Cerrahpaşa ve Çapa Binaları Yıkılıp Yeniden Yapılacak

Depreme dayanıksız olduğu için tehlike oluşturan Cerrahpaşa ve Çapa tıp fakültelerinin yenilenmesi için İstanbul Üniversitesi ile İtalyan Proger firması arasında anlaşma yapıldı.
29.12.2011 istanbulajansi.com

Paylaş:

Yorumlar:

istanbul.net.tr Aralık 29, 2011

Depreme dayanıksız olduğu için tehlike oluşturan Cerrahpaşa ve Çapa tıp fakültelerinin yenilenmesi için İstanbul Üniversitesi ile İtalyan Proger firması arasında anlaşma yapıldı.

Eski ve depreme dayanıksız binalarından dolayı tartışma konusu olan İstanbul Üniversitesi`ne (İÜ) bağlı Çapa ve Cerrahpaşa tıp fakültelerinin yenilenmesi için ilk süreç başladı. Üniversite ile İtalyan Proger firması arasında yapılan anlaşmayla önümüzdeki 240 gün içinde tıp fakültelerinin imar uygulaması, zemin ve deprem etütleri, arkeolojik durum değerlendirilmesi, master planının oluşturulması ve ön projenin hazırlanması hayata geçirilecek. Bu aşamadan sonrada TOKİ ile yapılan anlaşmayla binalar baştan aşağı yenilenecek. Maliyet ise 1,5 milyar lirayı bulacak. Süreçte hem eğitim hem de sağlık hizmetleri aksamayacak.

İÜ Beyazıt Kampüsü`nde yapılan imza töreninde konuşan Rektör Prof. Dr. Yunus Söylet, "Bugün tarihî bir imza attık. Üç yıldır yoğun bir çalışmadan sonra en iyi projeyi kafamızda bitirdik. Önümüzdeki 50 yılın vizyonunu çizdik." dedi. İki yerde de Türkiye`ye yakışır sağlık kampüsleri kuracaklarını anlatan Söylet, "Bu zamana kadar bu alanlarda tapu sorunları bulunuyordu. Bizim fakülte arazilerinde tapuya sahip olma oranlarımız yüzde 25`lerdeydi. Şu anda tapuların yüzde 99`unu aldık. Bu süreçte geri kalan yüzde bir sorununu da çözeceğiz. Ayrıca, hangi binanın önce yıkılacağına ve oradaki hizmetlerin nerede yapılacağına karar vereceğiz." dedi.

İnşaat sürecinde Çapa ve Cerrahpaşa`ya yakın devlet hastanelerinden yardım alabileceklerini sözlerine ekleyen Söylet, “İstanbul Eğitim Araştırma Hastanesi ile Cerrahpaşa arasında bir duvar bulunuyor. Bize yakın. Eğer bu süreçte ihtiyaç olursa orayı da Başbakanımızdan isteriz. Problem olmaz.” dedi.

Söylet, Tam Gün ile birlikte bin 100 öğretim üyesi kadrosundan sadece 58 hocanın üniversiteden ayrıldığını ifade etti ve izine çıkan 130 civarında hocanın da bir yere gitmediğini, sadece izin aldıklarını aktardı.

29.12.2011 istanbulajansi.com

istanbul.net.tr

Kare Kod (QR) Uygulaması

Sitemizde yer alan Mekan sahipleri ,etkinlik düzenleyenler, Kare (QR) kodunuzu oluşturun, bilgilerinizi mobil kullanıcılarla kolayca paylaşın. Oluşturduğunuz kare (QR) kodu yazıcınızdan basarak hemen kullanabilirsiniz.

Herhangi bir yorum yapılmadı ilk yorumlayan siz olun...
Yorumlar yaparak sesini duyur..!

SAYFAYI PAYLAŞIN

Facebook Twitter Google Pinterest Mesaj Email
KAPAT

HAKKIMIZDA

Hakkımızda iletisim Yasal Uyarı Reklam Android Apple
KAPAT