aldırmış olacağız. Tabii bir de İstanbul’un Avrupa ve Anadolu yakalarında inşa edeceğimiz iki şehir projemiz var. Ancak Kanalistanbul aynı zamanda bir çevre projesi. Bu proje her iki tarafa çevre açısından farklı bir zenginlik katacak. Boğaz çevre noktasında bir tehdit altında. Proje ile bu tehditten de boğazı kurtarmış olacağız.”

“LAF DEĞİL İŞ ÜRETİYORUZ”
Başbakan Erdoğan, Kanalistanbul projesinin yeni bir değişimi ve dönüşümü sağlayacağını anlatarak, kuracakları bu şehirlerle birlikte yeni ulaşım hatları da oluşturacaklarını belirterek, “İstanbul’a hizmet etmenin, 81 vilayetinin tamamıyla Türkiye’ye eser kazandırmanın mücadelesini veriyoruz. İstanbul ile birlikte 780 kilometrekarelik vatan toprağının her karışında hizmetimiz var, eserimiz var. 780 bin kilometrekarelik vatan toprağı bir bütündür, ameliyata müsaade etmeyiz, bunun böyle bilinmesini istiyoruz. Peki biz hizmet üretirken, diğerleri laf üretiyorlar. Öyle doğru-düzgün laf da değil, hakaret, küfür, yalan, iftira üretiyorlar. Biz eğitim, derslik, bilgisayar, e-kitap diyoruz. Onlar, meslek liselerine, imam hatiplere kafayı takmışlar, takılıp kalmışlar, bir adım ötesine geçemiyorlar. Şimdi ’Ne kadar ihtiyaç olursa o kadar meslek lisesi’ diyorlar. O zaman düz liseyi ihtiyaç yok diye kapatacak mıyız? Biz reforma gidiyoruz. Diyoruz ki şu anda düz liselerin oranı 65-70, meslek liselerinin oranını da oraya çıkaracağız. Çünkü Türkiye sanayide, teknolojide sıçrama yaşıyor. Artık her yavrumuzun bileğine bir bilezik takmak istiyoruz” diye konuştu.

Devlet olarak Çağlayan Meydanı çevresinde kamulaştırmaya gitmeleri gerektiğini ifade eden Erdoğan, “Ama gönülleri alarak, rıza ile gelin, bu çevrede bir düzenleme daha yapalım. Şu alan çok daha güzel hale gelsin. Ama öyle yapalım ki, şu muhteşem Adalet Sarayı’nın yanında Çağlayan Kavşağı’nın yanında güzellikler merkezi olsun burası. Buna var mıyız? Bunu hep beraber yapalım. İnşallah Kağıthane’yi çok daha farklı hale getirelim” dedi.

YENİ PROJELER YÜZBİNLERİ İSTİHDAM EDECEK
Başbakan Erdoğan, İstanbul’da, Ankara’da açıkladıkları projelerin çok önemli bir boyutunun görülmediğini ifade ederek, “Gerek Kanalistanbul, gerek İstanbul’a 2 şehir ve gerekse Ankara için açıkladığımız projeler, bu şehirlerin çehresini değiştireceği kadar, istihdama da büyük katkı sağlayacaklar. Üstelik sadece Ankara ve İstanbul’un değil, tüm Türkiye’nin istihdamına büyük katkı sağlayacaklar. Yüzbinlerce kişi bu projelerin inşasında istihdam edilecekler. Yan sektörler, yakın iller, bölgeler istihdam noktasında önemli canlılık yaşayacak. Yarın Gürcistan’da Sarp Sınır Kapısı’nın Gürcistan tarafının açılışını yapacağız. Çarşamba günü de Diyarbakır’a gitmeden önce yine İstanbul’da, İstanbul, İzmir ve Diyarbakır ile ilgili yeni projeleri açıklayacağız. O projeler de aynı şekilde o illerimizde işsizlik sorununa çözüm üretecek. GAP, DAP, KOP gibi projeler inşallah önümüzdeki dönem, istihdam noktasında Türkiye için çok farklı bir dönem noktası olacak. GAP, DAP ve KOP insan nasıl görmez? Gözleri var görmezler, kulakları var duymazlar, dilleri var hakkı söyleyemezler, çünkü bunların kalpleri mühürlüdür” şeklinde konuştu.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, konuşmasının ardından makam otomobilinin direksiyonuna geçti. Yanında İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş ile birlikte açılışı yapılan kavşakta deneme sürüşü yaptı. Erdoğan, Çağlayan’dan Kısıklı’daki evine kendi kullandığı aracıyla geçti.

31.05.2011 İBB

ÇAĞLAYAN YENİ MEYDANINA KAVUŞTU

istanbul.net.tr

Kare Kod (QR) Uygulaması

Sitemizde yer alan Mekan sahipleri ,etkinlik düzenleyenler, Kare (QR) kodunuzu oluşturun, bilgilerinizi mobil kullanıcılarla kolayca paylaşın. Oluşturduğunuz kare (QR) kodu yazıcınızdan basarak hemen kullanabilirsiniz.

Herhangi bir yorum yapılmadı ilk yorumlayan siz olun...
Yorumlar yaparak sesini duyur..!

SAYFAYI PAYLAŞIN

Facebook Twitter Google Pinterest Mesaj Email
KAPAT

HAKKIMIZDA

Hakkımızda iletisim Yasal Uyarı Reklam Android Apple
KAPAT